Slava ima svoju cijenu
Ivkovu slavu od tri dana malo ko je zaista praktikovao u posljednje vrijeme, a sve su prilike da se taj stari srpski običaj neće još dugo vratiti u praksu. Razlog nije bijeg od tradicije, nije ni svojevoljno i pojedinačno shvatanje slave kao fenomena, već prosta računica, malo ko može da se pokrije i prima goste u kuću više od jednog dana.
Takva su vremena, reći će domaćini, a klimoglav opravdanja šalju im statističari koji prate vrtoglav rast cijena na tržištu.
Sezona slava zvanično je otvorena 12. oktobra, kada su srpski vjernici proslavljali Miholjdan.
Već tad su svi kolektivno osjetili da nešto nije kako treba i da trpeze moraju da budu za nijansu oskudnije.
Računica je jasna već nakon prve posjete pijaci, u poređenju sa prethodnom godinom ove će domaćini, sve su prilike, morati da “malo dublje gurnu ruku u džep”.
Trošak krsne slave nemoguće je precizno izračunati, jer zavisi od mnogo faktora, ali generalna ocjena, saglasiće se mnogi, jeste da je on ove godine veći nego lani, prije svega, zbog poskupljenja junećeg mesa i jednog iznenađenja na spisku namirnica koje su potrebne za slavsku trpezu, a to je kupus.
Dakle, ni klasična sarma više nije dobitna kombinacija sa kojom se u kući ne može proći bez dodatnog, do ove godine, nepredviđenog troška.
Kilogram žive vage prasića u Republici Srpskoj trenutno se kreće od šest do sedam KM, a ta cijena uskoro će zbog sezone slava ići samo na gore, dok ni cijena ribe sigurno neće biti manja.
Prosječna plata u septembru bila je 1.412 KM, a pojedine domaćice prognoziraju da će ih priprema koštati i više od toga, što je u prosjeku za trećinu više izdvojenog novca nego lani.
U posljednje vrijeme često se dešava da domaćini proslavljaju slavu i u restoranu. Na taj ambijent nije se naviklo u našoj tradiciji, ali običaji se mijenjaju i ne bi bilo iznenađujuće da kroz nekoliko decenija ova praksa postane uobičajena.
Međutim, mi ne bismo bili mi ako bi nas nešto takvo pokolebalo u namjeri da ipak ispoštujemo goste na najbolji mogući način, taman se zbog slave zadužili ili ušli u lični minus. Iako znatno optereti kućni budžet, domaćin ne želi da slavska trpeza oskudijeva, bilo da je u pitanju mrsni ili posni ručak. Tako bi se sve osim žita, slavskog kolača, crnog vina i ostalog pića i različitih vrsta jela smatralo za sramotu i slavsko otaljavanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.