Ogledalo poremećaja

Nebojša Tomašević
Ogledalo poremećaja

Teroristički napad u Policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi, u kojem je maloljetnik ubio policajca Ozrena Marana, šokirao je društvo i ukazao na duboke bezbjednosne i društvene pukotine u BiH koje su omogućile da dijete postane oružje radikalne ideologije.

Najpotresniji aspekt ovog slučaja je to što je maloljetnik, neko ko bi trebalo tek da započinje životni put, postao alat radikalne ideologije. Kada dođe do toga da djeca nose oružje i ubijaju, jasan je signal da je društvo u cjelini zakazalo. 

Ovaj čin nije samo posljedica bezbjednosnih propusta već i simptom dubljih problema. Kada dijete postane terorista, jasno je da su zakazale sve ključne institucije, od porodice, škola do društvene zajednice. Indoktrinacija mladih ukazuje na opasnost koja se ne može ignorisati, a hapšenje profesora na univerzitetu, za kojeg se sumnja da je imao ulogu u ovom procesu, dodatno ukazuje na to koliko su terorističke ideologije uspjele prodrijeti u ključne društvene institucije. Alarmantno je što radikalne ideologije, uključujući radikalni islam, očigledno uspijevaju prodrijeti i u obrazovne strukture. Terorizam u BiH više nije izolovani fenomen povezan s marginama društva, on sada ulazi u institucije koje bi trebalo da budu stubovi društva, među kojima je i obrazovanje. Kada se napadaju i urušavaju ove institucije, otvara se prostor za još veće nasilje i haos. Terorizam nije samo spoljni neprijatelj, on sada napada iznutra, kroz institucije koje bi trebalo da budu štit svima nama. Jedan od krivaca za ovakvo stanje u kojem smo se našli svakako je politička retorika koja bez dokaza govori o svemu i svačemu, kao što su “kampovi za obuku”, i time raspiruje strah i podjele. Što je najgore, takva retorika došla je od visokorangiranog političara koji treba da smiruje situaciju i čuva društveni poredak, ministra odbrane Zukana Heleza. Takve izjave ne samo da pogoršavaju situaciju već mogu inspirisati pojedince sklone radikalizaciji da djeluju. 

U multietničkom društvu poput BiH takvi potezi nisu samo opasni - oni mogu uzrokovati nove talase nasilja. Retorika mržnje može rezultirati fenomenom “kopi ket”, odnosno inspirisanjem novih napada koji oponašaju ranije terorističke akte. Ovakav razvoj događaja vodi u začarani krug nasilja iz kojeg je teško izaći. Stručnjaci već upozoravaju da su gotovo svi teroristički napadi na neki način povezani s BiH, a ako se obrazovne institucije ne zaštite, društvo rizikuje potpunu destabilizaciju. Na kraju, moramo se zapitati kako je moguće da je maloljetnik obučen za ubistvo, a da niko nije primijetio? Ko je zakazao?  Odgovornost je sada na svima nama da spriječimo širenje radikalizma i vratimo vjeru u institucije. Terorizam se hrani našim strahom - a naš najjači odgovor mora biti odlučnost i zajedništvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Muk u Sarajevu
Muk u Sarajevu
Ko su loši momci
Ko su loši momci
Ekonomsko rasulo
Ekonomsko rasulo
Tiho, tiše
Tiho, tiše
Turista ima, para nigdje
Turista ima, para nigdje
Balkanski špijun
Balkanski špijun
Prljava igra
Prljava igra
Kad nada tinja
Kad nada tinja
Za kafane nema krize
Za kafane nema krize
Mirotvorac
Mirotvorac
Željeznička tuga
Željeznička tuga
Drogirana Evropa
Drogirana Evropa
Juriš na “Temu”
Juriš na “Temu”
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana