Davno prošlo vrijeme

Danijela Bajić
Davno prošlo vrijeme

Sjeća li se neko vremena prije društvenih mreža? Pa čak i onog prije “Sonija” i “Eksboksa”, kada su se djeca dogovarala za izlaske napolje, odmah poslije ručka.

Djevojčice su ispred zgrade išle na partiju lastiša, eventualno “eberečke ebertučke”, a dječaci na školsko igralište zbog fudbala, razmjene sličica i stripova ili “igranja rata”.

Odgovor na postavljeno pitanje nekako se sam nameće - tog davnog, prošlog vremena se ne sjeća niko, a sa sjetom ga spominju jedino nostalgičari, danas odrasli i prepušteni nekim novim pravilima i društvenim normama u kojima odrastaju njihova djeca.

Nove generacije ne žele da čuju kako je to nekad bilo, nemaju vremena za “dosadne stvari” koje su bile aktuelne u tatino i mamino vrijeme.

Oni žele brzinu, sve na gotovs, da dječije igre preskaču potezom palca odozdo ka gore, prevrćući tako “rilsove” snimke na “Jutjubu” i tako proživljavajući tuđe živote i nečija tuđa djetinjstva.

Nije više stereotip kada se spomene da su samo američki klinci debeli jer se hrane u “Mekdonaldsu” i “Kej-EF-Siju”.

U isti “krindž” slobodno mogu da ulete i naša djeca koja su nikad deblja, indoktrinirana pravilima ponašanja koja su pokupila od promotora zapada, najčešće na “Tik toku” ili kroz agresivni jutjuberski vokabular kao današnju verziju (totalno pogrešnu) Branka Kockice.

Loše životne navike postaju sve pogubnije za mladi naraštaj, a roditelji su u većini slučajeva saveznici lošim praksama jer zbog brzog života i manjka vremena ne žele da vide štetna dejstva, već upadaju u stereotip pomodarstva kupujući telefone i tablete djeci, a da nisu naučila pošteno brojati do deset.

Porazan je podatak koji kaže da trećina predškolske djece ima predispozicije da i u starijem dobu budu gojazna.

Da bi se spriječio ili koliko-toliko umanjio negativni saldo, potreban je jak i sveobuhvatan zajednički odgovor kompletnog društva.

Promjena navika kod djece, zajedno sa obrazovnim ustanovama i kućama kao najčešćim mjestima boravka najmlađe populacije.

To znači potpuni povratak prirodi, organizovanje izleta, uključivanje djece na treninge, u svakom mogućem smislu veću pokretljivost i usađivanje zdravih navika.

Naravno, u recept za uspjeh ne uvrštavati brzu hranu i tehnikalije, to je bar svima jasno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Diskriminacija mrtvih
Diskriminacija mrtvih
Petrodolar
Petrodolar
Svi žele brze pare
Svi žele brze pare
Avioni i tabloidi
Avioni i tabloidi
Pucanje po šavovima
Pucanje po šavovima
Čuvari naše sudbine
Čuvari naše sudbine
Misterija svih misterija
Misterija svih misterija
Građani taoci političara
Građani taoci političara
Lekcija institucijama BiH
Lekcija institucijama BiH
Čuvari fotelja
Čuvari fotelja
Kamen spoticanja
Kamen spoticanja
Promaja u Helezovoj glavi
Promaja u Helezovoj glavi
Bruka u Strazburu
Bruka u Strazburu
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana