Butmirske nedoumice

Miroslav Filipović
Butmirske nedoumice

Sastanak domaćih političkih lidera sa zvaničnicima SAD i Evropske unije u vojnoj bazi Butmir kod Sarajeva, barem na prvu, nije donio ništa dramatično niti drastično, iako su ovaj događaj mnogi u zemlji i izvan nje ocijenili "istorijskim".

Jedno je, ipak, sigurno - butmirskim razgovorima zvanično je počela nova runda ustavnih promjena u zemlji u kojoj su aktivno uključeni predstavnici SAD i EU.

Iako su izjave domaćih političara uoči i poslije sastanka pokazale da su stavovi unutar zemlje o suštinskim pitanjima i dalje veoma podijeljeni, njima su predstavnici SAD i EU postavili rok do 20. oktobra da razmotre prijedloge međunarodne zajednice o rješavanju spornih pitanja.

Butmir je donekle vratio nadu u mogućnost postizanja kompromisa, ali i potvrdio svu složenost političke situacije u zemlji, pa čak na trenutak ukazao i na nemogućnost postizanja bilo kakvog dogovora zbog maksimalističkih ciljeva bošnjačkih političara. Ali rano je još za konačne zaključke.

I Oli Ren, komesar za proširenje EU, je poslije sastanka kazao da  BiH ulazi u "deset ključnih dana" i da vjeruje da "ova prilika neće biti propuštena".

Šef diplomatije Švedske Karl Bilt je ocijenio da su u Butmiru "postavljene osnove", ali pitanje je za šta - modifikaciju ili negaciju Dejtona, poštovanje volje Srba, Hrvata i Bošnjaka ili nametanje rješenja i "lomljenje preko koljena"?

Sigurno je da je sarajevska čaršija razočarana ishodom ( možda ne bi bila pogrešna ni riječ "fijaskom") butmirskih političkih sučeljavanja i nadmudrivanja, jer su, zaslijepljeni svojim podaničkim ideološkim principom, očekivali da međunarodni upravitelji dekretom ostvare njihove besmislene zahtjeve.

Naprosto su i Tihić i Silajdžić utonuli u nevjericu i histeričnu paniku, a to se moglo vidjeti iz njihovih istupa uoči sastanka u Butmiru, kada su osjetili da bi SAD i EU mogli da insistiraju na priznanju realnosti ove zemlje i dogovoru unutar nje. A realnost je Dejton. Mnoge to u Sarajevu boli, ali to je neprikosnovena istina i stvarnost ove zemlje.

Butmir je to, barem zvanično, i potvrdio, ali pošto je riječ o zemlji u kojoj logika gubi svaki smisao, u kojoj se demokratija uvodi silom, a međunarodno pravo proizvoljno tumači, nije nimalo mudro izvoditi brze zaključke. U stvari, PIC će 19. i 18. novembra reći šta je istina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Odmor naš nasušni
Odmor naš nasušni
Nove oluje
Nove oluje
Vozači, oprez!
Vozači, oprez!
Panta rei
Panta rei
Ko vidi lice nindže...
Ko vidi lice nindže...
BiH - mjesto za otpad
BiH - mjesto za otpad
Bukiraj domaće
Bukiraj domaće
Uzajamno proždiranje
Uzajamno proždiranje
Radnici rekorderi
Radnici rekorderi
Metastaza
Metastaza
Dika i ponos
Dika i ponos
POS terminal uvodi red
POS terminal uvodi red
Milioni, kamioni
Milioni, kamioni
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana