Poreski inspektori kažnjeni sa 20 mjeseci zatvora i 30.000 KM

Nebojša Tomašević
Poreski inspektori kažnjeni sa 20 mjeseci zatvora i 30.000 KM

BANjALUKA - Nekadašnji inspektori Poreske uprave Republike Srpske Đuro Rakić (65) i njegov kolega Aleksandar Miletić (41) iz Srpca sporazumno su priznali krivicu i pristali da budu osuđeni na ukupno 20 mjeseci zatvora i 30.000 KM novčane kazne jer su od privrednika Đ. Z. tražili 3.500 KM kako bi mu umanjili poreske obaveze.

Obojica su zaključili sporazume o priznanju krivice sa Republičkim tužilaštvom  koje prihvatio banjalučki Okružni sud. Predviđeno je da  Rakić bude osuđen na godinu zatvora i 20.000 KM novčane kazne za primanje mita, a  Miletić na osam mjeseci zatvora i 10.000 KM novčane kazne za krivično djelo trgovina uticajem. Rakiću je predviđena dvogodišnja zabrana obavljanja poziva, dužnosti i djelatnosti, a Miletiću zabrana od tri godine i u tom periodu ne može obavljati poslove inspektora ili poslove u javnim preduzećima i institucijama.

Sporazume je  prihvatila  sudija banjalučkog  Okružnog suda Snježana Kudrić i najavila da će presuda biti objavljena danas. Sudija je na ročištu izjavila da su oba optužena sporazume su zaključili u fazi istrage i prije potvrđivanja optužnice.

Obrazlažući sporazume tužilac Sanja Tadić - Stojisavljević je pojasnila da su kod obojice postojale osobito olakšavajuće okolnosti i zato su dogovorene kazne ispod zakonskog minimuma. Prema njenim riječima tužilaštvo je kao olakšavajuće za optužene cijenilo priznanje u ranoj fazi istrage kao i njihovu neosuđivanost. Pojasnila je da je za Rakića kao olakšavajuće uzeta i njegova starosna dob, a za Miletića da je otac troje maloljetne djece. 

- Krivica optuženih potvrđena je sa 117 materijalnih dokaza i devet svjedoka. Tokom istrage vršeno je snimanje i tehnički nadzor kao i simulovani otkup. Utvrđeno je da je  Miletić u dogovoru  sa Rakićem od poreskog obaveznika Đ. Z. i preduzeća "Blek Glas" tražio 3.500 KM kako bi mu poreske obaveze bile manje od realnih. Taj novac je tražio za Rakića koji je obavio poresku kontrolu - rekla je tužilac Tadić-Stojisavljević.

Dodala je da su oba optužena još u istrazi prilikom ispitivanja pred braniocem priznali krivicu i da smatra da su dogovorene kazne adekvatne.

Prema optužnici Republičkog tužilaštva Rakić je od 27. februara do 7. marta obavio terensku poresku kontrolu poslovanja  preduzeća "Blek Glas" iz Banjaluke, te vlasniku Đ.Z. predočio da treba retroaktivno platiti poreze i doprinose za tople obroke radnicima za prethodne dvije godine u iznosu od oko 10.200 KM.

- Nakon toga je, svjestan zabranjenosti svojih radnji, preko svog radnog kolege Miletića, a koji poznaje Đ. Z. od fakultetskih dana, zahtijevao za sebe 3.500 KM u cilju da umanji poresku obavezu kontrolisanom poreskom obvezniku - navedeno je u optužnici.

Dodaje se da je 4. marta Đ. Z. putem Vibera kontaktirao Miletića, te da su se potom dva puta sastali ispred zgrade Poreske uprave Republike Srpske. Kako se navodi  u optužnici Miletić je saopštio Đ.Z. da će on, koristeći svoj službeni položaj i uticaj kod radnog kolege, posredovati da iznos poreske obaveze bude umanjen na 500 KM, zahtijevajući “nagradu” za Rakića od 3.500 KM.

- Nakon toga Đ. Z. je došao 7. marta 2024. godine na ugovoreni sastanak sa Miletićem u blizini zgrade Poreske uprave Srpske i donio 3.500 KM u unaprijed pripremljenim novčanicama obilježenim po apoenima i serijskim brojevima. Novac je u bijeloj koverti predao Miletiću, tako što ga je stavio u gepek vozila marke „golf 6“ koje koristi Miletić, a koje je bilo parkirano u Ulici Bulevar srpske vojske. Nakon toga su se obojica udaljili- stoji u optužnici.

Nakon nekoliko sati, u trenutku kada je došao do svog vozila, Miletiću su prišli pripadnici MUP-a Srpske i uhapsili ga. 

Akcija u kojoj su pali pomenuti poreski inspektori imala je kodni naziv "Ulog", a  sproveli su je pripadnici Policijske uprave Banjaluka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana