Trojka optužena za ubistvo Bašića ostaje iza brave do izricanja presude

Nebojša Tomašević
D. Pozderović
Foto: Arhiva | D. Pozderović

SARAJEVO – Daliboru Railiću zvanom "Dugi" (37) iz Prijedora,  Aleksandru Miljatoviću i Igoru Repajiću (32) iz Banjaluke, koje terete za  ubistvo načelnika kriminalističke policije Prijedor Radenka Bašića i šverc drogom, Sud BiH produžio je pritvor koji može trajati do izricanja prvostepene presude.

Prema toj odluci oni iza rešetaka po tom osnovu najduže mogu ostati tri godine od dana potvrđivanja optužnice, odnosno do 15. decembra 2025. godine.

Pritvor im je produžen zbog bojazni od bjekstva, te uticaja na dokaze, svjedoke, saučesnike i prikrivače kao i  bojazni da će ponoviti krivično djelo ili dovršiti pokušano.

Kako je saopšteno iz Suda BiH, svima se na teret stavlja organizovani kriminal, a Railiću i neovlašten promet opojnim drogama, pranje novca te  teško ubistvo koje se na teret stavlja i Miljatoviću. Repajića terete za pomaganje u teškom ubistvu.

Optužnicu protiv njih nedavno je podiglo Tužilaštvo BiH kojom je pored pomenute trojke obuhvaćeno još šest optuženih koje terete za organizovani kriminal i šverc drogom. Optuženi su Haris Gudelj (36) iz Prijedora, Mirjana Vujović (43) iz Bileće, Željko Simić (43) iz Bijeljine, Aleksandar Ivković zvani Saša (37) iz Bileće, Goran Gvozden (40) iz Gradiške.
 

Prema optužnici Railić je Miljatoviću u decembru prošle godine  ponudio da za 50.000 evra ubije načelnika kriminalističke policije Prijedor Radenka Bašića, što je on pristao i uzeo kaparu od 5.000 KM te pratio žrtvu sve do momenta ubistva.

Kako se navodi Railić je likvidaciju Bašića organizovao radi sprječavanja istraga organizovanog kriminala i krijumčarenja  droga. Dodaje se da je Miljatović  21. marta 2022. godine, došao u Prijedor plavim „opelom“ koji mu je dao Repajić.

 Navodi se da je  pratio Bašića na putu od kuće ka poslu te mu je prišao s leđa u prijedorskom naselju Pećani i iz neposredne blizine iz pištolja koji je držao u kesi zbog zadržavanja čahure,  ispalio metak u  potiljak. Kako se dalje navodi, Miljatović je nakon toga  otišao autom u Gradišku i pozvao Repajića  da dođe po njega koji je na to pristao i odvezao ga u Banjaluku. Repajić je potom „opela“ koji je korišten u  pripremi ubistva odvezao na otpad i auto je rastavljeno i prodato.

Kada je u pitanju šverc narkotika, optuženi su drogu  krijumčarili od 2020. do marta 2022. godine, a sve su dogovarali preko kriptovanih aplikacija Skaj i Anom. Kako se navodi  grupa je u navedenom periodu  narkotike, koje su između ostalog nabavljali u Crnoj Gori, ali i Kolumbiji, transportovali u BiH gdje su je skrivali i dalje plasirali na ilegalnom narko tržištu u zemlji i inostranstvu.

Railić je, prema navodima optužnice, tokom 2020. godine kupio  više kilograma droge  od Ivkovića koju je osim novcem, platio i automobilom „audi A6.“  Navodi se da je Ivković drogu nabavljao u Crnoj Gori, a  Railić ga je kontaktirao preko Skaj-a i naručio devet kilograma, po cijeni od 1.900 evra za kilogram. Railić je kokain čuvao u Prijedoru, a u februaru lani stupio je kontakt sa Gredeljom koji je njega kupio kilogram marihuane i prepakovao radi prodaje u Hrvatskoj, ali je uhapšen na obali Save dok je zakopavao bure s drogom.  

U optužnici se navodi da je Railić u više navrata tokom 2020. godine od Vujovićeve kupio  nekoliko kilograma droge od kojih je kilogram  njegov vozač Simić prevezao u vozilu sa ugrađenim štekom, a Railić joj je sutradan za drogu platio 37.000 evra. Drugi kilogram po istoj cijeni ona mu je dovezla kući u Prijedor, a potom mu je još jednom dovezla kokain vrijedan 39.000 evra. Veće količine marihuane i kokaina je prema optužnici, Railić kupovao od Gvozdena sa kojim je stupio u kontakt je u junu 2020.godine,  te mu je više puta narkotike  dovozio pred kuću. U optužnici, koja je djelimično cenzurisana, navodi se da su svi optuženi za trgovinu drogom, sem Gredelja, bili korisnici Skaj aplikacije, dok je Ivković imao dva kriptovana telefona.

Prema optužnici ova grupa je kokain nabavljala i iz Kolumbije i Bolivije. Navodi i da je Gvozden isporučio Railiću kilogram kokaina, po cijeni od 37.200 evra, a radilo se o kokainu koji iz Kolumbije i Bolivije dolazi u Evropu.

Dalibor Railić optužen je i za pranje novca koji je zarađen trgovinom narkoticima. Ovo djelo je jedino njemu stavljeno na teret.

U optužnici se navodi da je on i u namjeri prikrivanja prirode novca, koji je stekao preprodajom droge, kupovao nekretnine i vozila, preko užih članova porodice.  Kupio je dva stana i zemljište u Prijedoru, koje je registrovao na svoju majku Danicu i suprugu Jovanu Railić, kao i automobila "audi Q7" i "mercedes benz". Otvorio je i štedni račun na kojem je držao oročeni novac. Sva imovina mu je privremeno blokirana, a njena vrijednost je procijenjena na više od 200.000 KM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana