Policija Tužilaštvu BiH prijavila 13 osumnjičenh za šverc droge i oružja iz Crne Gore u BiH i Hrvatsku

Nebojša Tomašević
Policija Tužilaštvu BiH prijavila 13 osumnjičenh za šverc droge i oružja iz Crne Gore u BiH i Hrvatsku

BANjALUKA - Pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske podnijeli su Tužilaštvu BiH izvještaj protiv 13 osumnjičeni za organizovani šverc narkoticima, a koji su pali u akciji „Staza“.

Kako nezvanično saznajemo, Tužilaštvu su prijavljeni: Dragan Pejović, Mišo Miljanić, Stevan Kovačević, Milijan Mijović, Milan Rašević, Nedeljko Vuković, Dušan Lovrenović, Vladan Kovačević, Anđelko Milošević, Milan Milanović, Aleksa Mališ, Nemanja Prnjat i Miloš Kovačević.

Iz MUP-a RS je navodeći inicijale saopšteno da pomenute terete za  organizovani kriminal, neovlašćeni promet droga, oružja i vojne opreme, te proizvoda dvojne upotrebe.

- Za ova lica postoji osnov sumnje da su od 2020. godine do danas, kao organizovana kriminalna grupa neovlašćeno trgovala opojnim drogama i oružjem na teritoriji BiH, Crne Gore, Republike Srbije i Hrvatske.

Na ovaj način pripadnici grupe ostvarili su zajedničku ili pojedinačnu protivpravnu korist u novcu, materijalnim dobrima ili drugim oblicima koristi-navodi se u saopštenju i dodaje da se nastavlja istraga u ovom predmetu pod nadzorom postupajućeg tužioca.

Tokom akcije „Staza“ koja je sprovedena početkom februara ukupno je bilo uhapšeno 19 osoba i zaplijenjeno oko 400 kilograma marihuane. 

Kako je „Glas Srpske“ ranije pisao, prema nezvaničnim informacijama osumnjičeni su drogu krijumčarili iz Crne Gore u BiH i  preprodavali u Hrvatskoj od 2020. godine pa do hapšenja, a narkotike su i u ruksacima prenosili preko granice.

Izvor blizak istrazi je pojasnio da su osumnjičeni mjesto, vrijeme i način prodaje droge su dogovarali putem aplikacije „Skaj“ i „Anom“.

U sudnici Suda BiH, na ročištu za određivanje pritvora osumnjičenima, moglo se čuti da je na čelu grupe bio  Dragan Pejović koji je u bjekstvu.  On je bio zadužen za ugovaranje šverca marihuane i oružja u BiH.

- Pejović je sarađivao sa kriminalnom grupom grupom Dušana Lovrenovića koji je u bjekstvu kao i njegov otac  Milivoje. Dušanova grupa dobijala je informacije od policajaca, a  postoje i informacije da oni imaju „svoje ljude u svim strukturama“ - rekao je tada izvor blizak istrazi.

Prema njegovim riječima, narkotike iz Crne Gore glavnom su prenosili Miljanić, Kovačević, Mijović i Rašević te Dejan Sorajić koji je obuhvaćen istragom kao i druga za sada neidentifikovana lica.  Naš sagovornik je pojasnio da su neki od njih bili zaduženi za čuvanje straže na ruti kojom se vršio prenos droge.

Istragom u predmetu „Staza“ osim Dejana Sorajića  obuhvaćeni i Dragoje i Blagoje Krnojelac, Nedeljko Vuković i Nemanja Pavlović kao i Srđan Sorajić. Oni su zajedno sa Kovačevićem i izvjesnim Novčićem bili zaduženi za prevoz narkotika od Trebinja do krajnjeg kupca u BiH, odnosno za upravljanje vozilima opremljenim „štekom“. Tužilac Tužilaštva BiH Diana Kajmaković u sudnici Suda BiH pojasnila je da su osumnjičeni Miljanić, Kovačević, Mijović i Rašević donosili odluke i naređenja, koja su izvršavali ostali članovi njihove, ali i grupe na čijem je čelu bio Lovrenović.

Tokom istrage je otkriveno da je u februaru ove godine Pejović angažovao Mijovića da transportuje drogu iz Podgorice u BiH. On je zatim zaposlio Miloševića, Mališu, Kovačevića, Mićanovića, kao i Jovicu Ignjatića koji su marihuanu predali Savi Dragišiću, koji je ranije uhapšen u akciji „Transporter“.

Tokom istrage u ovom predmetu praćeni su i telefonske komunikacije između osumnjičenih i zabilježene su i mnogobrojne poruke.

Novi dokazi protiv Lovrenovićeve grupe

Polcija Srpske je danas  protiv 22 osobe koje su obuhvaćene policijskom akcijom „Storidž 2“ zbog šverca drogom, oružjem i krijumčarenja ljudi podnijela  dopunu izvještaja Tužilaštvu BiH, a na čijem su čelu bili Dušan Lovrenović i Veljko Ugrenović  potvrđeno je „Glasu Srpske“.

Nezvanično saznajemo da je izvještaj podnesen protiv Dušana i  Milivoja Lovrenovića, Predraga Petkovića, Nebojše Tojagića,  Jovice Grujića, Veljka Ugrenovića,  Mladena Grbića, Saše Vidovića, Aleksandra Viteza,  Filipa Munjerana, Gorana Gvozdena, Darija Jekića, Dražena Karana,  Radivoja Lekića,  Predraga Stanišljevića, Saše Vidovića , Daria Taškov, te O. B, M.R, M.D, L.P.B. i D. P.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, navodeći inicijale, saopšteno je da ih terete za  organizovani kriminal, neovlašten promet  opojnim drogama i neovlašten promet  oružjem i vojnom opremom te proizvodima dvojne namjene.

- Sumnja se da su navedena lica od 2019. godine postali pripadnici međusobno povezanih i organizovanih grupa, s ciljem da međusobnim povezivanjem i dogovaranjem, potom povezivanjem i dogovaranjem sa drugim licima organizovali, pripremali i vršili djela koja imaju obilježje krivičnih djela propisanih Krivičnim zakona BiH- navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su osumnjičeni su ovim djelima ostvarivali protivpravnu korist u novcu, materijalnim dobrima ili drugim oblicima koristi.

Tokom akcije „Storidž 2“  pretreseno je 50 lokacija  na području Banjaluke,  Bijeljine, Doboja, Novog Grada i Gradiške te je otkrivena laboratorija za uzgoj marihuane, a zaplijenjeno 11 skupocjenih auta, oko 100.000 KM, puške, pištolji. Prema tvrdnji Tužilaštva BiH, po čijem nalogu je izvedena akcija, osumnjičeni su duži period krijumčarili drogu iz Albanije i Crne Gore u BiH, a potom u Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku i Njemačku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana