Zalihe krvi na izmaku
BANjALUKA - Učestala putovanja i više saobraćajnih nesreća tokom ljeta dovode do veće potrošnje krvi u zdravstvenim ustanovama, zbog čega su trenutne zalihe ove dragocjene tečnosti u Srpskoj smanjene.
Zalihe krvi se neprestano troše, ali jun, jul i avgust su najkritičniji period. Da su zalihe smanjene, potvrdila je za “Glas Srpske” i šefica službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, služba Banjaluka Veselka Ćejić.
- Trenutno su smanjene zalihe krvi, ali sve transfuziološke službe u svijetu imaju smanjene zalihe krvi tokom ljeta kao i pojedinih zimskih mjeseci - kazala je Ćejićeva. Objasnila je da se ovo dešava jer je ljeti manji broj dobrovoljnih davalaca krvi zbog godišnjih odmora i ljetnih raspusta.
- Sa druge strane, ljeti su učestalije i saobraćajne nesreće. Samim tim, potreba za krvlju je povećana, a prikuplja se manji broj jedinica krvi - rekla je Ćejićeva. Dodala je da zalihe krvi zavise i od potreba pacijenata u bolnicama, pa je teško definisati koja krvna grupa je trenutno najpotrebnija.
- U principu, krvna grupa A Rh D pozitivna, kao najčešća krvna grupa u našoj populaciji, ujedno je i krvna grupa najčešće zahtijevana od strane kliničkih ljekara - kazala je Ćejićeva. Ona je apelovala na građane da se odazovu akcijama darovanja ove dragocjene tečnosti.
- Tokom mjeseci kad su smanjene zalihe krvi, kao što je ljeto, zbog ograničenog roka trajanja krvi i komponenti krvi, dobrovoljni davaoci su nam uvijek dobrodošli te apelujemo na sve ljude dobre volje koji su u mogućnosti da dođu i daju krv i pokažu humanost - rekla je Ćejićeva. Podsjetila je da su nedavno imali veliku akciju MUP-a Srpske na kojoj je prikupljeno ukupno 419 doza krvi, širom Srpske.
Direktor Univerzitetske bolnice Foča Radmil Marić za “Glas” kaže da se tokom ljeta njihov operativni program ne smanjuje.
- Povećava se program za hitne povrede, udese i slično - rekao je Marić.
Saradnik za dobrovoljno davanje krvi u Crvenom krstu Republike Srpske Miljan Klačar kaže da tokom cijele godine kontinuirano pribavljaju dovoljne količine dragocjene tečnosti.
- U našim bazama podataka ukupno je evidentirano 22.397 dobrovoljnih davalaca krvi. U prvih šest mjeseci ove godine organizovano je 77 akcija dobrovoljnog davanja krvi, te je prikupljeno 3.691 doza krvi - rekao je Klačar. Takođe, izdato je 1.547 knjižica dobrovoljnim davaocima krvi, uručeno je 1.034 zahvalnica od 1 do 50 davanja krvi i održano 121 predavanje o značaju dobrovoljnog davanja krvi. Objasnio je da su uložili napore u povećanje broja akacija, te da pokušavaju da uključuju mlađe generacije u to.
- Darovanje krvi je transfuzija ljubavi jednog čovjeka. Sama činjenica da jedna doza spasi do tri života i poboljša zdravstveno stanje jednog pacijenta, dovoljno govori o značaju dobrovoljnog davanja krvi. To je jedini lijek koji se ne može proizvesti, jedini izvor je sam čovjek - zaključio je Klačar.
Ko može dati krv
Veselka Ćejić kaže da dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba muškog i ženskog pola, starosti između 18 i 65 godina.
- Muškarci mogu dati krv svaka tri mjeseca, a žene svaka četiri mjeseca. Krv ne treba da daju ljudi koji trenutno primaju terapiju ili imaju akutnu ili hroničnu bolest - rekla je Ćejićeva i dodala da davanje krvi nije bolno, ne stvara naviku i ne šteti organizmu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.