Za rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju škola u Srpskoj planirano dva miliona KM

SRNA
Foto: srna

BANjALUKA - Vlada Republike Srpske usvojila je danas informaciju o potrebi rekonstrukcije, adaptacije i sanacije školskih objekata u Srpskoj, za šta je planirano ukupno dva miliona KM.

Iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću saopšteno je da je jedan od važnih uslova za kvalitetnije odvijanje vaspitno-obrazovnog procesa obezbjeđivanje adekvatnih prostornih uslova.

"Ministarstvo prosvjete i kulture je obradilo pristigle zahtjeve do januara 2022. godine za hitnu sanaciju objekata, te je ustanovljeno da su prioritetna ulaganja u školske objekte sljedeća: sanacija grijanja, rekonstrukcija mokrih čvorova, zamjena stolarije, sanacija krovova i dimnjaka, sanacija podova i termoizolacija", precizira se u saopštenju.

Vlada Republike Srpske je zadužila Ministarstvo finansija da obezbijedi dodatna finansijska sredstva za investiciono održavanje, rekonstrukciju i adaptaciju zgrada i objekata osnovnih škola. Na današnjoj sjednici Vlade Srpske usvojena je i informacija o planu raspodjele sredstava za sprovođenje Programa za djecu u godini pred polazak u školu. Ovaj program se, kako se navodi, realizuje za djecu koja nisu bila obuhvaćena nekim oblikom predškolskog vaspitanja i obrazovanja i koja nisu pohađala cjeloviti razvojni program, te koja stiču uslove za polazak u prvi razred osnovne škole u septembru tekuće godine.

Vlada je zadužila Ministarstvo prosvjete i kulture da organizuje Program za djecu u godini pred polazak u školu, a koji će se realizovati u trajanju od tri mjeseca u predškolskim ustanovama i osnovnim školama u Republici Srpskoj. U saopštenju se dodaje da se ovaj program, u trajanju od tri mjeseca, organizuje od početka marta do kraja maja i da je posebno značajan u ruralnim, manje pristupačnim sredinama, ali i u urbanim sredinama koje nemaju preškolsku ustanovu.

U ovaj programa je od 2011. godine do sada bilo uključeno 42.033 djece, a Vlada Republike Srpske je za njegovu realizaciju izdvojila više od tri miliona KM. "Ove godine program će se realizovati u 37 predškolskih ustanova i u 82 osnovne škole, te u jednoj školi za djecu sa smetnjama u razvoju. Program će se realizovati u prijepodnevnim časovima najmanje tri sata, a ove godine u ovaj tromjesečni predškolski program biće uključeno 3.673 djece, odnosno 38,8 odsto djece od ukupnog broja djece u Republici Srpskoj koja u septembru ove godine treba da krenu u prvi razred, a koja do sada nisu pohađala neki od predškolskih programa", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je svrha Programa za djecu u godini pred polazak u školu podrška djetetu u pogledu fizičkog zdravlja i fizičke zrelosti, kognitivnog razvoja, socijalne zrelosti i emocionalne stabilnosti, kroz pružanje osnovnih znanja koja će se nadograđivati u školi. Program se organizuje i u svrhu sticanja radnih navika, razvijanja ljubavi prema učenju, osposobljavanja za samostalan i kreativan rad, razvijanja osjećaja odgovornosti, međusobne tolerancije i učenja pravila ponašanja u grupi.

"Ovaj program predstavlja značajan doprinos stvaranju povoljnijih uslova za veliki broj djece kojima je uskraćeno stimulativno i povoljno okruženje za razvoj i učenje, a pored toga podstiče kvalitetan razvoj djeteta i olakšava početak obaveznog školovanja, te pruža roditeljima podršku u njihovoj roditeljskoj ulozi", napominje se u saopštenju.

Vlada Republike Srpske odlučila je danas da podrži i organizaciju Konferencije sa međunarodnim učešćem, koja će 29. marta biti održana u Banjaluci u organizaciji Udruženja mladih ekonomista (UMEK). "Konferencija će se sastojati iz četiri panel-diskusije koje pokrivaju različite oblasti poslovanja i međunarodnih odnosa", piše u saopštenju. Riječ je o skupu koji je, kako se navodi, nastavak tradicionalne konferencije "Zaposli se–pokreni svoj biznis" koju je UMEK organizovao već nekoliko godina za redom do pandemije prouzrokovane virusom korona.Prvu konferenciju ovakvog tipa, predstavnici UMEK-a su organizovali 2017. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana