Višković: U Srpskoj neće biti poskupljenja električne energije

GS
Višković: U Srpskoj neće biti poskupljenja električne energije

TREBINjE- Cijena električne energije u Republici Srpskoj u narednom periodu neće poskupjeti, rekao je Radovan Višković, premijer Republike Srpske, tokom posjete Elektroprivredi Srpske u Trebinju.

- Uprkos poremećajima na svjetskom tržištu neće biti poskupljenja cijena električne energije, ni za domaćinstva, ni za privredne subjekte u ovoj godini - poručio je Višković.

Istaknuto je da velike promjene i nestabilnost na svjetskom energetskom tržišu imaju posljedice, ali da se nastoji da se te one za domaće potrošače i privredu svedu na minimum.

Kaže da će zato cijene električne energije za obje kategorije u Srpskoj ostati nepromijenjene do kraja ove godine, a istovremeno Elektroprivreda nastoji da nastavi investicione projekete kako bi se osigurala dodatna energija iz vlastitih izvora.

Moguće krize izazvane povremenim ispadima dotrajalih objekata poput Termoelektrana Ugljevik i Gacko, ističe, biće premoštene dogovorenom razmjenom sa elektropriuvredama Federacije i Srbije, javlja RTRS.

- Takvi ispadi dešavaju se oko 20 puta u toku godine i mogu da traju i više časova. Stručnjaci su procijenili da je najbolje da se energija ne nabavlja po skupim cijenama na tržištu - dodao je Višković.

Ranije je Višković prisustvovao potpisivanju sporazuma o nabavci opreme za Hidroelektranu Dabar u vrijednosti od 30 miliona evra.

Višković se sastao i sa gradonačelnikom Trebinja Mirkom Ćurićem, a potom će i prisustvovati svečanom otvaranju Samita energetike "Set Trebinje 2022".

Generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) Luka Petrović izjavio je da to preduzeće i dalje ostaje najopovoljniji i najpouzdaniji snabdjevač električnom energijom za građane i privredu, te istakao da će višak sredstava ostvarenih od izvoza struje uložiti u eneretske projekte.

Petrović je napomenuo da je cijena struje za građane 22,5 evra po megavat času, a da tržišna dostiže i do 300 evra, dok je cijena za privredu 53 evra po megavat času, a na tržištu je znatno veća.

On je ukazao da ERS niske cijene struje za domaće tržište mora da nadoknadi i da to radi iz izvoza struje od čega se ostvaruju znatni viškovi, koji se ulažu u nove projekte.

Petrović je rekao da je rukovodstvo ERS-a upoznalo premijera i resornog ministra o radu ovog preduzeća u vrijeme aktuelne energetske krize u svijetu, te o investicijama u energetici.

On je naveo da je ERS, shodno objavi Hidroelektrana na Trebišnjici o emisiji akcija na Banjalučkoj berzi, obezbijedio neophodna sredstva za to od 83,7 miliona KM.

Petrović je rekao da je obezbijeđeno vlastito učešće od 15 odsto u finansiranju projekta Hidroelektrane (HE) „Dabar“.

On je istakao da je na sastanku bilo riječi i o toku radova na projektima HE „Buk Bijela“, hidroelektrana na Bistrici, solarne elektrane „Trebinje jedan“ i vjetroelektrane „Hrgud“, kao i o energetski zaštićenom kupcu i obezbjeđivanju povoljnih uslova za njihovo snabdijevanje strujom.

Kada je riječ o snabdijevanju električnom energijom, Petrović je ukazao na dva stara energetska objekta u sistemu Elektroprivrede - termoelektrane Gacko i Ugljevik, gdje se dešavaju povremeni ispadi, odnosno do 25 puta godišnje, što u vremenima energetske krize može napraviti znatnu štetu elektroenergetskom sistemu.

-Jednodnevni ispad jedne termoelektrane može koštati i do 11 miliona evra, a minimalno pet miliona evra - naveo je Petrović i dodao da se mora računati na 100 miliona evra štete od ispada termoelektrana u ovoj godini.

Kada je riječ o solarnoj elektrani „Trebinje jedan“, Petrović je rekao da je to isplativ projekat koji će imati minimalni prihod od 485 miliona evra, a da će matično preduzeće ERS imati čisti profit od 325 miliona evra.

-Kupili smo energiju za 25 godina po cijeni od 50 evra po megavat času u ovoj solarnoj elektrani, a znamo sigurno da prodajna cijena te struje neće biti niža od 150 evra po megavat času u tom periodu - naveo je Petrović.

On je ukazao na isplativost tog projekta jer će cijene struje na tržištu biti sve veće zbog poremećaja izazvanih spoljnim faktorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana