Stanovnici BiH u bankama čuvaju oko 17 milijardi maraka!

Danijela Bajić
Stanovnici BiH u bankama čuvaju oko 17 milijardi maraka!

BANjALUKA - Štednja stanovništva u komercijalnim bankama u BiH porasla je za godinu dana za 9,2 odsto, na 16,94 milijarde KM, što je, prema riječima ekonomista, rezultat povećanja plata, ali i smanjenjog investiranja u nekretnine zbog skupog kvadrata.

Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH na kraju septembra bili su veći za 1,42 milijarde KM u odnosu na isti period lani.

Depoziti stanovništva, kako su naveli, imaju najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka, odnosno 51,6 odsto pa stoga predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka.
- Ako posmatramo depozite stanovništva po ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti na kraju septembra ove godine iznosili su 5,31 milijardu KM ili 31,4 odsto od ukupnih depozita stanovništva i veći su na godišnjem
nivou za 15,6 odsto - istakli su u Centralnoj banci BiH.

Navode da dugoročno oročeni depoziti stanovništva bilježe rast od 16,7 odsto, dok su depoziti po viđenju manji za 9,9 odsto na godišnjem nivou.

Transakcioni računi stanovništva, kako je navedeno, veći su za 16 odsto. Značajan rast štednje, kažu ekonomisti, ukazuje na povjerenje u stabilnost domaćeg bankarskog sistema.

Ekonomista Marko Đogo kazao je za "Glas Srpske" da građani BiH uglavnom biraju štednju u bankama kao oblik sigurnosti i stabilnosti, pogotovo u periodu ekonomske neizvjesnosti.
- Povećanje plate, nominalno od 12 odsto, a realno oko deset odsto, ove godine otprilike iznosi kao i rast štednje, što je manje-više očekivano i
usklađeno sa svim makroekonomskim pokazateljima za našu privredu - rekao je
Đogo. Jedina alternativa, kad je riječ o štednji, je, prema njegovim riječima, ulaganje u nekretnine. Međutim, veliki skok cijene kvadrata uticao je na to da taj vid štednje, kaže, gubi na popularnosti.

- Cijene kvadrata u odnosu na prosječnu platu su više nego ikad prije. Okolnosti su se ove godine okrenule u odnosu na 2022. godinu, kada je stanovništvo više investiralo u nekretnine - istakao je Đogo, dodajući da u BiH nisu razvijene prelazne varijante poput ulaganja hartija od vrijednosti, niti stanovništvo ima običaj da ulaže u akcije preduzeća, kao
što to rade u svijetu. Mišljenje sa njim dijeli i ekonomista Aleksandar Ljuboja, koji smatra da je
investirati novac u nekretnine, u kupovinu akcija preduzeća, u fondove ili oročiti novac u banci, bilo šta od toga, bolje i sigurnije od držanja u slamarici.

- Uvijek je pravo vrijeme za štednju, ukoliko to mogućnosti dozvoljavaju. Uvijek je dobro investirati novac u nešto što je egzistencijalnog karaktera, ali s druge strane, ako neko nema ideju gdje da uloži novac, banka je najsigurnija za štednju, s tim da se treba voditi računa o inflaciji koja smanjuje vrijednost položenog novca koji nije aktivan - objasnio je Ljuboja.

VALUTE

Kada je u pitanju valuta u kojoj građani čuvaju novac, u Centralnoj banci BiH navode da ukupni depoziti stanovništva u domaćoj valuti iznose 9,53 milijarde KM, što čini 56,3 odsto učešća.
- Depoziti u evrima i u KM sa valutnom klauzulom u vezi sa evrom iznose 6,70 milijardi KM ili 39,6 odsto, dok u ostalim stranim valutama iznose 707 miliona KM ili 4,1 odsto od ukupnih depozita stanovništva - naveli su u Centralnoj banci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana