Sankcije SAD-a protive se međunarodnom pravu

GS
Foto: Atlas

Američke sankcije koje trpe firme u Republici Srpskoj zabranjene su normama međunarodnog prava. Osnov da udarac uzvrate tužbom protiv Ministarstva finansija SAD-a imaju svi oštećeni radnici tih kompanija. Posebno se to odnosi na medijske radnike, čijim sankcionisanjem je pored radnog prava udareno na slobodu govora, uvjeravaju ugledni pravnici.

"Zabranjivanje radnicima da rade svoje poslove u firmama od kojih žive njihove porodice i sve ostalo je nešto za šta se mogu voditi sudski sporovi protiv Ministarstva finansija SAD-a, jer je ono odgovorno za svu štetu koju prouzrokuje na način koji nije u skladu sa standardima“, izjavio je Vitomir Popović, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci. 

Protivpravno uvođenje sankcija, čak i bez dokazivanja tvrdnji dovoljno govori o bahatosti američke administracije u BiH. Da bi pokazali odgovorno rukovođenje, svi nivoi domaćih vlasti dužni su da se bore protiv povrede nadležnosti institucija. Činjenica je da oni koji su rado prihvatili  odgovornost da obavljaju ključne funkcije i nisu proteklih dana pokazali spremnost da se izbore za interese građana, radnika i njihovih prava.

„Postoje principi koji su nedodirljivi, postoje stvari koje su nedodirljive, a to su nadležnosti Republike Srpske i naše ingerencije koje smo stekli čak i ovako očerupanog Dejtona do danas moraju biti očuvani po svaku cijenu i tu se mora podvući crvena linija bez obzira kojem političkom spektru pripadate ili u kojem ste dijelu neke javnosti“, istakao je politikolog Vojislav Savić.

Da sve bude gore, u političkom Sarajevu koje je okosnica problema, još ne vide strani udar na nezavisnost institucija.  Sav apsurd sankcija otkriva i činjenica da pred  domaćim pravosuđem nisu pokrenuti predmeti protiv kompanija i lica čija su imena na crnoj listi. Slijepi su i na potpuni zaobilazak Regulatorne agencije za komunikacije na nivou BiH, direktno nadležne za dozvolu rada i kontrolisanje svih elektronskih medija.

„S obzirom na činjenicu da mi imamo regulatorno tijelo, to jeste regulatornu agenciju za komunikacije kojoj je odgovorna za rad medija i koja treba medije da prati i da ih, naravno, kažnjava, ali u skladu sa normativno propisanim standardima. To jeste, ako određeni medij krši one normative koji su doneseni na nivou BiH i onih koji su doneseni na nivou Republike Srpske, u tom slučaju medij treba da odgovara“, smatra Anđela Kuprešanin Vukelić, šef katedre za novinarstvo i komunikologiju na FPN UNIBL-a.

Pored toga što su odluke Ambasade SAD-a protivne pravnim činjenicama, i oni rijetki odgovori koji  pristižu iz te institucije kose se čak sa zdravim razumom. Jedan od takvih adresiran nam je juče, u kojem su odgovornost za posljedice sankcija prebacili na banke koje ambasada, takođe, ucjenjuje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana