Romanijske brigade imale značajan doprinos u stvaranju Srpske

Srna
Foto: Agencije

SOKOLAC - Na Sokocu je danas obilježen Dan romanijskih brigada, Prve romanijske pješadijske i Druge romanijske motorizovane Vojske Republike Srpske, kroz čije redove je prošlo više od 15.000 boraca, od kojih je u odbrani Srpske poginulo oko 3.000.

Tim povodom služen je pomen i položeni vijenci na Centralni spomenik poginulim borcima.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da su pripadnici ove dvije jedinice dali značajan doprinos u stvaranju Republike Srpske, o čemu govori niz činjenica počev od njihove zone borbenih dejstava, broja poginulih i ranjenih boraca, te broja odlikovanja koja su dobili za svoju hrabrost.

On je naglasio da su imperativ i uslov stvaranja Republike Srpske bili sloga i jedinstvo koje je narod imao u toku rata i da je ta generacija Srba postigla najveći istorijski uspjeh stvarajući srpsku državu sa lijeve obale Drine.

"Apelujem na kompletan srpski narod na visok stepen tolerancije i međusobnog uvažavanja i razumijevanja i zauzimanje jednog šireg društvenog koncenzusa u kome ćemo definisati šta su naši nacionalni interesi. Svakako jedan od osnovnih je sačuvati Republiku Srpsku, njene nadležnosti, njenu teritoriju", izjavio je Ostojić novinarima.

On je dodao da bi drugi prioritetni zadatak trebao da bude da se kao opšti javni interes podrazumijevaju i boračke kategorije.

Predsjednik Odbora boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije Željko Lalić naglasio je da kroz redove Prve romanijske pješadijske i Druge romanijske motorizovane brigade prošlo više od 15.000 srpskih boraca, da je više od 3.000 boraca dalo svoje živote za Srpsku i oko 7.000 ranjeno, vodeći borbe u odbrani Sarajevsko-romanijske regije i učestvujući na drugim ratištima širom Srpske.

"Ovo je bilo najteže ratište, gdje se odlučivala sudbina Republike Srpske i da je ovo ratište jednog milimetra popustilo pitanje je da li bi danas imali uopšte Republiku Srpsku i da li bila ovakva kakva jeste", istakao je Lalić.

On je dodao da su pečat na Srpsku dali pripadnici Sarajevsko-romanijskog korpusa pa i romanijskih brigada, koji su 1996. morali napustiti svoja u ratu odbranjena ognjišta i posmrtne ostatke svojih najbližih ponijeli na Vojničko spomen-groblje "Novi Zejtinlik" na Sokocu.

Lalić je najavio da će u narednom periodu biti formiran i Odbor djece poginulih boraca pri boračkim organizacijama koji će s ponosom njegovati tradicije svojih očeva i djedova.

Predsjednik Odbora poginulih boraca pri opštinskoj Boračkoj organizaciji Sokolac Marko Jovanović, otac poginulog srpskog borca, prisjetio se dana forimiranja Druge romanijske motorizovane brigade kojoj se sa svojim prijateljima pridružio pun volje da brani srpski narod i sa saborcima proveo četiri godine u odbrani Srpske, kao član štaba te brigade.

Na Centralni spomenik na Sokocu na kome su upisana imena 1.250 poginulih srpskih boraca, povodom obilježavanja 31 godine osnivanja romanijskih brigada, vijence su položile delegacije BORS-a, sa predsjednikom Radanom Ostojićem na čelu, Opštinske boračke organizacije i opštine Sokolac, kao i boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije.

Vijence su položile i delegacije Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, Vojnih starješina iz Kraljeva, Prve gardijske motorizovane brigade Glavnog štaba Vojske Republike Srpske i sokolačkog KUD "Zavičaj".

Učesnici obilježavanja Dana romanijskih brigada posjetili su i Spomen sobu u kojoj se nalazi oko 600 fotografija poginulih boraca u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana