Proizvodnja cvijeća - unosan i lijep posao

SRNA
Foto: SRNA

ŠAMAC - Proizvodnja cvijeća je unosan i lijep posao, mada zahtijeva puno žrtve i svakodnevni rad, što pokazuje i primjer četveročlane porodice Stevanović iz Batkuše kod Šamca.

Bojana Stevanović ispričala je za Srnu da su zanat naslijedili od svekra i svekrve, te da su nedavno postavili treći plastenik, a namjeravaju i da se prošire.

Najviše vremena u poslu sa cvijećem na dunumu zemlje u tri plastenika provodi Bojana, koja objašnjava način rada - presađivanje, rezničenje i sijanje, što traje cijelu zimu, a kada otopli cijeće brzo raste i onda ide prodaja. Prva prodaja treba da krene krene u aprilu.

"U jednom plasteniku ložimo da se cvijeće ne bi smrzlo, pošto je osjetljivo", priča Bojana i navodi da je najvažnije da se kod rane proizvodnje cvijeća vodi računa kada se sije, a kada pikira.

Najvažnije je cvijeće redovno zalivati, prskati i zaštiti od insekata.

"Cijele godine radimo oko cvijeće, jedno nikne, drugo tek počne i tako stalno. Na jesen sadimo maćuhice i ljubičice, a božićnu zvijezdu pred Božić", objašnjava Bojana.

Ona naglašava da je sve poskupjelo - cijena zemlje i saksija, a i radnici, pa nisu sigurni da će moći od toga da žive, ako cijene nastave da "divljaju".

"Imamo oko 150.000 komada cvijeća, 20 vrsta sulfrinija, begonija, alisijum, kadifa krupna i sitna...", objašnjava Bojana.

Ona ističe da imaju stalne, ali i nove kupce, kao i da se u ovom poslu "stalno uče i da su samouki u prozvodnji".

U Odjeljenju za privredu i inspekcijske poslove Srni je rečeno da je na šamačkom području 20 proizvođača cvijeća /registrovanih poljoprivrednih gazdinstava/, koji su podnijeli zahtjeve za opštinske podsticaje u poljoprivredi tokom 2021. godine. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana