Prijedorski bukvar kroz istoriju grada

SRNA
Prijedorski bukvar kroz istoriju grada

PRIJEDOR - U Prijedoru je večeras promovisan "Prijedorski bukvar - vodič za male školarce i njihove roditelje" koji sadrži 150 pojmova o gradu Prijedoru sa opisima, ilustracijama i fotografijama.

Autor bukvara Zoran Stanić naveo je da je ovo mala enciklopedija namijenjena roditeljima da svoju djecu nauče o svome gradu.

"Smatram da u ovom gradu svaka kuća treba da ima ovaj bukvar, kao što svaka kuća treba da ima pravopis srpskog jezika i rječnik stranih riječi", rekao je Stanić.

On je ukazao da je na ideju da napravi ovu publikaciju došao prije nekoliko godina kada mu se unuk Nikola žalio da ne može uraditi domaći zadatak iz poznavanja prirode i društva dok ne pita roditelje, budući da se udžbenici bave Republikom Srpskom i ne sadrže odgovore na pitanja o lokalnim zajednicama.

"Na ovogodišnjim Književnim susretima na Kozari pjesnikinji Mirjani Bulatović poklonio sam primjerak bukvara i rekao joj da bih volio da neko opjeva neke pojmove, a ona je već sljedećeg dana, oduševljena mojom ljubavlju prema gradu i unuku, rekla da će ona napisati 30 pjesama - za svaki pojam po jednu. Prve tri je već u kombiju na putu iz Prijedora ka Beogradu napisala, a u naredna tri dana još 27", rekao je Stanić.

On je naveo da će naslov te knjige pjesama biti "Prijedorski bukvar - prilika za lirika" i biće promovisana povodom 16. maja - Dana grada.

Stanić je istakao da će sav prihod od prodaje bukvara i bojanke biti usmjeren u program Fondacije "Nikola Baroš" koji će biti realizovan u izviđačkom kampu u Brezičanima kod Prijedora.

Video-porukom iz Beograda publici se obratio Veselko Krčmar, koji je rođen u Prijedoru, završio je Akademiju za pozorište, film i televiziju u Beogradu i radio je 40 godina u Televiziji Beograd snimivši više od hiljadu reportaža, drama i dokumentarnih filmova, među kojima i film "Zona Zamfirova" i seriju "Ranđeni orao".

Među gostima promocije bila je Dušanka Topić Šaponja /78/ koja je 1962. godine osvojila zlatnu medalju na Atletskom prvenstvu Balkana.

"Po dolasku u Beograd primio nas je Tito. Ja sam njemu poklonila medalju, on meni sat", ispričala je Dušanka.

Ona je dodala da je dvije godine kasnije kao reprezentativka Jugoslavije i uz to jedina koja je 800 metara trčala ispod dvije minute, trebalo da ide na olimpijadu u Tokiju.

"U nedjelju je trebalo da otputujem na pripreme u Beograd, a u petak sam se udala. Umjesto mene otišla je Vera Nikolić. Poslije smo se srele na uličnim trkama u Prijedoru i rekla mi je da je imala sreću da sam ja odustala jer ona drugačije ne bi otišla", prisjetila se Dušanka.

Stihove Bulatovićeve govorili su učenici Osnovne škole "Dositej Obradović", koju je pohađao Nikola, koji je u aprilu u 13. godini umro od posljedica veoma rijetke genske mutacije, a u muzičkom dijelu programa učestvovali su članovi Udruženja za očuvanje tradicije.

Bukvar i bojanku ilustrovala je Nataša Bubalo, studentkinja četvrte godine grafike na Akademiji umjetnosti u Banjaluci, recenzije su pisali Milenko Radivojac i Dragan Topić, a publikaciju su podržali Kabinet predsjednika Republike Srpske, gradonačelnik Prijedora i firme Rudnik željezne rude "Ljubija", "Arselor Mital", "Mira", "Prijedorčanka", "Prijedorputevi" i "Print dizajn".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana