Počela žetva, prinosi dobri

J. Bjleica, A. Ljubojević
Počela žetva, prinosi dobri

Banjaluka/Bijeljina - Prvi otkosi ječma pali su ovih dana u Srpskoj, a poljoprivrednici očekuju visoke prinose dobrog kvaliteta.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković je istakao da očekuju u prosjeku pet tona po hektaru iako ima parcela na kojima će prinosi biti i do sedam tona.

- Žetvu pšenice očekujemo početkom jula i ona je veoma dobrog kvaliteta. Moglo bi se desiti da, ukoliko dođe do naglog povećana temperatura, dođe do oštećenja usjeva pšenice što bi uzrokovalo nešto manji prinos - kazao je Marinković.

Semberski poljoprivrednici ističu da su prinosi i kvalitet ječma na nivou prošlogodišnjih.

Poljoprivrednik Ljubomir Janjičić kaže da je na njegovom imanju prinos ječma od četiri do pet tona po hektaru.

- Prošle jeseni zasijano je puno više ječma i pšenice u našem selu, ali i u cijeloj Semberiji. Ječam se koristi kao hrana za stoku i dobro će doći kao zamjena za kukuruz, koji je već potrošen. I pšenica se još uvijek dobro drži, iako je u maju i u prvoj polovini juna kiša često padala - rekao je Janjičić.

Ratar iz Velike Obarske Predrag Cvjetinović kazao je da su prinosi na njegovoj parceli od četiri do pet tona po hektaru.

Načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Administrativne službe grada Bijeljina Predrag Jović je istakao da je prošle jeseni na području Semberije zasijano oko 14.000 hektara ječmom i pšenicom, što je za oko dvije hiljade hektara više nego godinu ranije.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara RS Vladmir Usorac rekao je da mlinari u Srpskoj ne pokazuju interes za otkup pšenice.

- Ne pokušavaju ni da se dogovore, niti da postave neku svoju otkupnu cijenu, zbog čega će veći dio prinosa pšenice otići u stočnu hranu, jer je malo kukuruza - kazao je Usorac.

Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da se ne može unaprijed odrediti tržišna cijena pšenice, dok ne budu poznate cijene u okruženju, ali da prema nekim procjenama one ne bi trebalo da budu ispod 200 evra po toni.

Plavi dizel

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS su istakli da je do sada preuzeto oko dva miliona litara plavog dizela.

- S obzirom na to da počinje žetva uzimaće se još više regresiranog goriva. Plavi dizel će moći da se preuzme i tokom jesenje žetve - kazali su u ministarstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana