Počela kontrola nad gripom, u prvoj seddmici prijavljeno 3.275 infekcija

SRNA
Počela kontrola nad gripom, u prvoj seddmici prijavljeno 3.275 infekcija

BANjALUKA - Institut za javno zdravstvo počeo je sa prvim danima oktobra kontrolu nad influencom, a u prvoj sedmici kontrole u ovoj sezoni domovi zdravlja u Republici Srpskoj prijavili su 3.275 akutnih respiratornih infekcija, dok je registrovano 376 oboljenja sličnih gripu, rečeno je Srni u Institutu.

U bolnicama u Republici Srpskoj u ovoj sedmici prijavljeno je 19 oboljelih od teške akutne respiratorne infekcije - Prijedor i Doboj po tri, Bijeljini i Nevesinje po jedan, u Foči dva i Trebinju devet oboljelih. Načelnik Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir rekla je za Srnu da su najveću učestalost oboljenja sličnih gripu prijavile regije Banjaluka i Bijeljina.

"Najveći broj oboljelih od akutnih respiratornih infekcija i oboljenja sličnih gripu je u uzrasnoj grupi od pet do 14 godina i 30 do 64 godine, dok su u kategoriji teških akutnih respiratornih infekcija najviše obolijevali najmlađi i najstariji", navela je Vukmirova.

Ona je navela da je u prvoj sedmici kontrole nad gripom prijavljen jedan smrtni ishod od posljedica teške akutne respiratorne infekcije koji je bio pozitivan na virus korona , te da je riječ o osobi starije životne dobi sa višestrukim komorbiditetima.

Vukmirova je navela da je prema podacima sa kojima raspolaže Evropski centar za kontrolu bolesti i Svjetska zdravstvena organizacija, aktivnost virusa influence uglavnom u međusenzonskim vrijednostima odnosno na niskom nivou.

Ona je navela da virus korona nastavlja da cirkuliše u regionu, sa relativno malim brojem infekcija i postepeno opadajućim procentom pozitivnih uzoraka, što varira od zemlje do zemlje. "Starije starosne grupe i dalje čine najveći procenat oboljelih slučajeva.

Soj koji trenutno najviše cirkuliše je KP.3 /67 odsto/, a stopa smrtnosti od kovida 19 je niska", navodi Vukmiroma.

Prema njenim riječima, zbog većeg boravka u zatvorenom prostoru i mjestima gdje borave veće grupe ljudi /učionice, čekaonice, sredstva javnog prevoza, bioskopi/neophodno je primjenjivati mjere lične, a posebno respiratorne higijene kao i higijene prostora u kojem živimo i radimo.

Osim redovnog pranja ruku toplom vodom i sapunom, pokrivanja usta maramicom prilikom kihanja i kašljanja, Vukmirova kež da je jako važno često provjetravati prostorije.

U narednom periodu, kako je navela , posebnu pažnju treba obratiti prilikom posjete pacijentima u bolnicama, kao i osobama smještenim u ustanovama za trajni boravak - staračke domove, njega lica sa posebnim potrebama i slično.

„Trajanje posjete treba svesti na minimum, u posjetu ići samo ako smo sigurni da nemamo neku respiratornu infekciju i izbjegavati blizak kontakt sa oboljelim“, istakla je Rodić Vukmir. Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske navode da se vakcinacija protiv gripa očekuje u novembru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana