Otvorena audio-izložba “Jasenovac, logor smrti, zemlja živih”

Srna
Otvorena audio-izložba “Jasenovac, logor smrti, zemlja živih”

TREBINjE - Audio-izložba “Jasenovac, logor smrti, zemlja živih”, koja donosi osam zvučnih radiofonskih priča o žrtvama logora Jasenovac, otvorena je večeras u Muzeju Hercegovine u Trebinju.

Izložbu je otvorio gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić, koji je rekao da je, prema tvrdnjama istoričara, mašinerija logora u Jasenovcu bila brutalnija nego u Aušvicu, a jasenovačke strahote teško je i zamisliti.

“Jasenovac je strašno, a istovremeno i veličanstveno sveto mjesto, strašno zbog svega onoga što se na tom prostoru dogodilo, strašno zbog negiranja i zataškavanja zločina kako to neki žele predstaviti, ali i sveto mjesto golgote, riječi koja nas neminovno vodi do izvorišta hrišćanstva”, naveo je Ćurić i poručio da je obaveza svih da Jasenovac bude dio pamćenja i simbol dostojanstva.

Jedan od autora izložbe Darko Nikolić izjavio je novinarima da ova izložba zbog audio-sadržaja daje mnogo snažniji, intenzivniji i dublji doživljaj nego prilikom gledanja fotografija.

“Sve je okrenuto ka tome da u svom unutrašnjem biću doživite lični susret sa nekim od stradalih u logoru Jasenovac i da kroz taj lični susret upoznate neke od stradalnika, da doživite jednu vrstu katarze i preobražaja koji će dovesti do osećaja koliko je svaki trenutak dragocen”, rekao je Nikolić.

Bogdan Španjević, koautor izložbe, naveo je da je izložba koncipirana tako da publika sluša osam priča o Jasenovcu koje su osmišljene da ljude povežu sa žrtvama tog logora, odnosno sa autentičnim ljudima i njihovim pričama.

On je napomenuo da su priče koje su plasirane na izložbi istraživane tri godine, te dodao da je riječ o umjetničkoj interpretaciji događaja, a ne istorijskoj građi.

Umjetnička dimenzija ovog projekta naročito je istaknuta učešćem glumaca Radivoja Bukvića i Bojane Kovačević Gajin, koji su snimili priče i vođenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana