Nesavjesni vozači gluvi za sirene

Miloš Vasiljević
Nesavjesni vozači gluvi za sirene

BANjALUKA - Vozači Hitne pomoći u borbi su sa vremenom kako bi nekome spasli život, počesto su u pitanju minute pa čak i sekunde, a da im se na putu popriječe druga vozila, svjedoči podatak da su od 2020. godine učestvovali u 17 saobraćajnih nesreća.

Njihov saveznik kako bi pacijenta što prije odvezli do zdravstvene ustanove ili izašli na teren kada je neko povrijeđen, morali bi biti vozači, koji nerijetko ne poštuju pravila sklanjanja kada vide rotaciona svjetla ili čuju sirenu.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u prvih osam mjeseci ove godine saobraćajnu nesreću imalo je pet sanitetskih vozila.

Od toga su, dodaju, tri bile sa lakim tjelesnim povredama, jedna sa teškim, a jedna nesreća sa poginulim licem.

- U četiri nesreće osim vozila Hitne pomoći učestvovalo je i drugo vozilo, a u jednoj nesreći sa lakim tjelesnim povredama učestvovalo je samo vozilo Hitne pomoći - rekli su iz MUP-a.

Dodali su da su lani na drumovima Srpske zabilježene tri, 2021. godine četiri, a 2020. pet saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovala kola Hitne pomoći.

Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović rekao je za “Glas Srpske” da je na putevima dosta savjesnih vozača koji poštuju pravila kada je s druge strane vozilo Hitne pomoći, ali da problem stvaraju oni koji ne poštuju pravila kada čuju zvuk sirene. 

- Vozači nedovoljno daju prednost vozilima Hitne pomoći. Nedovoljno smo se i kroz obuku vozača upoznali sa bezbjednosnim koridorom koji se uspostavlja kada naiđe vozilo sa rotacijom, gdje se ostala sklanjaju u svoju desnu stranu ostavljajući prostor za prolazak. Savjesni smanjuju brzinu kretanja, zaustavljaju vozilo po potrebi, skreću u desnu stranu i slično, ali, kompletno, nismo sistemski posvetili tome pažnju - rekao je Radović.

Prema njegovim riječima, Agencija nije imala nijednu kampanju na ovu temu, jer nemaju novca za tu svrhu, a Radović smatra da su i te­ kako potrebne da bi edukovali vozače, posebno mlade, kako da pravilno postupe.

-  Mora se podići svijest kod vozača kako postupiti u slučaju nailaska vozila Hitne pomoći. Znamo šta je njihova uloga, moraju voziti brzo jer su u pitanju minute i sekunde da se spase nečiji život. Obavljaju jako stresan posao, i svi ostali koji im se nađu na putu imaju obavezu da im olakšaju da prođu što brže - rekao je Radović.

Vatrogasci

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, mnogo rjeđe u nesrećama učestvuju vatrogasna vozila.

- Ove godine još nisu evidentirane saobraćajne nesreće u kojima je učestvovalo vatrogasno vozilo. Lani samo imali dva takva slučaja, dok je 2021.  godine bila jedna takva saobraćajna nesreća - rekli su iz MUP-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana