Nelegalni otpad u Drvaru i Bosanskom Grahovu i dalje isparava
DRVAR, BOSANSKO GRAHOVO - Vrijeme za uklanjanje tekstilnog otpada iz Italije koji je istovaren u Drvaru i Bosanskom Grahovu curi, a dok federalne institucije tvrde da su procedure u toku, smeće i dalje isparava u zapadnokrajiškim opštinama.
Prema zaključku Vlade FBiH od 28. avgusta, Fond za zaštitu životne sredine u tom entitetu bio je dužan da obezbijedi novac za uklanjanje nelegalno deponovanog otpada na području ovih opština, a Federalnoj upravi za inspekcijske poslove ostavljen je rok od mjesec da pokrene proceduru zbrinjavanja 414 tona otpada na ekološki prihvatljiv način.
Načelnica Drvara Dušica Runić rekla je za “Glas Srpske” da su svi rokovi istekli, te da je ova lokalna zajednica pismenim putem zatražila od nadležne inspekcije informaciju o realizaciji zaključka Vlade FBiH.
- Odgovor još nismo dobili. Nadamo se da će javna nabavka uskoro biti realizovati i naši zahtjevi ispoštovani, a to je da otpad bude odvezen i spaljen, a prostor na kojem je bio istovaren očišćen i dezinfikovan - istakla je Runićeva.
Odgovore od nadležnih traže i iz Bosanskog Grahova.
- Ništa se nije promijenilo, otpad je i dalje na lokacijama na kojima je deponovan i uputiću dopis nadležnom ministarstvu da pitam šta i kada planiraju, imajući u vidu činjenicu da su rokovi istekli - rekao je načelnik Bosanskog Grahova Milorad Gligić, dodavši da navodno postoje dvije spalionice u BiH u kojima bi otpad mogao biti propisno uništen.
Ministarka ekologije i turizma FBiH Edita Đapo rekla je za “Glas Srpske” da je Vlada FBiH pronašla sredstva i zadužila inspekciju da sprovede javni poziv.
- Našli smo kompanije koje to mogu uraditi, ali s obzirom na Zakon o javnim nabavkama, inspekcija mora objaviti tender. Prema mojim informacijama, objavljen je javni poziv za izbor kompanije. U BiH postoje kompanije koje to mogu riješiti za pet dana, jedino što se sada vrijeme uzima zbog javne nabavke. Ovo ministarstvo se stavilo u službu građana Drvara, obezbijedilo novac i zadužilo institucije koje treba da se bave uklanjanjem otpada, a na građanima je da preispitaju kako je uvoznik dobio dozvolu na nivou Livanjskog kantona - kazala je Đapo.
U Federalnoj upravi za inspekcijske poslove tvrde da je firmi “Krom reciklaža”, koja je uvezla sporni otpad, tek 26. avgusta, iz drugog pokušaja, dostavljeno rješenje da u roku od 30 dana ukloni otpad.
- Nadležni inspektor će u narednom periodu obaviti nadzor, a ukoliko utvrdi da nisu izvršene naložene mjere, pokrenuće postupak izvršenja upravne mjere putem drugog lica. U tom slučaju se mora sprovesti postupak izbora najpovoljnijeg ponuđača - naveli su u Federalnoj upravi.
Otpad iz Italije početkom jula uvezla je firma “Krom reciklaža”, koja je sve potrebne dozvole za to dobila od nadležnih kantonalnih i federalnih institucija. Nakon što su se građani i lokalna vlast pobunili i nekoliko dana protestovali, nadležno federalno ministarstvo poništilo je dozvole, a u istragu se uključila i SIPA.
Novac obezbijeđen
U Fondu za zaštitu životne sredine FBiH rekli su da su u mogućnosti da blagovremeno izvrše realizaciju dijela zaključka federalne Vlade koji se odnosi na njihova zaduženja.
- Novčana sredstva se dodjeljuju u skladu sa pravilnicima Fonda i biće operativna nakon sprovedenih procedura od strane Federalne uprave za inspekcijske poslove - naveli su u Fondu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.