“Muzejske eksponate” zamijenila savremena oprema

Anita Janković Rečević
“Muzejske eksponate” zamijenila savremena oprema

DOBOJ - Dok užurbano i u hodu rješavaju sitne probleme kakva nose velika preseljenja, zdravstveni radnici dobojske bolnice “Sveti apostol Luka” uslove rada u novom objektu opisuju poput sna za koji nisu vjerovali da će postati java u kojoj je stara, praktično pa muzejska oprema, zamijenjena najsavremenijim aparatima koji će im omogućiti izvođenje novih procedura i kvalitetnije liječenje pacijenata.

Već dvadesetak dana oko 800 zaposlenih dobojske bolnice svoje radne obaveze obavlja u novoizgrađenom objektu, u čiju izgradnju i opremanje su republičke vlasti uložile 104 miliona KM. Prvi radni dani na novoj lokaciji protekli su u privikavanju, koje, istini za volju, još nije okončano, ali kad su uslovi gotovo pa filmski, snalaženje nikome od zaposlenih ne pada teško. 

Glavna sestra na Odjeljenju hirurških grana Anka Bajić u dobojskoj bolnici radi već 33 godine, a uslovi rada u vrijeme kada je zakoračila u svijet medicine potpuno su neuporedivi s današnjim. 

- Kad sam se zaposlila uslovi su bili ratni pa nije ni fer da ih poredim sa današnjim, ali ako se vratim u period od prije samo pet ili deset godina i oni su neuporedivi sa uslovima u kojima sada radim. Sve nam je novo i što je najvažnije dostupno na jednom mjestu. Stari objekat je bio paviljonskog tipa pa kad recimo dođe povrijeđeni pacijent koji mora na rendgen morali smo ga prenositi u drugu zgradu, nebitno da li je vani kiša, snijeg, grad ili plus 40 stepeni Celzijusa. Od kada smo prešli u novi objekat stalno imam osjećaj kao da sanjam - priča Bajićeva. 

Isti osjećaj, tvrdi ona, imaju i pacijenti koji su sada smješteni u dvokrevetnim ili trokrevetnim sobama. 

- U starom objektu sobe su imale šest do osam kreveta, a jedan tuš i toalet koristili su pacijenti iz više soba, dok danas svaka soba ima svoje kupatilo. Pacijenti su više nego zadovoljni. Istina je da su mnogi bili skeptični kad je gradnja bolnice počela, ali sada su se uvjerili da na daleko nema ovakvog komfora u zdravstvenim ustanovama - kazuje Bajićeva. 

Načelnik Službe za otorinolaringologiju u dobojskoj bolnici Ranko Mladenović kaže za “Glas” da je izvođenje operativnog programa zahvaljujući novoj opremi i instrumentima postalo lakše i brže. 

- Sve je novo, uredno, da čistije ne može biti. Bilo je uredno i u staroj bolnici, ali operacione sale nisu redovno renovirane pa su uslovi u kojima smo radili bili više muzejski. Kada smo se preseljavali u šali sam rekao da bi naša sala mogla postati izložbeni prostor, jer letos kada smo bili u posjeti Kini obilazili smo njihove muzeje, između ostalog i muzej stare medicinske opreme. Tu sam među eksponatima video opremu koju smo mi tada koristili - ispričao je Mladenović. 

Naveo je da se ljekari spremaju za izvođenje novih operativnih zahvata koji do sada nisu bili na spisku bolničkih usluga. 

- Planiramo uvesti operacije štitne žlezde, s tim bi trebalo da počnemo već do kraja godine, a već početkom 2025. trebalo bi da obavljamo i endoskopsku hirurgiju sinusa. To nam omogućava savremena medicinska oprema koju sada imamo. Radimo u tišini i komforu, sa dosta novih, dijagnostičkih aparata pa pacijentima možemo ponuditi i neke nove dijagnostičke procedure, što nije bio slučaj u staroj bolnici - priča Mladenović.

Ponosan je, kaže, na sve zaposlene, zahvaljujući čijem je radu i predanosti bolnica preseljena u rekordnom roku i bez većih problema.

- Preseliti iz stana u stan je poduhvat, a ne uraditi tako nešto za čitavu jednu ustanovu sa ležećim, teškim pacijentima. Mi smo to uspeli za svega nekoliko dana. Ono što jedino donekle pravi problem je nedostatak radnika i doktora i medicinskih sestara, međutim pacijenti su prezadovoljni i to je on što je najbitnije - naveo je Mladenović. 

Glavna sestra Odjeljenja internističkih službi Nada Ćućić, koja već 44 godine radi u dobojskoj bolnici, kaže za “Glas” da je pred kraj karijere dočekala uslove o kakvim nije mogla ni sanjati. 

- Još smo u fazi uhodavanja, ali sve funkcioniše više nego solidno. Što se uslova tiče, potpuno su neuporedivi s onima koje smo imali u starom objektu, gdje je sve bilo razuđeno. U novoizgrađenoj bolnici je sve na jednom mjestu, što je za nas medicinare najvažnije. Sve je povezano liftom, hodnicima pa i kada moramo spuštati pacijenta sa sprata na sprat, idemo liftom, što nam je daleko lakše i jednostavnije - kazala je Ćućićeva i dodala da će pacijentima trebati vremena da nauče gdje se koja ambulanta nalazi, ali da su dobojski bijeli mantili strpljivi i svima na usluzi.

PACIJENTI IZ FBiH 

Ranko Mladenović navodi da dobojska bolnica pokriva regiju na kojoj egzistira oko 330.000 ljudi. 

- Osim naših osiguranika dolazi nam i pacijenti iz okolnih opština FBiH, oni za koje je dobojska bolnica u bivšoj državi predstavljala regionalni zdravstveni centar te je i sada doživljavaju kao svoju. I pored toga što njihovo osiguranje ne pokriva troškove lečenja biraju da dolaze kod nas na preglede i operativne zahvate, uprkos tome što moraju platiti. Sada, s obzirom na nove uslove rada i komfor, siguran sam da će broj pacijenata iz FBiH biti još veći - kazao je Mladenović. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana