Cifra je milionska: Ko će platiti ceh za gašenje požara u Gudronskoj jami?

Marijana Miljić Bjelovuk
Foto: Printskrin

BANjALUKA - Računi za gašenje požara, koji je u avgustu izbio u Gudronskoj jami u Modriči, teški su više od milion maraka. Te fakture proslijeđene su na adresu Vlade Republike Srpske, jer je to u njihovoj nadležnosti, a mi i nemamo novac da to platimo.

Kazao je to “Glasu” načelnik Modriče Jovica Radulović i naveo da su na adresu opštine od izvođača radova, odnosno od firme “Martić Inter-kop” koja je bila angažovana na gašenju požara ispostavljena dva računa. 

- Jedna faktura iznosi oko 780.000 sa PDV-om, a druga 350.000 maraka sa PDV-om. Na sastanku u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju rečeno nam je da nakon prvog gašenja, posegnemo za još jednim kako bi vatra bila u potpunosti ugašena. Tada su pitali direktno izvođača koliko to košta te su dobili odgovor da je to 350.000 maraka - kazao je Radulović. 

Naveo je da je taj novac na sjednici Vlade RS kasnije i odobren. 

- Ta odluka je objavljena i u “Službenom glasniku RS”. Novac je trebalo da bude uplaćen izvođaču posredstvom Fonda za zaštitu životne sredine RS. Međutim, fond se obratio opštini Modriča sa zahtjevom da mi ispunimo sve proceduralne obrasce i formu kako bi oni ta sredstva doznačili nama ili uplatili direktno izvođaču - naveo je Radulović. 

Nadalje, dodaje i da ga je menadžment Fonda za zaštitu životne sredine upoznao i da se opština Modriča mora obavezati da će sufinansirati projekat za koji se odobravaju sredstva za gašenje požarišta u iznosu od 20 odsto. 

- To smo odmah odbacili. Dakle, nismo mi odbili novac, on nam nije ni nuđen. Jednostavno smo odbili da učestvujemo finansijski u sufinansiranju gašenja požarišta u Gudronskoj jami, jer je požar nastao na lokalitetu koji je u javnim evidencijama katastra vlasništvo, odnosno u posjedu Rafinerije ulja, dok je okolni kanal koji je gorio i zemljište u vlasništvu Srpske. Gasili smo požar jer se to nalazi na teritoriji Modriče i nemamo nikakvu obavezu o pitanju plaćanja tih računa - navodi Radulović. 

Zbog svega toga su, kako naglašava, oba računa uz propratni akt proslijedili na Kabinet premijera Republike Srpske Radovana Viškovića.  

- Tražimo od Vlade RS da račune u iznosu od oko 1,150 miliona maraka plate jer na kraju krajeva važeća ekološka dozvola koju je izdalo resorno ministarstvo govori da nadzor nad Gudronskom jamom ima republički Inspektorat, a ne opštinski te da ekološku dozvolu izdaje ministarstvo, a ne lokalna uprava  - naglasio je Radulović. 

I na kraju krajeva, naglašava on, gudronski otpad trebalo je da bude, po ranije važećim ekološkim dozvolama, odavno zbrinut. 

- Sredstva za ove namjene nemamo u budžetu, niti smo ih planirali iako je izvođač nama proslijedio fakture. Sve to, dakle, proslijedili smo Vladi da plati - zaključio je Radulović. 

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Bojan Vipotnik rekao je sa druge strane da je načelnik Modriče na sastanku, koji je ovo ministarstvo organizovalo još dok je požar trajao, naveo da nedostaje oko milion maraka za potpuno gašenje požara. 

- Ministarstvo je odmah reagovalo, upoznao sam premijera i Vladu sa zahtjevom i odmah smo tražili predračun od izvođača radova na gašenju požarišta, kako bismo našli način da Vlada uplati nedostajuća sredstva. Predračun je iznosio nešto iznad  300.000 maraka i Vlada je ta sredstva obezbijedila. Nijednog trenutka nije bilo riječi o tome da Vlada plati kompletan iznos za gašenje požara, nego samo nedostajući dio, za koji smo dobili uredan predračun, na iznos koji je daleko manji od onog koji je načelnik Modriče iznio na sastanku - kazao je “Glasu” Vipotnik. 

Naglašava da je Vlada preuzela obavezu da plati taj nedostajući dio sredstava te da je taj novac uredno doznačen. 

- Zaista ne vidim razlog za ovako nekorektno ponašanje Radulovića - zaključio je Vipotnik.

Vazduh ispravan 

Jovica Radulović rekao je da su ponovo radili mjerenja vazduha u toj lokalnoj zajednici početkom oktobra.

- To mjerenje pokazalo je da je konačno kvalitet vazduha ispravan na području naše lokalne zajednice sa svih mjesta sa kojih je vršeno uzorkovanje. To je i na kraju krajeva pokazatelj da je onaj način gašenja gudronskog požarišta posipanjem abrazivnim materijalom dao rezultat i da je to jedini ispravan način gašenja požarišta - kazao je Radulović. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana