Investicije nisu stale ni u pandemiji
BANjALUKA - Na račune 94 preduzeća u Srpskoj leći će dva miliona maraka za podršku investicionim projektima, a uz pomoć novih tehnologija domaći privrednici jačaju poziciju i na evropskom tržištu.
Na javni poziv za dodjelu sredstava privrednim subjektima za podršku investicionim projektima u uslovima poslovanja izazvanim pandemijom virusa korona, koje je raspisalo Ministarstvo privrede i preduzetništva RS, prijavilo se 138 preduzeća, od čega je jedna prijava bila neblagovremena. Podrška je odobrena za 94 privredna subjekta, a potpisivanje ugovora počinje već danas.
Vlasnik firme “Pčelica Maja” iz Bileće Drago Vujović rekao je za “Glas Srpske” da je podrška iz Ministarstva privrede i preduzetništva najljepša novogodišnja čestitka koju je ovo preduzeće dobilo.
- Prije početka pandemije, u prošloj godini, započeli smo projekat automatizacije proizvodnje da bismo održali konkurentnost, jer ako niste konkurentni, na tržištu BiH ne možete ništa. U to vrijeme podigli smo kredit i kupili mašine, a potom je sve stalo. Rate su stizale, a poslovanje je bilo otežano - rekao je Vujović. Pojasnio je da je riječ o specijalnim mašinama na tekstilu, a s obzirom na to da u pogonima “Pčelice Maje” nastaju najljepši odjevni predmeti za bebe, moraju se koristiti eko-boje, tako da su za to potrebni i specijalni štampači.
- Samo taj štampač košta oko 25.000 maraka. Godinu smo uspjeli završiti na nuli i što je još važnije sačuvati sva radna mjesta. Čak smo i zaposlili nekoliko radnika koliko smo planirali kroz taj projekat i započeli njihovu obuku. Uspjeli smo premostiti sve poteškoće i nastavljamo dalje - istakao je Vujović i dodao da će kroz podršku resornog ministarstva dobiti 17.099 KM.
Da je svaka podrška, posebno ona koja stiže u vrijeme svjetske krize, privrednicima i te kako značajna saglasan je i vlasnik i direktor firme “Metalac MBM” iz Dervente Slobodan Golub, koji ističe da će ovoj firmi na račun leći 20.848 maraka.
- U inoviranje proizvodnje u prošloj godini uložili smo 215.000 maraka. Uspjeli smo da nabavimo i trećeg robota, iako je prošla godina bila ubjedljivo najteža u našem dvadesettrogodišnjem poslovanju - rekao je Golub, naglasivši da je oko 97 odsto proizvodnje ovog preduzeća, koje se bavi obradom i varenjem metala, namijenjeno za izvoz.
Golub je kazao da su do prvog juna prošle godine poslovali u minusu od 42 odsto u odnosu na isti period 2019. godine, ali da je u drugom polugodištu počeo oporavak te da su dobrim dijelom isplivali iz krize.
- Na kraju prošle godine obim posla bio je za 18,3 odsto manji u odnosu na kraj 2019. godine - rekao je Golub. Dodao je da je uprkos problemima ulaganje u savremenu opremu i očuvanje radnih mjesta bilo prioritet te da i u ovoj godini planiraju nova ulaganja.
- Planiramo nova ulaganja, jer bez toga ne možemo ni izaći na evropsko tržište, a kamo li biti konkurentni. Prije pet godina kupili smo laser za sječenje svih materijala, a sada planiramo nabavku još jednog i ta investicija koštaće nas oko 550.000 maraka - rekao je Golub.
Javni poziv
U Ministarstvu privrede i preduzetništva su pojasnili da je privrednicima po osnovu dva javna poziva odobreno ukupno dva miliona maraka, odnosno po milion za svaki.
Predmet dodjele sredstava bio je projekat privrednog subjekta koji se odnosi na nabavku savremenih tehnologija i opreme, odnosno uvođenje nove ili značajno poboljšane postojeće tehnologije ili nabavku nove ili korišćene opreme koja nije starija od 12 godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.