Filipović: Zločinci žive i umiru kao slobodni građani

Srna
Foto: Agencije

SARAJEVO - Nema vremena za čekanje na procesuiranje predmeta ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Podrinju jer porodice i svjedoci umiru, a zločinci žive i umiru kao slobodni građani, poručila je pred pravosudnim institucijama Sudom i Tužilaštvom BiH predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović.

"I šta će statistika ovog pravosuđa navodnog pokazati - da Srbi u Podrinju i nisu stradali? Imam pravo da govorim zato što su mi ubili i supruga, i svekra pred kućom u dvorištu. Došli su, ali 14. decembra 1992. godine, mnogo prije jula 1995. godine", rekla je Filipovićeva.

Ona je navela da je ubistava bilo i u drugim srpskim selima i da je to činjeno samo zato što je namjera bila da Srba u Podrinju nema.

"Za sve što se dešavalo u Podrinju najbolje znate vi koji ste svjedoci, ali je činjenica da vas kao svjedoke u ovu instituciju ne pozivaju", rekla je Filipovićeva pred porodicama srpskih žrtava koje su se danas okupile pred pravosudnim institucijama da na miran način iskažu nezadovoljstvo zbog neprocesuiranja predmeta ratnih zločina počinjenih nad Srbima iz Podrinja.

Ona je podsjetila da su 2005. godine počeli da rade Sud i Tužilaštvo BiH, da je 2008. godine donesena Strategija za procesuiranje predmeta ratnih zločina na nivou BiH prema kojoj je rok za procesuiranje predmeta ratnih zločina iz Podrinja bio 2015. godina.

"Jedini predmet koji su procesuirali je Naser Orić i Sabahudin Muhić, ali zamislite samo za tri ubijena zarobljenika Vojske Republike Srpske", podsjetila je Filipovićeva.

Ona je dodala da su 2016. godine pratili suđenja i da je presuda bila oslobađajuća.

"Sudili su za pojedinačna ubistva Srbima, ali su kazne smiješno male, da nisu vrijedne ni pomena. Najsloženiji predmeti čekaju na procesuiranje", ukazala je Filipovićeva.

Ona pita gdje su predmeti za Fakoviće, Zalazje, Zagone, Podravanje, Žešticu, Kravicu...

"Zaustaviću se na Kravici i pitaću šta Tužilaštvo i Sud rade ako imate javno svjedočenje žene koja je zajedno sa svojim narodom i pripadnicima 28. divizije takozvane Armije BiH pod komandom Nasera Orića došla u moju Kravicu i ubijala redom. Ubijali su i u mom Bjelovcu, ubijali su i u Skelanima, ubijali su i u Fakovićima, na isti način su ubijali i u Podravanju i svim srpskim selima u Podrinju", ukazala je Filipovićeva.

Ona je naglasila da su više od dvije godine čekali Revidiranu strategiju.

"Usvoje je u septembru 2020. godine, ali se pitaju bošnjačka udruženja i ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković koja ne dozvoljava da Milorad Kojić, koga smo mi predložili, bude član Nadzornog tijela. Zamislite, bošnjačka udruženja se pitaju i Turkovićeva ko će nas predstavljati u tom nadzornom tijelu. Pa ne dozvoljavaju zato što znaju da neće procesuirati nijedan predmet, a nama će to Milorad Kojić reći", rekla je Filipovićeva.

Ona je istakla da su se danas okupili u malom broju da poruče da više neće čekati, napomenuvši da će sljedeći put doći u mnogo većem broju i pitati šta je urađeno od današnjeg okupljanja.

"Vremena nemamo", ponovila je Filipovićeva i konstatovala da su dugo čekali i da što prije formiraju nadzorno tijelo i da u njemu bude Kojić koji će ih informisati dokle je stigao koji predmet u vezi sa stradanjem Srba u Podrinju.

Filipovićeva je konstatovala da se Srbima sudi po zakonu koji je mnogo stroži u odnosu na Krivični zakon koji se primjenjuje kada je riječ o optuženim Bošnjacima, te da su smiješno male kazne za zločine koje dobijaju Bošnjaci, dok su za Srbe drakonske. 

Rankić: Živog mi sina ispekli, a niko nije odgovarao

Ivanka Rankić iz Podrinja ispričala je danas da su njenog sina Nenada pripadnici tzv. Armije BiH živog zavezali za drvo i zapalili, njenom bratu razlupali glavu, a govorila je i o drugim zvjerstvima nad Srbima iz Podrinja, za koja niko nije odgovarao i zbog čega danas protestuje pred Sudom BiH u Sarajevu.
Rankićeva je navela da su njenom bratu Miloradu Cvjetinoviću na pragu razlupali glavu, da je osamnaestogodišnji Slavko Avramović zvjerski ubijen i da je sve to vidjela kada su ih dovezli u bolnicu.

"Samo sam prepoznala bratove ruke. Odsijecali su glave i šutali ih", rekla je Rankićeva tokom protesta porodica nestalih i poginulih Srba, žena žrtava rata i logoraša iz srednjeg Podrinja.

Prema njenim riječima, to je bio genocid i ta istina mora da izađe na vidjelo.

"Pogledajte šta su radili. Nije genocid ubiti iz puške. Da li su Srbi igdje pekli ljude kao što je slučaj sa mojim sinom Nenadom", istakla je Rankićeva, pokazujući fotografiju izmasakrirane žrtve sa opekotinama.

Ona je rekla da su Bošnjaci iz Srebrenice 1991. godine ratovali u Vukovaru i da je "odatle dovezen pun kamion poginulih", kao i da zna šta su radili.

"Srebreničani su još 1991. godine ratovali u Vukovaru. Pun kamion ispod moje kuće prevezli su preko mosta i pitali se gdje da sahrane te ljude. Njih su dovezli u Potočare i rekli da su ih Srbi pobili. I moj komšija je bio tamo u Vukovaru. Kao bolestan, a žena njegova nam kaže da ne boluje nego da je išao da ubija Srbe u Vukovaru", navela je Rankićeva.

Ona je napomenula da niko nikada nije optužen za bilo koji od zločina nad članovima njene porodice, a istovremeno komandanta takozvane Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića proglašavaju herojem.

"Djecu su nalazili u rernama. Uzdam se u Boga da im vrati", dodala je Rankićeva.

Ona je ukazala da su i nju, koja je u tadašnjoj komandi bila kurir, tadašnje muslimanske vlasti proglasile za ratnog zločinca. "Radila sam u komandi kada je rekao Alija Izetbegović da će dati Srebrenicu. Ima Boga - sve gleda kada neko laže. Ne tražim osvetu, osim da im vrati Bog", poručila je Rankićeva.

Simbolično "pet do 12" danas je pred zgradom Suda BiH održan protest porodica nestalih i poginulih Srba, žena žrtava rata i logoraša iz srednjeg Podrinja koji su na taj način izrazili nezadovoljstvo radom pravosuđa na procesuiranju zločina nad srpskim žrtvama.

Samo na području Srebrenice, Zvornika, Skelana, Milića, Bratunca, Vlasenice i Osmaka stradala su 2.652 lica srpske nacionalnosti, dok je na širem području Srednjeg Podrinja i Birča ukupno stradalo oko 3.500 Srba, a 5.400 porodica ostalo bez pokretne i nepokretne imovine

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana