Dobrovoljno zdravstveno osiguranje od koristi za sve
BANjALUKA - Dobrovoljno zdravstveno osiguranje može donijeti niz benefita za poslodavce, radnike, privatne i javne klinike, pa čak i samu Republiku, a budući da još nije na spisku usluga koje pružaju osiguravajuće kuće u Srpskoj, predstavnici društava se zalažu za promjenu zakonskih propisa koja će im omogućiti uvođenje ovog vida osiguranja.
Ova ideja prezentovana je na trećoj konferenciji “Dani osiguranja Republike Srpske - DORS 2024” koja je danas u Banjaluci okupila više od 260 učesnika iz Srpske, FBiH, zemalja regiona, Njemačke, Austrije i Italije.
Član Udruženja društava za osiguranje Srpske Siniša Kurteš rekao je da su ovogodišnji poslovni događaj iskoristili kako bi nadležnim institucijama uputili dvije inicijative čije bi sprovođenje donijelo niz benefita brojnim stranama.
Ministarstvu finansija Srpske uputiće inicijativu za izmjenu Zakona o porezu na dohodak s ciljem oslobađanja određenog iznosa premije za uvođenje dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja koje bi omogućilo poslodavcima u Srpskoj da ugovore određeni paket dodatne zdravstvene zaštite za svoje zaposlene.
- Na taj način bi poslodavci radnicima dali novi motiv i benefit da ostanu i budu lojalni kompanijama. Radnici bi bili zadovoljniji zbog dodatne zdravstvene zaštite, a time bi se rasteretila i Srpska, odnosno javne bolnice i domovi zdravlja. To bi doprinijelo bržem i boljem razvoju privatnih klinika, osiguravajuće kuće bi dobile novu premiju, a Srpska nove prihode kroz ubiranje poreza na dobit. Praktično, svi bi bili na dobitku - pojasnio je Kurteš.
Druga inicijativa, rekao je Kurteš, biće adresirana na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a plan je da subvencije koje Srpska daje poljoprivrednim gazdinstvima budu uslovljene pokrićem polise osiguranja u poljoprivredi od materijalne štete.
- Nedavna svinjska kuga odnijela je 25 miliona KM direktno iz budžeta RS za namirenje štete. Da su ta poljoprivredna gazdinstva imala polisu osiguranja, rashod Srpske bio bi nula jer bi taj trošak snosila društva za osiguranje - naveo je primjer Kurteš.
Predsjednik Skupštine udruženja osiguravajućih društava pri Privrednoj komori RS Bojan Popović rekao je da je sektor stabilan, ali da, nažalost, u centar pažnje dospijeva samo kada se dese nemili događaji poput razornih bujičnih poplava u Jablanici i još nekoliko opština FBiH.
- Ova konferencija je prilika da ukažemo koliki značaj ima osiguranje upravo u nesrećnim dešavanjima i da ljudi treba svakodnevno da razmišljaju o benefitima polisa, a ne samo kada dođe do problema - rekao je Popović navodeći da je na konferenciji održano nekoliko panela na kojima su razmatrane teme važne za industriju osiguranja, finansijske i državne institucije.
Popović je dodao da je premija osiguranja za devet mjeseci ove godine uvećana za oko 11 odsto u odnosu na isti period lani.
- Donekle je opao trend inflacije zbog koje smo plaćali veće odštetne zahtjeve nego ranijih godina. Vjerujem da ćemo završiti godinu dosta bolje, jer je ovaj sektor u stabilnoj situaciji - naveo je Popović.
Šteta
Direktor “Nešković osiguranja” Milenko Mišanović rekao je da je iznos odštete koju isplaćuju klijentima iz godine u godinu sve veći.
- Tokom 2007. godine iznos isplaćene štete bio je oko 30 miliona, dok je prošle godine taj broj premašio 90 miliona KM, što je ogroman rast. Posljednjih godina glavni uzrok za rast isplaćene štete su klimatske promjene koje će očigledno biti izazov i u narednom periodu - naveo je Mišanović govoreći na panelu “Obrada i naknada štete - nekad i sad”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.