Borić: Kinesko ulaganje u bolju budućnost uliva neophodni optimizam

Srna
Foto: Fena

SARAJEVO - Zasjedanja Kineske narodne političke konsultativne konferencije i Nacionalnog narodnog kongresa predstavljaju najvažnije globalne godišnje događaje jer ne određuju samo pravac i opseg djelovanja Kine, već ta mnogoljudna zemlja sa 30 odsto uđela u svjetskom BDP-u utiče na cijeli svijet, ocijenio je predsjednik Udruženja “Bosansko-kinesko prijateljstvo” Faruk Borić.

Borić u tekstu “'Dva zasjedanja' za Kinu i svijet” navodi da postoji konsenzus da se u Kini trenutno dešava nešto globano bitno, iako je prije nekoliko godina, van krugova sinologa i diplomata usmjerenih ka Aziji, bilo teško naći sagovornika sa ovih područja koji bi znali o kakvim je događajima riječ.

On je naveo da je ekonomija i ovaj put bila u prvom planu ova dva zasjedanja, napominjući da ovogodišnja nose značajnu simboliku jer će Kina obilježiti 75 godina od osnivanja Narodne Republike.

“Takođe, riječ je o ključnoj godini za postizanje ciljeva i zadataka zacrtanih u planu 2021-2025. Svijet još i te kako osjeća posljedice pandemije. Pokušaji određenih sila sa Zapada da vještački smanje zavisnost od Kine nisu zamrli”, ukazao je Borić.

On je naveo da se neki pribojavaju da se kinesko privredno čudo privodi kraju i da ne treba sumnjati da ga mnogi i priželjkuju.

“Iz tog razloga je prvi izvještaj Vlade u mandatu premijera Li Ćanga od posebnog značaja, naročito u pogledu razvojnih ciljeva. Ključna ekonomska projekcija BDP-a zaustavila se na pet odsto. Ta procjena izgleda realistično i mogla bi biti i nešto veća - oko 5,1 ili 5,2 odsto”, rekao je Borić.

On je istakao da su davno prošla vremena dvocifrenog godišnjeg rasta BDP-a, dodajući da je Kina srednje razvijena država sa brižljivo planiranim koracima u svim sferama sistema, u kojem je makroekonomija jedan od najznačajnijih stubova.

“Tu nema niti može biti iznenađenja. Slično je i sa drugim najbitnijim makroekonomskim ciljevima. Zemlja će održavati kurs juana generalno stabilnim na prilagodljivom i uravnoteženom nivou i efikasno će spriječiti i ublažiti rizike u glavnim oblastima”, dodaje Borić.

Otvaranje više od 12 miliona radnih mjesta u urbanim sredinama, ističe Borić, cilj je koji se ponavlja već godinama kao i to da stopa urbane nezaposlenosti ostane na 5,5 odsto.

On je ukazao da su potrebne inovacije i naučno-tehnološka imaginacija koja će dovesti do novih radnih mjesta, uz požrtvovanost sa jedne i stimulaciju potrošnje i povećanje domaće potražnje sa druge strane.

Borić smatra da će se u praksi razviti ciljevi koji imaju naučno zasnovanu kreativnost, kao što su unapređenje istraživanja graničnih tehnologija, pokretanje inicijative “AI plus”, te kreiranje energetske revolucije.

Podsjetivši na riječi kineskog predsjednika Si Đinpinga sa otvaranja Trećeg foruma Inicijative “Pojas i put” da Kina može biti dobro samo kad je svijetu dobro, Borić je zaključio da u vremenu opšte nesigurnosti kinesko ulaganje u bolju budućnost uliva neophodni optimizam.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana