Borba prosvjetara kreće iz ponora

Anita Janković Rečević
Borba prosvjetara kreće iz ponora

BANjALUKA - Decenijsko ponašanje po šablonu "radi, ćuti, pusti, proći će" gurnulo je prosvjetne radnike na dno društvene provalije u kojoj su ovoj, nekada cijenjenoj i prosperitetnoj, profesiji potpuno svezane ruke da posao obavlja odgovorno i dostojanstveno, a mulj u koji su zaglibili primorao je nekolicinu entuzijasta iz banjalučkih nastavničkih redova da se udruže i zajedničkim snagama od erozije otrgnu struku od koje uveliko zavisi i budućnost Srpske.

Ideja o udruživanju rodila se proljetos među prosvjetarima Osnovne škole "Georgi Stojkov Rakovski" u Banjaluci nakon razočarenja u sindikalne predstavnike koji nisu nudili rješenje za prevazilaženje nagomilanih problema u ovoj školi, ali i generalno u profesiji.

Predsjednica novoosnovanog Udruženja prosvjetnih radnika "Ipak se okreće" Sonja Nedić za "Glas" priča da je izostanak volje za kreiranje boljeg položaja prosvjetnih radnika kod sindikalaca bila kap koja je prelila čašu i alarm da se moraju pokrenuti ukoliko ne žele penziju dočekati u ponoru u kojem im nije zagarantovana ni bezbjednost na radnom mjestu.

- Postalo je jasno da naš sindikat neće poduzeti ništa da se konačno pokrenu stvari s mrtve tačke. Činjenica je da je sat odavno otkucao pet do 12, odnosno do smo na dnu sa kojeg ne možemo niže. Budućnost gledana očima prosvjetnih radnika je katastrofalna zato smo se udružili, da se glasnije borimo za svoj status - priča Nedićeva i dodaje da je osnivačka skupština udruženja održana sredinom septembra te da su trenutno u postupku registracije koja bi trebalo da bude okončana do 13. novembra.

Ubrzano rade na izradi godišnjeg plana i inicijative kojom žele osigurati veću bezbjednost radnicima škola, bolnica, ali i medijskih kuća.

- Gorući problem jeste naša bezbjednost na poslu, u učionici i zbornici. Slučaj profesorice u Bijeljini je potvrdio da zaista nismo bezbjedni zbog čega je naš prvi zadatak inicijativa sa zahtjevom da se prosvjetni i zdravstveni radnici, te novinari tretiraju kao lica koje obavljaju posao od javnog značaja te da se u skladu s tim svako krivično djelo nad njima posmatra kao krivično djelo nad službenim licem. Do kraja godine inicijativu planiramo uputiti Ministarstvu prosvjete i kulture RS i Narodnoj skupštini Srpske - rekla je Nedićeva.

Zakonski propisi i pravilnik po kojem bi prosvjetari trebalo da vrednuju đake i izriču vaspitno-disciplinske mjere, navodi Nedićeva, nisu usklađeni. 

- Vezane su nam ruke o pitanju vaspitno-disciplinskog kažnjavanja neprimjerenih đaka čime se automatski ugrožava naša bezbjednost. Nemamo mehanizme za kažnjavanje, odnosno da sebi olakšavamo rad u učionici jer učenika koji pravi probleme ne smijemo izbaciti sa časa ili podići da odgovara. To su đaci na koje kritika ili sniženo vladanje ne utiču, oni ne poštuju nastavnike i profesore što se prelijeva i na ostale - naglašava Nedićeva i navodi da nedavna dešavanja u jednoj banjalučkoj školi gdje su đaci za vrijeme malog odmora ugasili svjetlo u učionici i gađali se stolicama najbolje ilustruje današnje ponašanje djece. 

Nedićeva ne poriče i da je velika odgovornost same profesije za stanje u kojem se nalazi, navodeći da je to rezultat višegodišnjeg ćutanja struke.

- Ne bježimo od naše odgovornosti pa 30 godina niko od nas nije progovorio, svaki vid pobune je potpuno izostao. Djelimično je to tako jer je u našim redovima mnogo onih koji su posao u školi dobili na osnovu političkih veza, putem namještenih konkursa i to su kolege koje nemaju pravo glasa o pitanju svojih prava. Primanjem kojekakvih radnika u prosvjetu i ponašanjem ćuti, pusti, neka, biće bolje doveli smo se gdje smo se doveli - kategorična je Nedićeva, koja tvrdi da udruženje ima veliku podršku prosvjetara svih nivoa obrazovanja, od predškolskog, osnovnoškolskog, srednjoškolskog,  visokog obrazovanja kao i roditelja

Članstvo

Sonja Nedić naglašava da je udruženje oformljeno na nivou cijele Srpske, ali s obzirom da je tek u zamahu najviše članova za sada je iz Banjaluke.

- Polako se pridružuju i kolege iz drugih sredina. Oformili smo viber kanal koji broji više od 300 članova, a početkom decembra održaćemo skupštinu udruženja i definisati sva pitanja u vezi sa članstvom. Ko god želi da nam se pridruži dobrodošao je da zajedno mijenjamo sadašnje stanje koje nije dobro ni po koga - kazala je Nedićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana