Bolnica „Srbija“: Tuberkuloza rjeđa, ali i danas može biti smrtonosna

Srna
Foto: Arhiva

ISTOČNO SARAJEVO - Tuberkuloza se danas rjeđe javlja, ali je treba ozbiljno shvatiti jer može biti smrtonosna i kod mlađe i starije populacije, izjavila je specijalista u Bolnici "Srbija" u Istočnom Sarajevu Anita Kovačević povodom Svjetskog dana borbe protiv te bolesti.

Kovačevićeva je pojasnila da je riječ o zaraznoj bolesti staroj nekoliko hiljada godina, a izaziva je bakterija Mycobacterium tuberculosis, najčešće se manifestuje na plućima, ali može da zahvati i druge organe poput bubrega, kostiju, mozga, limfnih žlijezda.

"Od tuberkuloze mogu oboljeti ljudi svih starosnih grupa, najčešće stariji sa slabim imunitetom, dijabetičari, alkoholičari i lica na imunosupresivnoj terapiji. Glavni simptomi su povišena temperatura, kašalj, gubitak apetita, znojenje, a ponekad i krv u ispljuvku", pojasnila je Kovačevićeva.

Ona je istakla da se tuberkuloza najšešće prenosi kapljičnim putem, peroralno i direktnim kontaktom preko zaražene kože, saopšteno je iz Bolnice "Srbija“.

Prema njenim riječima, najveći problem u svijetu danas predstavlja HIV infekcija i udruženost tuberkuloze sa ovom bolešću.

"Najbolja mjera prevencije protiv tuberkuloze je Be-Se-Že /BCG/ vakcina, koja se daje odmah po rođenju i štiti od teških i smrtonosnih oblika tuberkuloze, kao što je tuberkulozni meningitis i milijarna tuberkuloza pluća", dodala je Kovačevićeva.

Ostale mjere prevencije za nastanak ove bolesti su zdrav način života, ishrana, izbjegavanje kontakta sa zaraženim pacijentima, koji se moraju izolovati i liječiti.

"Iako je tuberkuloza otkrivena davno, danas je veliki problem liječenje ove bolesti i pojava multirezistentnih oblika koji su otporni na terapiju“, zaključila je doktor Kovačević.

Bolnica u Kasindolu nekad je bila jedan od većih regionalnih centara za liječenje tuberkuloze i imala je kapacitet od čak 500 kreveta, a danas se registruje samo nekoliko pacijenata godišnje.

Dan borbe protiv tuberkuloze obilježava se svake godine da bi se javnost informisala i podsjetila da je to bolest od koje je ranije umiralo dosta ljudi, a liječila se u sanatorijumima po dvije i više godina, te da je i danas problematična, naročito ako je udružena sa HIV infekcijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana