Njemačka jača redove medicinara iz BiH

Danijela Stokanić
Njemačka jača redove medicinara iz BiH

Banjaluka - Da potraga zemalja Evropske unije za radnom snagom u BiH ne jenjava, najbolje potvrđuju tri aktuelna oglasa na sajtu Agencije za rad i zapošljavanje BiH u kojima se za rad u Njemačkoj traži veliki broj medicinskih tehničara i njegovatelja.

U pitanju je više zdravstvenih ustanova, a jedna od njih je klinika „RoMed“ u Rozenhajmu koja traži 15 medicinskih tehničara pedijatrijskog smjera za rad na odjeljenju neonatologije.

Bruto plata u ovoj klinici je, kako se navodi u oglasu koji je otvoren do 28. decembra, od 2.109 do 2.635 evra uz dodatke za noćnu smjenu, rad vikendom i praznicima.

Medicinski tehničari potrebni su i Univerzitetskoj bolnici Bon, gdje najniža plata iznosi 2.300 evra ne računajući naknade za noćnu smjenu, rad vikendom i praznicima.

Kako je navedeno u ovom oglasu, potrebno je najmanje 30 medicinskih sestara opšteg i pedijatrijskog smjera, koji mogu da se prijave do kraja godine.

U pozivu za zapošljavanje njegovatelja u Njemačkoj putem „Tripl vin projekta“, gdje broj radnika, kao i rok prijave nije ograničen, navodi se da je početna bruto plata za njegovatelja 1.900 evra.

Medicinari i njegovatelji iz BiH već nekoliko godina odlaze u Njemačku putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a portparol ove agencije Boris Pupić kaže da je ove godine trbuhom za kruhom iz BiH otišlo manje medicinara i njegovatelja u odnosu na lani.

- Od početka godine do danas u Njemačku preko nas otišla su 732 državljanina BiH, dok je lani posao dobilo 1.079 medicinara i njegovatelja - rekao je Pupić.

Kao osnovni razlog manjeg broja odlazaka Pupić navodi gužve u Ambasadi Njemačke u BiH, gdje se zbog velikog interesovanja za dobijanje vize čeka i po nekoliko mjeseci.

Koliko se čeka najbolje zna Banjalučanka Jelena P. koja je zahtjev za termin za razgovor ambasadi poslala početkom maja.

- Termin još nisam dobila. Iako su mi ljudi, koji su prije mene predali zahtjev, pričali da se na termin čeka i po nekoliko mjeseci, vjerovala sam da ću ipak u decembru uveliko raditi u Njemačkoj. Međutim, ništa od toga - požalila se ona.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović istakao je da je radna snaga iz BiH postala jeftinija i od one u Kini, zbog čega je u evropskim zemljama sve traženija.

- Veliki broj odlazaka pokazuje da je poslovni ambijent i mogućnost zaposlenja u BiH gotovo nikakav - kazao je Pavlović.

U Njemačkoj potražnja za radnom snagom raste iz dana u dan pa je tako u trećem kvartalu ove godine bilo otvoreno 1.097.600 radnih mjesta, što je 175.000 više nego u istom periodu prošle godine.

Koliko poslodavci vape za medicinskim radnicima svih profila potvrđuje i podatak da pojedini onima koji im nađu radnika plaćaju i po 1.000 evra.

Za IT sektor i programiranje najtraženiji su inženjeri elektrotehnike i mehatroničari, a velika ponuda poslova vlada i u sektoru građevine i transporta.

Slovenija

Prema riječima Borisa Pupića, za prvih deset mjeseci ove godine posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH u Sloveniju je otišlo da radi 8.132 građanina BiH raznih zanimanja.

- Za Sloveniju je od 2013. godine do 31. oktobra izdato 18.118 radnih dozvola - rekao je Pupić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana