Zločin u Brežanima jedan od brojnih počinjenih nad Srbima

Srna
Foto: Srna

SREBRENICA- U srebreničkom selu Brežani danas je služen parastos za 32 mještana, od kojih su 18 ubile muslimanske snage iz Srebrenice i okolnih sela na današnji dan prije 31 godinu.

Prislužene su svijeće za pokoj duša nastradalih srpskih civila i položeno je cvijeće uz spomen-obilježje, koje je nakon rata podignuto u ovom selu u znak sjećanja na stradale.

Cvijeće su položile delegacije opštine Srebrenica, Veterana, Boračke i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila ove opštine, te Boračke organizacije iz Bratunca.

Za ovaj zločin, kao ni za ostale masovne zločine nad Srbima srebreničkog kraja, još niko nije odgovarao pred sudovima, iako su žrtve ubijane na najsvirepiji način u svojim kućama i dvorištima. Neki su ubijeni, odnosno zapaljeni na spavanju u kućama.

Ovo je jedan u nizu zločina bez kazne počinjenih nad Srbima ovog kraja u okviru planskog etničkog čišćenja i uništavanja svega što je srpsko na ovom prostoru koje su muslimansko političko i vojno rukovodstvo kontinuirano sprovodili u srednjem Podrinju.

Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je da su Brežani samo jedno od brojnih srpskih sela koja su uništena u posljednjem ratu u BiH.

"Ovdje je na današnji dan 1992. godine poginulo 18 mještana, Srba, većinom civila. Oni su bili kod svojih kuća. Niko zbog tog zločina nije odgovarao. Mi gajimo sjećanja na te žrtve i nikada ih nećemo zaboraviti. Prenosimo na mlađe to saznanje, a ne vjerujemo u pravosuđe BiH, jer za 31 godinu nikog nisu procesuirali za zločina nad srebreničkim Srbima i nadamo se i vjerujemo da će zločince stići Božija kazna", poručio je Grujičić.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić, koji je predsjednik Skupštine ove organizacije na republičkom nivou, rekao je da su zločin u najvećem srebreničkom srpskom selu počinile komšije muslimani iz susjednih sela i iz Srebrenice i da je neprihvatljivo da još niko nije odgovarao za zločine počinjene nad mještanima Brežana.

"Niko nije odgovarao zato što su ubijeni Srbi jer pravosuđe BiH i Haški tribunal omalovažavaju srpske žrtve i njihove porodice. O tome je više besmisleno govoriti, ali nikada nećemo odustati od borbe za istinu i za odgovornost zločinaca čije su dušmanske ruke kontinuirano činile zločine i pobile srpsko stanovništvo u ovom i brojnim selima srebreničke i bratunačke opštine", poručio je Kojić.

On je precizirao da je za zločine počinjene nad Srbima u srebreničkoj opštini niko nije odgovarao, a da su samo četvorica Bošnjaka osuđena na 29 godina zatvora za zločine nad Srbima u cijelom Podrinju dok je 45 Srba osuđeno na čak 650 godina zatvora zbog Srebrenice.

Kojić kaže da se još 49 Srba iz srebreničke opštine, od kojih troje iz Brežana, još vode kao nestali.

Prema njegovim riječima zna se ko su žrtve i kada su i kako ubijene. Zna se i ko ih je ubio i na Tužilaštvu BiH je da to dokumentuje i podigne optužnicu ili da nađe dokaze, ako ih eventualno nema dovoljno, a ne da procjenjuje da nema dovoljno dokaza za podizanje optužnica, što je sramota pravosuđa i licemjerstvo neviđeno u civilizovanom svijetu.

"Zar je 31 godina malo da se prikupe dokazi za barem nekog stradalog i počinioca zločina nad čak 18 srpskh žrtava za jedan dan u Brežanima i još veći broj u Ratkovićima, Podravanju, Skelanima“, uputio je Kojić pitanje pravosuđu BiH.

Živorad Balčaković je teško ranjen prilikom muslimanskog upada u Brežane a brat Obradin ga je pet sati vukao kroz šumu da bi ga spasao od smrti.

"Bilo je strašno. Probudile su nas granate sa Osmača koje su padale oko kuća. Pucalo se sa svih strana. Od pucnjave, urlika, vikanja, galame i lupanja raznim predmetima stvorila se nesnošljiva buka. Upadali su u kuće i klali, ubijali ili palili žive ljude", prisjeća se Balčaković.

On kaže da je ranjen u blizini sadašnjeg spomenika, a pored njega su poginuli Miloš Krstajić i Radovan Petrović dok su štitili civile da se izvuku iz kuća i pokušaju spasiti.

"Bili smo okruženi i izvjestan broj mještana se uspio izvući zahvaljujući dobrom poznavanju terena, šumi i šikarama u koje su se krili. Pod komandom Nasera Orića upali su u selo ubijali, pljačkali, palili, a niko nije odgovarao, što je sramota i sudstva BiH i Haškog tribunala i cijelog svijeta. Ubijali su i palili civile u kućama", ističe Balčaković.

Preživjeli pričaju da su zločinci neke mještane uhvatili i odveli žive i da se još vode kao nestali.

Posmrtni ostaci Stanka Miloševića i gluvonijemih Dostane i Krstine Lazić, uprkos svim naporima, nikada nisu nađeni, niti je ko odgovarao za zločin u ovom i ostalim srpskim selima u srebreničkoj opštini.

To unosi dodatno nepovjerenje u državne institucije i onemogućava proces međunacionalnog pomirenje i stvaranja povjerenja među preostalim stanovnicima ove opštine, smatraju članovi porodica nestalih.

Preživjeli podsjećaju da su muslimanske snage najprije u ranim jutarnjim časovima opkolile selo i započele pucnjavu, uz urlanje i ubijanje svih koje su stigli.

Pod okriljem noći i jutarnje magle te zahvaljujući poznavanju terena neki mještani su uspjeli da pobjegnu u okolne šumarke ili da se sakriju u paprat i šikare oko sela. Tako sakriveni gledali su svirepa ubistva nedužnog stanovništva. Zarobljeni su mučeni, masakrirani i spaljivani, umirući u najvećim mukama.

Najstarija žrtva tog masakra bio je 88-godišnji Stanko Milošević, a najmlađa 15-godišnji Ljubomir Josipović. Među ubijenima bilo je pet žena.

Mileva Rankić preživjela je napad na ovo selo, ali je tog dana ostala bez sinova - dvadesetogodišnjeg Miroslava i dvije godine starijeg Dragoslava, kao i muža Milisava.

Mileva je izgubila vjeru u pravosuđe i očekuje da će one koji su joj ubili supruga i sinove na kućnom pragu stići Božija pravda umjesto zemaljske nepravde.

"Godine prolaze, a niko ne reaguje i niko ne odgovara za ubijenu moju i nevinu djecu mnogih Srpkinja", priča ova majka uzdišući i žaleći što umjesto djece "Bog nije uzeo nju toga dana".

Milovan Milošević je tog dana ostao bez devetnaestogodišnjeg sina Vidoja i oca Stanka, koji je imao 88 godina. Zbog posljedica ranjavanja tog dana jedva se kreće uz pomoć štaka.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Brežani Milan Rankić rekao je Srni da je od pedesetak predratnih kuća u Brežanima obnovljeno 30 i da od 350 predratnih stanovnika samo 25 se vratilo i stalno živi u selu.

"Selo je stradalo u oba svjetska rata, a najviše u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom. Sve je uništeno, a niko nije odgovarao niti će pred ovakvim sudstvom BiH. Uzdamo se u Božiju pravdu i ona polako stiže zločince", govori Milan.

On je, štiteći civile, bio jedan od rijetkih muškaraca koji se uspio izvući iz muslimanskog okruženja, a pored njega su poginulih njegov stric sa dvojicom sinova.

"U selu nema djece. Žive samo starija lica. Imamo obnovljenu infrastrukturu, ali narod je izginuo, raselio se i pomro. Ljeti bude nešto više naroda jer dolaze obrađuju malinu i nakon berbe odlaze u Srebrenicu i najviše u Srbiju gdje se većina iselila nakon stradanja ovog sela na današnji dan prije 31 godinu", pojasnio je Rankić.

Selo Brežani je, kao i ostala sela u Podrinju u koja su upale muslimanske snage, u potpunosti je opljačkano i spaljeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana