Zbog uginuća tona ribe i moguće ekološke katastrofe Tomaš će tražiti vanrednu sjednicu SO Prnjavor

GS
Zbog uginuća tona ribe i moguće ekološke katastrofe Tomaš će tražiti vanrednu sjednicu SO Prnjavor

PRNjAVOR- Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš rekao je Srni da će zatražiti vanrednu sjednicu Skupštine opštine o situaciji u prnjavorskom „Ribnjaku“ nakon uginuća više od pet tona ribe, što prijeti da izazove ekološku katastrofu širih razmjera.

Tomaš je rekao i da očekuje da danas u Prnjavor dođe republička inspekcija koja će utvrditi pravo stanje na terenu.

-Kada republička inspekcija završi svoj posao i budemo imali sve potrebne informacije zatražiću održavanje vanredne sjednice Skupštine opštine na kojoj ćemo zauzeti važne stavove -pojasnio je Tomaš i dodao da je zatraženo da opštinska i republička inspekcija preduzmu poslove iz svoje nadležnosti.

On je rekao da je očekivao da se ovakva situacija može dogoditi, zbog čega se još početkom marta informacija o stanju u „Ribnjaku“ našla pred odbornicima lokalne skupštine i zatražene su određene mjere.

-Nije me ovo iznenadilo s obzirom na to da je riječ o ogromnim nezakonitim radnjama od upisa državnog zemljišta u privatnu svojinu i pokušaja njegove prodaje do pokretanja stečajnog postupka. Tražili smo da Policijska stanica Prnjavor i nadležni organi ispitaju sve subjekte koji su učestvovali u takvim procesima i utvrde šta je u pozadini svega - napominje Tomaš.

Preduzeće „Ribnjak“ je u prethodnom periodu imalo tri stečajna upravnika, a trenutno je nastupio pravni vakuum jer niko ne rukovodi stečajnom masom.

-Organi stečajnog postupka preuzimaju veliku odgovornost za pomor ribe u prnjavorskom „Ribnjaku - poručio je Tomaš.

Istakao je da se radi o privatnom preduzeću i da opština nema nikakvih ingerencija nad radom preduzeća.

- Postoji, naravno, i odgovornost opštine jer je ugrožena životna sredina, ali možemo djelovati samo kroz kontrolne mehanizme - dodao je Tomaš.

Naglasio je da trenutno ne postoji aktivni stečajni upravnik koji može ovo pitanje rješavati.

- Tražili smo da na teren izađe opštinska inspekcija, ali nad ovim problemom nadležnost ima republička inspekcija - izjavio je Tomaš.

Prvobitni stečajni upravnik Radomir Predojević, koga je Okružni privredni sud u Banjaluci smijenio zbog formalnih razloga, rekao je da je situacija krajnje nezahvalna.

-Sudu sam dao izjavu u kojoj sam upozorio na ekološku katastrofu. Riba nije nahranjena još od 2019. godine, ja sam kao upravnik dogovorio određene količine hrane, ali je mojom smjenom to stalo i ruke su mi vezane dok ne dobijem rješenje o povratku na posao - rekao je Predojević.

On je naglasio da će, ukoliko republička inspekcija utvrdi da je nastala ekološka katastrofa i da uginula riba ugrožava životnu sredinu, bazeni morati da budu isušeni, a uzgoj ribe bi bio obustavljen u narednih pet godina.

„Glas Srpske“ objavio je da je više od pet tona ribe uginulo je u prnjavorskom "Ribnjaku" zbog visokih temperatura i začepljenja kanala, a ukoliko šteta uskoro ne bude sanirana, ekološka katastrofa prijeti i ovoj i okolnim lokalnim zajednicama, jer će se, kako kažu nadležni, smrad "čuti" do Banjaluke i Broda.

Nad tonama uginulog šarana, smuđa i tostolobika u "Ribnjaku" koji je u stečaju duže od godinu već su se nadvila jata ptica, a ukoliko ptice i divljač nastave da razvlače uginulu ribu, moglo bi doći do širenja zaraze.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana