Veliki jubilej banjalučkog hora “Vrapčići”: Tri decenije na krilima djetinjstva
BANjALUKA - Hor, koji je dobio naziv po najveselijoj ptici na svijetu, koja poput djece cvrkuće i ulicom skakuće, ove godine obilježava tri decenije postojanja i za to vrijeme iznjedrio je više od 2.000 “vrapčića”, poznatih po velikom broju hitova, ali i nastupa širom zemlje i regiona.
Kruna obilježavanja 30 godina postojanja ovog dječijeg hora, nastalog u vihoru rata, biće svečana akademija, koja će sutra biti održana u Banskom dvoru u Banjaluci sa početkom u 19 časova. Pretprazničnu atmosferu dodatno će podgrijati muzički vremeplov uz monografiju sa svim “vrapčićima”, čije pjesme se koriste i u udžbenicima.
Za ovaj događaj, priča rukovodilac hora Branislav Đaković, poznatiji kao čika Bane, pripremali su se danima, jer nije jednostavno tolike godine rada sažeti u jedan događaj. Dečji hor “Vrapčići” je, s ponosom nastavlja priču, nešto najljepše i najdragocjenije što Banjaluka i Republika Srpska imaju već 30 godina.
- Hor je osnovan 1993. godine u Banjaluci, a bila je to misionarska ideja kompozitora Valerija-Vanje Gajića, a ja sam mu se pridružio. Na taj način smo željeli da mališane koliko-toliko zaštitimo pjesmom i igrom od sumorne stvarnosti - prisjeća se Bane, ističući da su “Vrapčići” do sada objavili oko 80 pjesama, snimili četrdesetak spotova i izdali tri pjesmarice.
Te pjesme, dodaje on, pjevaju i slušaju širom regiona.
- Prva pjesma koju su “Vrapčići” snimili bila je “Peti B”, zatim “Kad bi deci”, te “Isidora” i mnoge druge - kazao je Bane, koji zajedno sa dugogodišnjim dirigentkinjama Smiljanom Mamić i Biljanom Lolić uveliko kuje planove za narednu godinu, kada će svjetlost dana ugledati novi album sa još deset pjesama u režiji ovog hora.
U februaru planiraju da raspišu i audiciju za nove članove koji će biti raspoređeni po grupama, jer za ovaj hor vlada veliko interesovanje.
- Sve u svemu, očekuje nas godina puna putovanja, koncerata, snimanja i gostovanja. Svoju misiju nastavljamo. Da pjevamo, plešemo, širimo radost i dobre vibracije - poručuje Bane.
Djetinjstva i vremena provedenog u ovom horu sa sjetom i ponosom prisjetila se i Banjalučanka Isidora Bilanović, koja se “Vrapčićima” pridružila 1997. godine, tačnije kada je imala četiri godine.
- Ja sam imala svoju pjesmu “Isidora”. Tadašnji tekstopisac Vanja Gajić je primijetio kada su me mama i tata dovodili na probe moju privrženost tati i tu obostranu ljubav. To mu je bilo jako simpatično, zbog čega se odlučio da napiše pjesmu “Isidora”, u kojoj je tema da je mene tata rodio - prisjeća se ona.
Čika Bane ju je, nastavlja ona, često stavljao pored klavira da pjeva.
- Toliko sam bila oduševljena tim velikim klavirom i muzikom da sam se i upisala na klavir u muzičkoj školi - ispričala je Bilanovićeva.
Posebno joj je, kaže, ostala u sjećanju anegdota sa snimanja pjesme “Isidora”, kada nije htjela da snimi posljednju strofu.
- Čika Bane je potom otišao da kupi veliku čokoladu. Nakon što sam vidjela tu čokoladu, sa zadovoljstvom sam snimila posljednju strofu. Tu anegdotu je i ispričao na mom vjenčanju, poslije čega smo pjesmu otpjevali nakon 20 i više godina - kazala je Isidora, koja radi kao ljekar na dječijoj hirurgiji.
Priznanja
Prema riječima Branislava Đakovića, na svečanoj akademiji “Vrapčići” će zahvaliti svim prijateljima koji su ih, kaže, pratili sve te godine.
- Priznanja u vidu plakete uručićemo našim autorima kompozicija, članovima koji su najduže pjevali, između ostalog, zahvalićemo i “Glasu Srpske” koji nas je sve vrijeme pratio te institucijama koje su bile uz nas - kazao je Bane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.