Velika očekivanja izlagača od sajma "Plodovi sela malih proizvođača": Kvalitet i tradicija trasiraju put do kupaca

Milijana Latinović
Velika očekivanja izlagača od sajma "Plodovi sela malih proizvođača": Kvalitet i tradicija trasiraju put do kupaca

BANjALUKA - Med, kozmetika napravljena kombinacijom pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja te sok od ruže i zove samo su dio asortimana koji će vrijedni domaćini predstaviti na sajmu "Plodovi sela malih proizvođača" u Banjaluci, a tradicijom i kvalitetom proizvoda, kako kažu, trasiraju put ka novim kupcima.

Učešće na sajmovima za proizvođače širom Srpske je velika prilika da sve ono što stvaraju s velikom ljubavlju predstave potencijalnim kupcima, razmijene iskustva i sklope nove poslove.

Mirko Janković iz Modriče, koji se pčelarstvom bavi već tri decenije, ističe za "Glas Srpske" da je do sada svoje proizvode predstavio na oko 150 sajamskih manifestacija i svaki put se vratio bogatiji za novo iskustvo.

- Proizvodimo med i sve pčelinje proizvode, a osim toga pravimo i kombinacije meda i ljekobilja i kozmetiku - kazao je Janković. Dodao je da je meda ove godine bilo veoma malo u košnicama, jer je bagrem podbacio.

S obzirom na to da je on diplomirani agronom, kćerka magistar farmacije, a sin profesor biologije, svo znanje i iskustvo ulažu u proizvodnju kvalitetnih proizvoda, koje uglavnom plasiraju na domaćem tržištu.

Na sajmu koji će biti održan 6. i 7. te 13. i 14. novembra, u tržnom centru "Delta planet" u Banjaluci, učestvovaće i Vladimir Milićević iz Bijeljine koji bavi se proizvodnjom soka od ruže i zove.

- Tek prošle godine krenuli smo sa prodajom svojih proizvoda, a unazad tri ili četiri godine pokrenuli smo proizvodnju i podigli prvi zasad ruža. Riječ je o majskoj, odnosno "damask" ruži, koja vodi porijeklo iz Sirije. Zasadili smo oko 4.700 sadnica, a lani smo proizveli nekoliko hiljada litara soka. Sve radimo po tradicionalnoj recepturi, ruža, voda, šećer i limuntos, onako kako su to radili naši preci - pojasnio je Milićević. Naglasio je da je sajam prilika da mali proizvođači pokažu plodove svoga rada i trasiraju put do kupaca.

- Otkako smo krenuli sa plasmanom prioritet su nam ugostiteljski objekti - rekao je Milićević.

Na drugoj po redu manifestaciji "Plodovi sela malih proizvođača" priliku da se predstave imaće oko 50 izlagača iz cijele Republike.

Sajam organizuju poljoprivredni klasteri "Krajina", "GLS", "Una-Sana", "Poljoklast", "SMB", "SRP" i "Stara Hercegovina", a glavni partneri sajma su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS te banjalučki Poljoprivredni i Tehnološki fakultet.

- Sajam "Plodovi sela malih proizvođača", kao i internet platforma "Plodovi sela", rezultat su rada poljoprivrednih klastera koji djeluju na području Srpske, a njihovo formiranje i razvoj su podržani sredstvima IFAD projekta Razvoj konkurentnosti u ruralnim područjima - naveli su u Ministarstvu poljoprivrede. Istakli su da organizovanjem ovog sajma poljoprivredni klasteri ispunjavaju jednu od svojih misija, a to je partnersko povezivanje više institucija iz poljoprivredno-prehrambenog sektora kojima je u interesu da se realizuju konkretni projekti.

Ocjenjivanje

U Ministarstvu poljoprivrede su naveli da će program drugog sajma biti upotpunjen organizovanjem senzornog ocjenjivanja kvaliteta pojedinih kategorija proizvoda s ciljem unapređenja proizvodnje, postizanja veće produktivnosti i boljeg kvaliteta proizvoda sa malih poljoprivrednih gazdinstava u Srpskoj. U okviru manifestacije biće razvijena posebna oznaka kvaliteta "Plodovi sela" u vidu priznanja za postignuti kvalitet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana