Minić: Za dva, tri dana možemo odahnuti

Srna
Foto: Srna

BIJELjINA - Ministar poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je danas da je zahvaljujući blagovremenoj reakciji institucija Srpske izbjegnuta veća šteta od poplava i da će se za dva, tri dana sigurno moći odahnuti kada je riječ o vodostajima.

Minić je u Bijeljini rekao novinarina da su na vrijeme izvršene sve najave u vezi sa obilnim padavinama i rastu vodostaja, da su institucije blagovremeno reagovale i obavijestile građane i da je šteta minimalna.

-Vlada Republike Srpske je vršila koordinaciju svih aktivnosti, pogotovo u slivu rijeke Drine. Hidroelektrana u Višegradu je značajno smanjila ispust, pratimo šta se dešava u slivu rijeke Save. U naredna dva, tri dana sigurno da ćemo moći odahnuti”, izjavio je Minić koji je danas obišao vodoprivredni objekat - ustava Janja.

Iz ovoga se, kaže, mora izvući nekoliko zaključaka, a prvi je da se mora urediti informacioni sistem koji će zajedno sa hidrologijom pratiti i sinoptičarsku progonozu.

On je istakao da je Bijeljina jedna od najugroženijih kada je riječ o poplavama, ali je dodao i da su uložena značajna sredstva doprinijela tome da danas nije situacija kakva bi bila da nije urađeno, te naveo podatak da su ranije u slivu rijeke Drine, kada je protok bio oko 700 metara kubnih u sekundi bile mnogo veće štete, nego sada kada je protok 2.300 i 2.400 kubika.

Minić je istakao da je volio i da je danas vidio gradonačelnika Bijeljine, ne da bi pričali o bilo kakvoj politici, animozitetima, već o građanima.

-Mislim da treba da budemo maksimlano profesionalni i ozbiljni - istakao je Minić.

On je dodao da je Vlada tu da odreaguje na vrijeme i sve će raditi da to bude preventivno, ali se ne smije dozvoliti bilo kakva podjela kada je u pitanju lokalna zajednica, da bude inferiorna prema nečemu što dolazi iz druge političke opcije.

Minić je naveo da obilaze sva područja koja su potencijalno bila ugrožena, te da bi volio da nije došlo do svih problema kada je riječ o trasi Drinskog nasipa.

-Mislim da se, kada je u pitanju rijeka Drina, kao i Sava, mora sinhronizovati, raditi sa komisijama slivova tih rijeka, usklađivati, obezbijediti ogromna sredstva. Ona ne mogu biti brzo riješena, ali potrudićemo se ispred resornog ministarstva da taj proces što prije krene i da se što prije završi što bi stvorilo veću sigurnost svih građana Bijeljine - zaključio je Minić

Minić, direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović i vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović sastali su se tehničkim osobljem “Voda Srpske” kod vodoprivrednog objekta u Janji, mjesnoj zajednici gdje se protekle noći u vikend-naselju iz korita djelimično izlila Drina.

Direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović izjavio je danas da u Semberiji nema mjesta panici jer je opao dotok vode iz svih pravaca u slivu rijeke Drine, a najavio je i da bi početkom sljedeće građevinske sezone trebalo da počne izgradnja Drinskog nasipa dužine oko 2,8 kilometara od ušća rijeke Janje u Drinu do ustave Janja.

Milovanović je rekao da je tenderski postupak za izbor izvođača za izgradnju prve faze Drinskog nasipa u završnoj proceduri i da očekuje da će to uskoro biti završeno.

Rekao je da je vodostaj Drine oko 500 centimetara, što je granica na kojoj se uvodi vanredna odbrana od poplava koja je na snazi.

On je dodao da će u narednim satima odlučiti da li će biti ukinuta ta mjera, a to zavisi od toga da li će nivo rijeke opadati.

-Za sada na ustavi u Janji iznosi 548 centimetara. Sačekaćemo nekoliko časova, da li će stagnirati ili će ići ka dole. Građani u ovom trenutku mogu da odahnu jer je dotok vode iz svih pravaca u slivu Drine značajno opao i nema mjesta nikakvoj panici - rekao je Milovanović novinarima.

On je zahvalio saradnicima, ministru, jer su imali kvalitetnu saradnju od kako se krenulo sa procjenama, pa dodao da će tokom sutrašnjeg dana imati totalno relaksiranu situaciju.

-Naša obaveza je da unaprijed pripremimo građane da spremno dočekaju neku elementarnu nepogodu - pojasnio je Milovanović.

On je podsjetio da su stanovnici Semberiji, kao i cijele Republike Srpske imali ogromne probleme 2014. godine kada su se dogodile katastrofalne poplave, istakavši da sada situacija nije ni blizu toga.

-Ali, nivo rijeke Drine na našoj ustavnoj građevini bio je samo 70 centimetara manji nego 2014. godine. U međuvremenu su urađeni mnogi hidrotehnički objekti u Semberiji, obaloutvrda na Olovom polju dužine tri kilometra - rekao je Milovanović.

Značajno je to, kaže, što je urađeno u saradnji sa Vladom Srbije koja je omogućila i dozvolila u koordinaciji sa Vladom Srpske da Javna ustanova “Vode Srpske” ugovori sa izvođačima čišćenje riječnog korita u samoj zoni Pavlović mosta koji je napravio veću propusnu moć da Drina može brže i lakše do rijeke Save, što se ovaj put desilo.

-Niz pozitivnih efekata su doveli do toga da nismo imali nikakve probleme - istakao je Milovanović.

On je podsjetio da je Vlada poslije poplava 2014. godine imala pokušaj izgradnje Drinskog nasipa i obezbijedila više od 20 miliona dolara, te izvršila projektovanje trase zajedno sa ljudima iz Srbije jer je pogranična rijeka.

-Onda nam se desila situacija da jedan broj građana iz nekoliko mjesnih zajednica, između ostalih i Janje, nije dozvolio da se gradi Drinski nasip na definisanoj trasi. To je osnovni razlog zbog čega 2014. godine to nije urađeno, a imali smo obezbijeđen novac - pojasnio je Milovanović.

Taj novac, dodao je, ostao je u Semberiji i njime je, pored ostalih objekata koji su rađeni, napravljena i obaloutvrda u Olovom polju.

Na konstataciju da gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrovića danas nije sa njima u Janji, Milovanović je napomenuo da ga je zvao jutros kada je od saradnika dobio informaciju da je nivo rijeke Drine na granici od 500 centimetara kada se treba uvoditi vanredna odbrana od poplava.

Nije mu se javio na telefon, ali je kaže, stupio u kontakt sa Petrovićevim šefom kabineta i prenio da je želio da sa saradnicima doći u Gradsku upravu kako bi se pripremili na eventualne vanredne okolnosti.

-On je ignorisao te pozive, nisam ga uspio vidjeti - rekao je Milovanović, te dodao da nije želio da ga dalje moli i ponovo zove.

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović saopštio je da u ovom trenutku nema razloga za paniku zbog vodostaja Drine jer je iz vanrednih mjera odbrane od poplava već pređeno u redovne mjere.

Petrović je istakao da vodostaj Drine polako, ali sigurno opada jer na mjernoj stanici Radalj trenutno iznosi 476 centimetara, što je za 36 manje nego rano jutros.

-Pripadnici Civilne zaštite su non-stop na terenu, ljudi iz Odjeljenja za civilnu zaštitu su na terenu, ja sam na terenu, narod je na terenu, pratimo situaciju i stojimo na braniku našeg grada i Semberije - naveo je Petrović.

U vezi sa viješću da se nije javio na pozive premijeru Srpske Radovanu Viškoviću, on je istakao da je istina da su predstavnici Kabineta predsjednika Vlade zvali juče Gradsku upravu.

-Moji savjetnici su se uredno javili i rekli da nisam u Gradskoj upravi već na terenu, što je i istina, za šta imam dokaze i za šta mi je narod svjedok - rekao je Petrović.

On je naveo da su njegovi savjetnici legitimni predstavnici Gradske uprave i njega kao gradonačelnika i da nema nijednog razloga da se sa njima ne ostvari komunikacija.

Iz Javne ustanove “Vode Srpske” ranije je saopšteno da je Bijeljina uvela vanredne mjere odbrane od poplava za područje Semberije - Sektor 1.

Drina je u Janji zaplavila vikend naselje, a na području Zvornika poplavaljeno je desetak kuća u Karakaju i Šepku. Iz "Voda Srpske" pozivaju stanovništvo naselja u blizini Drine da prate obavještenja nadležnih institucija. Nivo Save raste, ali je i dalje ispod granice redovne odbrane od poplava.

Vikend naselje u Janji kod Bijeljine je zaplavljeno. Trudnica i još tri lica evakuisani su protekle noći iz kuće, koju je voda opkolila. U Janji ipak kažu da cijeli život žive pored Drine. Zabrinuti jesu ali se ne plaše.

S obzirom na rast vodostaja, očekuje se da Drina izlije i u priobalnom području Amajlija. Pripadnici gradske i Republičke uprave Civilne zaštite i Voda Srpske, prate situaciju na terenu.

U selu Popovi, Drina je i dalje u koritu, ali se mještani pripremaju za ozbiljnije situacije. Zatražili su pomoć od Republičke uprave civilne zaštite, jer je, tvrde, izostala saradnja sa Civilnom zaštitom grada Bijeljina

Dubička ravan

Javna ustanova “Vode Srpske” proglasila je stanje redovne odbrane od poplava za područje Dubičke ravni u opštini Kozarska Dubica nakon što je vodostaj na rijeci Savi u Jasenovcu u 12 časova prešao 800 centimetara i ima tendenciju daljeg rasta.

U obrazloženju odluke se navodi da je donijeta nakon što je Sektor za održavanje vodoprivrednih objekata poplavnih područja Srbačko-nožičke ravni, Lijevče polja i Dubičke ravni dostavio informaciju da je Sava u Jasenovcu dostigla vodostaj proglašenja redovne odbrane od poplava.

Odluka stupa na snagu danom donošenja, navedeno je iz “Voda Srpske” i dostavljena je nadležnim službama.

Vodostaji

Dotok vode na Hidroelektrani “Piva” u Crnoj Gori je u padu i danas iznosi 300 metara kubnih u sekundi, dok je u prethodnom periodu išao i do 450, saopšteno je iz Republičke uprave civilne zaštite.

Trend pada će biti nastavljen, imajući u vidu da je došlo do prestanka, odnosno smanjenje padavina, pa se ne očekuje ništa vanredno u narednom periodu, navedeno je u saopštenju.

U saopštenju se ističe da Hidroelektrana “Piva” ima više od tri metra do pune akumulacije.

U saopštenju se navodi da je Hidroelektrana “Piva” u redovnom režimu rada.

-Tokom angažovanja agregata u ovom periodu, protok kroz turbine ide maksimalno do 145 metara kubnih u sekundi. To znači da od Pive maksimalno može ići ova količina vode prema BiH - navedeno je u saopštenju.

U Foči je nivo Drine opao za 70 centimetara, dok je Ćehotina opala za dodatnih 20 centimetara, a ekipe Civilne zaštite su u stalnom obilasku kritičnih područja.

U Višegradu rijeka Rzav se u potpunosti vratila u svoje korito, dok je u Rudom nivo rijeke Lim u opadanju, a voda se povukla sa poplavljenih poljoprivrednih zemljišta, saopšteno je iz Civilne zaštite Republike Srpske.

U Novom Goraždu za sada nema opasnosti od izlivanja Drine.

U saopštenju se navodi i da je u ostalim opštinama koje pokriva Područno odjeljenje civilne zaštite Sokolac stanje uredno, te da se situacija stabilizuje i da će se u narednom periodu vratiti u normalu.

Iz Područnog odjeljenja civilne zaštite Trebinje saopšteno je da je stanje u gatačkoj mjesnoj zajednici Fojnica stabilno, a po prestanku padavina Komisija za procjenu štete obići će sve ugrožene lokalitete i po podnesenim zahtjevima procijeniti štetu.

U mjesnoj zajednici Avtovac nivo vode opada, dok najveće probleme predstavljaju presječene putne komunikacije. U selu Lukovice podzemne vode su poplavine put i ostalo je odsječeno pet domaćinstava, a jedina alternativa im je pješačenje šumskim putem tri kilometra ili prelazak preko vode čamcem.

U selu Kazanci podzemne vode i dalje pune postojeću akumulaciju, a nivo vode u najnižoj tački se od sinoć povećao za 1,5 metara, a u selu Zagradci bujične vode presjekle su putnu komunikaciju, te je cijelo selo odsječeno, dok se u zaseoku Bašići voda povukla sa putne komunikacije prema Gacku.

U ostalim opštinama koje pokriva područno odjeljenje civilne zaštite Trebinje stanje je redovno.

Vodostaj rijeke Bosne u Doboju ima tendenciju pada i ispod je redovne odbrane od poplava, pokazuju podaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Nivo Bosne je u 15 časova iznosio 174 centimetara, u 12.00 časova 192 centimetra, a u 7.30 časova bio je 216 centimetara.

Visina kote redovne odbrane od poplava u Doboju iznosi 300 centimetara, a vanredne 450, dok je nulta kota 137 centimetara.

Najveći vodostaj rijeke Bosne izmjeren je 15. maja 2014. godine kada je iznosio 721 centimetar. 

Na području opštine Rudo situacija je stabilna, ali je i dalje na snazi vanredna situacija u dijelu opštine uz rijeke Lim i Uvac, jer se u večernjim satima očekuje veći priliv vode iz Srbije i Crne Gore, rekao je Srni zamjenik načelnika opštine Jovica Vidaković.

On kaže da je vodostaj rijeke Lim 50 centimetara manji nego što je bio sinoć, a da materijalne štete nema i da nisu ugrožene kuće i pomoćni objekti.

Saobraćaj na putnom pravcu koji povezuje mjesnu zajednicu Staro Rudo sa samom lokalnom zajednicom na koji se juče izlila rijeka Lim, danas je normalizovan, jer su ekipe komunalnog preduzeća pumpama izvukle vodu.

Što se tiče padavina, Vidaković je naglasio da je u Rudom blaga kiša padala jutros oko 30 minuta, te da trenutno nema padavina, dok je snježni pokrivač u brdskim predjelima opštine visine oko pet centimetara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana