Prihvatiti osobe sa autizmom u svakodnevnoj komunikaciji

Srna
Foto: Pixabay

GRADIŠKA- Terapeut u Udruženju roditelja djece sa autizmom “Duga” iz Gradiške Nevena Gvozdenac ukazala je na potrebu da se prihvate osobe sa autizmom jer ga nije moguće izliječiti, ali se ranim prepoznavanjem i terapijama može ublažiti klinička slika.

Povodom obilježavanja 2. parila - Svjetskog dana osoba sa autizmom, Gvozdenac je navela da tretmane u Udruženju “Duga” koristi 15 do 20 djece iz ovog udruženja, ali da je broj djece sa autizmom u Gradišci dosta veći.

Govoreći o porastu broju osoba sa autizmom u svijetu, Gvozedenac je navela da je prije 1990. godine na 10.000 rođene djece jedno dijete imalo autizam, a da, prema posljednjim istraživanjima, sada bude utvrđen kod jednog djeteta od 68 novorođenih.

Gvozdenac je pojasnila da je autizam neuro-razvojni poremećaj koji se javlja u ranom djetinjstvu, da se klinička slika razvija između druge i treće godine života, ali da je prve znakove autizma kod djece moguće prepoznati i ranije.

“Kroz komunikaciju sa djecom mlađom od godinu dana može se prepoznati da takvo dijete ne uspotavlja kontakt očima, ne odaziva se na vlastito ime, ne uzvraća osmjeh, da izostaje ekspresija lica i vokalizacija. Sve to je znak da se roditelji obrate stručnim osobama, ali je razvojni put različit kod svakog djeteta i potrebno je biti oprezan prilikom uspostavljanja dijagnoze”, navela je ona.

Prema njenim riječima, zajedničko za sve osobe sa autizmom je da imaju problem u socijalnoj komunikaciji, teško iniciraju kontakt i dijele emocije i imaju kratkotrajan pogled.

Gvozdena je dodala da jedan broj djece sa autizmom uopšte ne govori ili često ponavljaju određene riječi, a na pitanje odgovaraju pitanjem koje im je postavljeno, zbog čega ih je teško razumjeti.

“Mogu da imaju senzornu preosjetljivost, odnosno da imaju bol prilikom nekog zvuka, pa pokrivaju uši ili proizvode svoje zvukove kako bi prevladali zvukove iz okoline. Često prilikom igre usmjeravaju pažnju na dijelove nekog objekta ili igračke, a ne cjelinu”, pojasnila je Gvozdenac.

U cijelom svijetu na današnji dan se simboličnim puštanjem plavih balona obilježava Svjetski dana osoba sa autizmom - 2. april, a cilj je da se podigne svijest javnosti o poremećajima atističnog spektra i problemima sa kojima se suočavaju osobe sa autizmom i njihove porodice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana