Potražnja za namještajem pala u drugi plan

Milijana Latinović
Potražnja za namještajem pala u drugi plan

BANjALUKA - Proizvodnja namještaja u Republici Srpskoj u protekla dva mjeseca pala je za 80 odsto u odnosu na isti period lani, a osim smanjenja narudžbi, proizvođače muče i pritisci iz Evropske unije, jer kupci insistiraju na snižavanju cijena.

U Udruženju drvoprerađivača RS ističu da zbog pandemije virusa korona sabiraju gubitke, te da sve što proizvedu uglavnom stoji na lagerima.

- Drvoprerađivači su u aprilu i maju zabilježili pad proizvodnje i prodaje od 20 do 50 odsto, s tim što su proizvođači namještaja zabilježili pad i do 80 odsto. Skladišta su i dalje puna. Narudžbe su skoro prepolovljene, a kupci iz EU vrše pritisak da snizimo cijene naših proizvoda, jer je velika ponuda robe sa istoka - rekao je za “Glas Srpske” predsjednik Udruženja drvoprerađivača Darko Partalo.

Naglasio je da sirovine imaju dovoljno, ali da su i proizvodnja i prodaja pale, zbog čega se gomilaju dugovi prema isporučiocu sirovine.

- Iako nismo svi u istoj situaciji, generalno, likvidnost prerađivača u drvnoj industriji je pala, a najviše su pogođeni proizvođači namještaja iako je taj sektor godinama bio zamajac drvoprerađivačke industrije - istakao je Partalo naglasivši da će bez pomoći Vlade Srpske biti nemoguće prevazići probleme koji su ih zadesili.

Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Lazo Šinik kaže da je pandemija poljuljala sve oblasti industrijske proizvodnje.

- Proizvodnja namještaja bilježi najveći pad od svih oblasti, čak 80 odsto. Potražnja je protekla dva mjeseca bila potpuno stala. Jednostavno, u svim krizama namještaj kao potrošna roba pada u drugi plan. Iako su proizvođači namještaja nastavili da rade, narudžbe su stidljive i biće teško vratiti se u normalu - rekao je Šinik.

Dodao je da će konačan godišnji rezultat u dobroj mjeri zavisiti od toga kako će se situacija razvijati idućih mjeseci i da li će biti drugog talasa pandemije.

- Ako ne bude novog talasa i veće recesije, onda bismo mogli doći u situaciju da se tražnja popravi. Zemlje EU su naši najvažniji spoljnotrgovinski partneri jer se oko 75 odsto proizvoda plasira na njihovo tržište. Od oporavka tih zemalja zavisiće i naš oporavak - poručio je Šinik.

Plasman

Lazo Šinik pojašnjava da je namještaj u periodu prije pandemije virusa korona činio 45 odsto izvoza iz sektora drvoprerade.

- U tom segmentu smo deset godina bilježili izuzetne rezultate, a izvoz je bio šest puta veći od uvoza - rekao je Šinik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana