Milioni učvršćuju branu od poplava

Milijana Latinović
Milioni učvršćuju branu od poplava

Banjaluka - Za uređenje riječnih korita, zaštitu obala od poplava, izgradnju nasipa i obodnih kanala u RS planirano je 181,82 miliona maraka.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da su do sada realizovane aktivnosti u vrijednosti od 62,72 miliona KM.

- Za finansiranje projekta Hitne pomoći zaštite od poplava Evropska investiciona banka odobrila je kredit u iznosu od 55 miliona evra, dok je Evropska komisija odobrila tehničku pomoć u vrijednosti od četiri miliona evra - rekao je pomoćnik ministra za vodoprivredu Čedomir Stojanović.

On je pojasnio da je od planiranih 20 kilometara nasipa rekonstruisano pet kilometara u Semberiji i deset na području Kozarske Dubice, te da je preostala još sanacija pet kilometara nasipa u Gradišci.

- Osim planirane rekonstrukcije nasipa, nakon poplava 2014. godine ukazala se potreba da se pojedine dionice Savskog nasipa saniraju u smislu sanacije klizišta, popravke nasipa, servisnih puteva i objekata na nasipu. Pripremljena je dokumentacija za sanaciju oko 30 kilometara nasipa u Brodu, Gradišci i Srpcu - rekao je Stojanović.

Dodaje da je od planiranih 180 kilometara obodne kanalske mreže do sada sanirano 140 u Gradišci, Kozarskoj Dubici i dijelom u Brodu i Semberiji, gdje je preostalo da se sanira još 40 kilometara. Stojanović je istakao da su novcem iz Fonda solidarnosti RS sanirana oštećenja na nasipu u Modriči, savski nasipi uz rijeku Bosnu u Šamcu i oštećeni nasipi u Bijeljini.

- Zahvaljujući kreditu Svjetske banke na području Bijeljine biće izgrađen Drinski nasip u dužini od oko 33 kilometra, dok će novcem iz projekta "IPA 2014" biti uređeno korito rijeke Janje u Ugljeviku i u Janji - rekao je Stojanović.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić ističe da je zahvaljujući izgrađenom nasipu zapadni dio opštine mnogo bolje zaštićen od poplava nego što je to bilo ranije.

- Trenutno je problem kejski zid, koji je popucao na nekoliko mjesta, tako da slijedi njegova sanacija - rekao je Reljić.

Načelnik opštine Gradiška Zoran Adžić je kazao da uređenje Savskog nasipa znači veću bezbjednost mještana ove opštine, njihove imovine, ali i poljoprivrednog zemljišta u blizini rijeke.

- Dužina obale rijeke Save na području naše opštine je oko 54 kilometra, tako da će izgradnja nasipa, uređenje odvodnih kanala i crpnih stanica povećati bezbjednost stanovnika na ovom području - rekao je Adžić.

Uređenje vodotoka

Čedomir Stojanović je istakao da je poslije poplava iz 2010. godine planirano uređenje vodotoka Križevica u Bratuncu, Tavija u Kostajnici, Miloševica u Prijedoru, Vrbanja u Čelincu i Željeznica u Istočnoj Ilidži.

- Nakon poplava 2014. godine, projekat je proširen novim mjerama od kojih su neke već završene kao što je uređenje Rakitnice u Rogatici, Paljanske Miljacke na Palama i Japre u Novom Gradu - kazao je Stojanović i dodao da je do sada regulisano devet kilometara riječnih vodotoka i da je počelo uređenje Drinjače sa pritokama u Šekovićima.

Vrijednost projekata

107,57 - Hitna pomoć i zaštita od poplava

26,99 - Fond solidarnosti RS

24,4 - Drinski nasip - Svjetska banka    

3 - Hitni projekt obnove od poplava

19,85 - IPA 2014

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana