Hercegovački krompir gubi bitku sa sušom

Jana Kezić
Hercegovački krompir gubi bitku sa sušom

BANjALUKA - Suša zadaje velike glavobolje poljoprivrednicima u Srpskoj, zbog čega svakodnevno gledaju u nebo nadajući se kiši, bez koje će propasti i ono malo preživjelih usjeva, a kako ističu, najviše je stradao krompir, koji gubi bitku sa višednevnim vrućinama.

Poljoprivrednici kažu da se više i ne sjećaju kada je posljednji put pala kiša, a malo ko se može pohvaliti dobrim rodom povrća, žitarica, ali i voća. Priroda je, dodaju, sve nemilosrdnija i malo je toga što im može pomoći. Situacija je najteža u Hercegovini, gdje sunce neumorno prži još od maja. Predaha od žege nema ni noću, jer se temperatura vazduha malo kada spusti ispod 30 stepeni Celzijusa, zbog čega usijana zemlja nema kada ni da se rashladi.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Branko Mastalo rekao je za “Glas Srpske” da su sistemi za navodnjavanje postali prijeka potreba, ali da proizvođači sve više gube bitku sa vrućinama.

- Navodnjavanje je skupo, pa pojedini proizvođači to ne mogu pratiti. Osim toga, neke kulture se uz navodnjavanje nekako održavaju, ali na temperaturama iznad 36 stepeni ne rastu i ne daju prinos. Jedna od njih je i krompir - kazao je Mastalo. U Hercegovini je krompir, prema njegovim riječima, veoma loš i dehidriran.

- Očekuje se da će za deset dana cijena krompira u veleprodaji, koja je sada 0,70 KM, biti viša od marke po kilogramu, dok će u maloprodaji biti od 1,50 do dvije. Bojim se da će doći vrijeme da neće biti robe, a ni para - rekao je Mastalo, dodajući da se velika kriza očekuje tek sljedeće godine.

Proizvođač iz Ljubuškog, koji nije želio da se predstavi, kaže da je krompir u Hercegovini na izmaku.

- Što je bilo za tržište, skoro je potrošeno i krompira više nema. Razlog leži u cijeni sirovina, krompira, goriva i đubriva. U posljednjih 60 godina nije bio sušniji jun - kazao je on.  Prema njegovim riječima, trenutna cijena na gradskoj tržnici u Čapljini je 1,10 KM.

- U idućih 10 do 15 dana biće potrošen sav hercegovački krompir, a onda dolazi banjalučki, ako ga bude. Očekujem da će cijena u veleprodaji biti 1,20 KM do 1,30 KM,  a u maloprodaji i do 1,60 KM. Manje neće, jer je suša učinila svoje - istakao je ovaj proizvođač. Većina proizvođača, kako kaže, ove godine je prepolovila površine pod krompirom.

- Svake godine sadim na istoj površini od tri hektara. Potrošio sam goriva da samo bog zna koliko, jer navodnjavanje je bilo kap po kap, kiše nije bilo nikako, a krompir treba vodu - rekao je Nikola. 

Luka Bebek iz Šipovače kod Ljubuškog kaže da se sjeća tačnog datuma u februaru kad je posljednji put pala kiša.

- Kod nas je kiša pala samo jednom od kada je posađen krompir. Ko je imao sisteme za navodnjavanje, uspio je ponešto sačuvati, ali prinos je loš - rekao je Bebek i dodao da je temperatura u hladu 38 stepeni.

Proizvođač krompira iz Nevesinja Veso Radić, čiji proizvod je brendiran, kaže da su ovogodišnji prinosi znatno smanjeni.

- Suša je velika, a prije toga krompir je dotukao mraz - kazao je Radić, dodavši da se ta kultura još bori, te da tržište neće ostati bez nevesinjskog krompira.

Sa druge strane, u Posavini je stanje nešto bolje kada je riječ o rodu i kvalitetu krompira.

- Prosjek ovogodišnjeg prinosa biće između tri i četiri tone. S obzirom na vrućine, zadovoljni smo, ali smo stalno morali navodnjavati - rekao je Draško Banjac iz sela Mašići kod Nove  Topole.

Grad

Proizvođač krompira iz Rogatice Dragomir Džida kaže da poljoprivrednici u tom kraju ne mogu navodnjavati usjeve, jer se nalaze na velikoj visini.

- Gledamo samo u nebo. U Sokocu smo sijali krompir na površini od oko 190 dunuma i grad je nedavno zahvatio jedan dio. Malo se oporavlja, ali su posljedice ostale - rekao je Džida. Objasnio je da će se sve osušiti ako kiša ne padne u skorije vrijeme.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana