Donje Ratkovo je ponovo oživjelo

Elta TV
Donje Ratkovo je ponovo oživjelo

Donje Ratkovo. Opština Ribnik. Rub Manjače. Nekada se ovdje lijepo i sretno živjelo, kuće su bile prepune čeljadi. Gotovo iz svake kuće čula se graja. Ipak živjelo se teško, ali to nikome nije smetalo, reče nam to poželjevši ujedno i dobrodošlicu osamdeset trogodišnji Luka Topalović.

„Živjelo se dobro, jer je bilo više omladine, bilo je više đaka. Danas je manje mladih. Ali opet se nekako snalazimo. Poljoprivreda je ovdje sve. Ja imam 35 goveda, jednu kobilu. Nešto se tako i zaradi. Pomognu mi i djeca, dođu, bez njih bi bilo teško. Ipak, danas se živi puno bolje nego nekada, prije je bilo ako imaš ručak, nemaš večeru.“

„Mladih je ovdje danas  manje nego  prije pola stoljeća, ali se čini sve da selo, koje je pregrmjelo teška ratna razaranja ponovo oživi.  S tim ciljem je prije dvanaaest godina pokrenut Sabor Ratkovčana.  Prilika je to da se sretnu komšije, prijatelji, rodbina...“   kaže predsjednik Organizacionog odbora Sabora, Mladenko Topalović.

„Sama ideja Sabora Ratkovčana jeste da se život vrati u selo. Preživjeli smo teške godine, agresiju na selo tokom odbrambeno-otadžbinskog rata i ezgodus sa rodne grude, ali radimo punom parom da vratimo život u Donje Ratkovo“, dodaje Topalović

Rezultati su već vidljivi. Prije samo 2 godine, ovdje je boravio predsjednik Republike ozvaničivši kraj gradnje asfaltnog puta koji Ratkovo povezuje sa regionalnim putnim pravcem Čađavica - Ključ. Razvoju sela ponajviše je kažu, doprinio uspješni privrednik Momčilo Gnjatović.

„Suvišno je reći šta je sve za razvoj ovog kraja uradio Momčilo Gnjatović. Zahvaljujući njemu, Vladi Srpske i predsjedniku Republike, selo je oživjelo. Iz godine u godinu rješavamo, jedan po jedan infrastrukturni problem.“

Cilj cijele priče je zadržati mlade u selu. Učiniće sve što može da se u toj namjeri uspije,  skromno zbori Momčilo Gnjatović, zahvaljujući kojem se život polako ali sigurno vraća u selo. Sve je krenulo gradnjom puta za šta najveću zahvanost mještani upućuju na adsresu predsjednika Republike.

„On je spasio ovaj  kraj. I tu nema zbora. Zahvaljujući gradnji puta, stvari su se ovdje promijenile na bolje.  On je jedini predsjednik koji je uopšte došao u ovaj kraj. A Ratkovo je vijek vijekova bilo po strani. Ima jedna narodna koja kaže, u Ratkovu to se tako radi, ili si čoban ili nešto u Vladi.  Ne bih htio da kritikujem, ali su veoma obrazovni ljudi otišli odavde, inžinjeri, piloti, članovi centralnog komiteta SKJ, jednostavno su se stidjeli da kažu odakle si. Bogu hvala, momci koji vole svoje reodno mjesto, i ja, ćemo učiniti sve da obnovimo život u rodnom mjestu. Pješačimo sam kao mali 27 kilometara odavde u Ključ.  Uvijek smo svi odavde bili dobri učenici. Sve ćemo uraditi, da uz podršku lokalne zajednice i Vlade Republike Srpske, oživimo poljoprivredu u selu, kroz podsticaje i  subvencije.  Do kraja godine, ako Bog da, i Hram će biti pokriven, a onda sve polako.“

Tamo gdje se život vraća, poput feniksa iz pepela, niču pravoslavni hramovi.  Početak gradnjecrkve  Ognjene Marije, osveštao je, prošle godine, vladika Atanasije Rakita. Danas, godinu dana kasnije, gradnja crkve ide prema planu, i do kraja godine biće pokrivena, kaže Vladimir Maksimović, paroh mjesni.

 „Gradnja crkve Ognjene Marije započela je prošle godine. Sada privodimo kraju gradnju zidova. Stigli smo do krova. Sve ovo smo uspjeli zahvalujući ljudima koji se nisu štedjeli u želji i namjeri da gradnju okončamo do kraja godine.“ 

Nakon liturgije služene na temeljima novog hrama Ognjene Marije, okupljeni Ratkovčani odmjerili su umijeće u narodnom višeboju, a održan je i tradicionalni turnir u malom fudbalu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana