Zašto su Nijemci uspješni?

Danas, kamatica.com
Zašto su Nijemci uspješni?

Na listi najvećih firmi na svijetu "Global 500" i SAD i Japan, čak i Francuska imaju više predstavnika nego Njemačka.

Međutim, na listi "Hidden Champions", koja obuhvata srednjake, od 2.734 firme od svjetskog značaja, 1307 su njemačke.

Neprekinuto uspješan njemački izvoz je spasio Njemačku od pogubnih posljedica ekonomske krize, a čak četvrtinu tog izvoza obezbjeđuju ne privredni kolosi, nego baš srednjaci.

To je svjetski fenomen, i prema broju takvih firmi na milion stanovnika Njemačka je u svetskom vrhu. Na milion stanovnika Nijemci imaju 16 takvih firmi, Francuzi samo 1,1 a Amerikanci 1,2.

Njemačka je, za razliku od većine velikih konkurenata, do kraja 19. vijeka bila skup malih država od kojih je svaka morala da se internacionalizuje ako je željela da raste.

U mnogim njemačkim regionima vijekovima su razvijane kompetencije za određene oblasti, pa je tako vjekovna vodeća uloga Matematičkog fakulteta u Getingenu zaslužna što se u tom kraju danas nalazi 39 uspješnih proizvođača mjerne tehnike.

Nijemce su do izbijanja krize zbog toga nazivali staromodnim, a danas im se zbog te staromodnosti, kako vidimo, svi dive i na njoj im zavide. Nijemci nisu zarad opsesije sektorom usluga i trgovine finansijskim derivatima, za razliku od Amerikanaca i Britanaca, uništili proizvodni sektor. Naprotiv.

A nisu ni ludovali sa rastom plata, odnosno troškova rada, nego su ih od 2002. do 2010, sa kratkim iskakanjem 2008-2009, držali pod kontrolom. U Njemačkoj su tada troškovi rada porasli za šest odsto, u Francuskoj za 26, u EU prosječno za 22 odsto.

Dalje, malim i srednjim preduzećima, na koje se oslanja Njemačka, nije nužna svjetska konkurencija da bi na potrebnom nivou držali svoju produktivnost i kvalitet, vrlo snažnu konkurenciju imaju i kod kuće, pa čak i u granicama užeg regiona u kome djeluju.

Nedavno je od Nijemaca zahtevano da oznaku "Made in Gemany " stavljaju samo na proizvode koji su bar 40 odsto proizvedeni u Njemačkoj. Ta se oznaka smatra tako snažnom preporukom da bitno utiče na konkurentnost. Izmislili su je Englezi 1887. da bi njemačke proizvode omalovažili.

Inovaciona snaga Nijemaca takođe je u osnovu njihovog uspjeha i zainteresovanima daje primere za poređenje: Njemačka po stanovniku ima dvaput više patenata nego Francuska, četiri puta više nego Italija, pet puta više nego Velika Britanija, 18 puta više nego Španija, 56 puta više nego Portugalija, 110 puta više nego Grčka. Bolji od sugrađana kancelarke Merkel po inovativnosti su, priznaju Nijemci, Švajcarci i Šveđani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana