Zanemareni placevi uz saobraćajnice

Daliborka Sekulić
Zanemareni placevi uz saobraćajnice

BANjA LUKA - Za razliku od građevinskog zemljišta za gradnju kuća i stambenih objekata za kojima na tržištu nekretnina vlada veliko interesovanje, placevi u industrijskim zonama pogodni za poslovne objekte slabo se prodaju, kažu agenti za prodaju nekretnina.

Cijene placeva uz glavne saobraćajnice, bez obzira što su niže nego cijene placeva u gradskim zonama, teško pronalaze kupce, kažu u agenciji za promet nekretninama "Krov" iz Bijeljine.

- Takve parcele po kvadratu koštaju od deset do 50 maraka, u zavisnosti od lokacije, ali je potražnja izuzetno slaba. Zemljište u industrijskim zonama obično prodaju vlasnici sami, cijene formiraju takođe sami, tako da je teško steći uvid u stvarno stanje na tržištu - kazali su u "Krovu".

Cijene parcela, poslije izgradnje infrastrukture, prema tvrdnjama agenata za prodaju rastu i do pet puta, a cijena uveliko zavisi od mogućnosti da u skorije vrijeme do placa stignu struja, voda i kanalizacija. Placevima pored kojih je planirana izgradnja značajnijih saobraćajnica, kažu, cijene vrtoglavo rastu.

Banjolučka industrijska zona, a posebno zemljišta gdje bi kupac mogao da razvije biznis, i te kako utiče na cijenu, kažu u agencijama. Cijene takvih parcela kreću se od 30 do 40 maraka po kvadratu.

Vlasnik agencije "Tviko" iz Trebinja Vaso Milić kaže da se cijene građevinskog zemljišta drastično razlikuju u Hercegovini i u Sarajevu.

- Kvadrat zemljišta u industrijskoj zoni u Trebinju košta od 25 do 30 maraka, dok cijene placa pored auto-puta u Sarajevu dostiže i do 120 - 130 maraka po kvadratu - rekao je Milić i dodaje da se placevi za gradnju kuća u Trebinju u posljednje vrijeme veoma dobro prodaju.

Građevinarstvo

Vrijednost urađenih građevinskih radova u RS, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u prvom tromjesečju ove godine veća je za 2,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Vrijednost urađenih radova u martu ove godine veća je za 27,7 odsto u odnosu na mart 2008. U Zavodu navode da je broj radnika na građevinama u Srpskoj u martu ove godine manji za 0,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je u odnosu na prosječan broj radnika u 2008. godini manji za 3,9 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana