Zakon o privatizaciji nudi radnicima zamjenu dugova

M. MILUNOVIĆ
Zakon o privatizaciji nudi radnicima zamjenu dugova

Konverzija dugova za plate i doprinose može se izvršiti ukoliko je 30 odsto radnika u preduzeću prihvatilo "esop" model privatizacije, istakli u "Investiciono-razvojnoj banci"

ZAKON o privatizaciji državnog kapitala predviđa "esop" model prodaje kapitala, koji radnicima nudi mogućnost da dug za plate i doprinose zamijene za akcijski kapital u preduzeću.

U skladu za zakonom, konverzija duga u akcije može da se izvrši samo ukoliko je najmanje 30 odsto radnika u preduzeću prihvatilo privatizaciju po modelu "esop". Zadatak menadžmenta je da ovaj zahtjev proslijedi "Investiciono-razvojnoj banci", koja upravlja državnim kapitalom.

- Dosad je samo jedno preduzeće predalo zahtjev za zamjenu dugova u akcije. Radi se o preduzeću "Alatnica - Čajavec" u kojem je sproveden stečaj kroz reorganizaciju - rečeno nam je u "Investiciono-razvojnoj banci" Republike Srpske. U ovoj instituciji nisu imali odgovor na pitanje koliko konverzija dugova u akcije pomaže preduzećima i koliko su radnici zainteresovani za to. U Komisiji za hartije od vrijednosti napomenuli su da radnici koji metodom "esopa" postaju vlasnici akcijskog kapitala stiču pravo da trguju na berzi hartija od vrijednosti i da ostvaruju dobit.

- "Esop", kao metod privatizacije, nije u nadležnosti Komisije za hartije od vrijednosti, ali sa aspekta privrednog razvoja ovo je dobar način da se preduzeća riješe starih dugovanja - ocijenio je predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Miodrag Jandrić.

On je naglasio da su dugovi u preduzećima veliko opterećenje i da je to glavni razlog zbog kojeg mnoga od njih ne mogu pronaći kupca u privatizaciji, ni riješiti problem isplate povjerilaca ukoliko je pokrenut stečajni postupak.

Prema podacima Konfederacije sindikata Republike Srpske, najveći problem je neriješen status oko tri hiljade radnika koji su bili zaposleni u preduzećima u kojima je propao pokušaj privatizacije državnog kapitala, a u međuvremenu nije pokrenut stečaj. Drugim riječima, ima mnogo preduzeća koja godinama ne rade i gomilaju obaveze prema državi i u kojima radnicima nisu isplaćene plate i uplaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje u proteklih deset godina.

- Kamo sreće da se republička Vlada ranije sjetila da zamijeni dugove u akcije. Bilo bi sigurno manje stečajeva, koji su uništili brojna preduzeća. Zahtjev sindikata o konverziji dugova u akcije i nuđenje radnicima da postanu vlasnici akcijskog kapitala star je najmanje pet godina - izjavio je našem listu predsjednik Konfederacije Sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada. On je podsjetio na stav Konfederacije sindikata da nijedan stečaj ne može donijeti ništa dobro i da treba nastojati da se kroz izmjene Zakona o hartijama od vrijednosti i drugih zakona, Vlada stvori uslove za konverziju svih dugovanja koja su u privredi "zarobila" gotovo milijardu maraka.

- U nacrtu republičkog budžeta treba izdvojiti dodatna sredstva za stimulisanje izvoza, kao i razvoj domaće proizvodnje. Budžet mora imati razvojnu komponentu, jer to je jedini način da riješimo složene probleme u privredi i privučemo strateške partnere - rekao je Belenzada. Prema njegovim riječima, zamjenom dugova za plate i doprinose u akcijski kapital može se riješiti oko 20 odsto dugovanja u preduzećima, što je velika podrška za oživljavanje proizvodnje i privatizaciju.

ADMINISTRACIJA

U Konfederaciji sindikata smatraju da privreda radi minimalnim kapacitetima i da je prioritet Vlade da preduzme sve mjere s ciljem oživljavanja proizvodnje i otvaranja novih radnih mjesta.

Obrad Belenzada je istakao da mu posebno smetaju priče da se smanjuje nezaposlenost, a u suštini samo se prijavljuju radnici koji su kod poslodavaca bili angažovani na crno.

Od 40 hiljada industrijskih radnika, gotovo polovina ne radi, što je zabrinjavajuće. Belenzada je upozorio i na problem prekobrojne državne administracije, "što se najbolje može vidjeti u Vladi, fondovima i direkcijama, gdje svako odjeljenje ima svog portparola".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana