Vraća se povjerenje građana u banke

Daliborka Sekulić
Vraća se povjerenje građana u banke

BANjA LUKA - Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni depoziti na kraju 2008. godine iznosili su 12 milijardi maraka, od čega su depoziti stanovništva 5,2 milijarde maraka.

Depoziti u komercijalnim bankama stabilizovali su se krajem novembra prošle godine, a u decembru se bilježi i rast depozita građana.

- Ako posmatramo ročnost, od ukupnih depozita oko 5,5 milijardi maraka su depoziti po viđenju, dok su oko 6,5 milijardi maraka oročeni i štedni depoziti - rekli su u Centralnoj banci BiH.

Povjerenje građana u bankarski sektor, prema ovim podacima, kažu u Centralnoj banci, veće je nego u oktobru prošle godine, kada su građani iz komercijalnih banaka povukli oko 678 miliona maraka. Građani su do tada u bankama držali blizu šest milijardi maraka.

- Depoziti su značajni ne samo za bankarski sektor već za privredu u cjelini, jer su depoziti, prije svega dugoročni, jedan od ključnih generatora kreditiranja, omogućavaju nove investicije, razvoj zemlje, nova radna mjesta, poboljšanje standarda građana - ističu u Centralnoj banci.

Depoziti su jedan od izvora kreditiranja, bez čega nema razvoja, potrošnje, ni nove proizvodnje, dodaju u Centralnoj banci, naglašavajući da su depoziti bitni na samo za bankarski sektor nego i za građane i privredu u cjelini.

U Agenciji za osiguranje depozita BiH kažu da je štednja građana izuzetno bitna stavka u funkcionisanju bankarskog sektora, kojima se izražava stopa povjerenja građana u banke.

- Banke, s druge strane, na osnovu depozita dolaze do sredstava neophodnih za nesmetano funkcionisanje bankarskog i cjelokupnog privrednog života - rekli su u Agenciji.

U programu osiguranja depozita kod Agencije za osiguranje depozita nalaze se 24 komercijalne banke, a trenutni limit osiguranja depozita u BiH, koji je utvrđen krajem decembra, je 20.000 maraka.

Štednja

Prema izvještajima kontrole koju je sprovela Agencija za bankarstvo BiH u četvrtom kvartalu 2008. godine, štedno-kreditne organizacije započele su aktivnosti na prikupljanju depozita i štednih uloga svojih članova, a očekuje se da bi ove organizacije u 2009. godini mogle imati depozite i štednju kao jedan od izvora finansiranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana