Vojna industrija u BiH kao u doba Tita

Tanjug
Vojna industrija u BiH kao u doba Tita

Sarajevo - Vojna industrija je među rijetkim privrednim granama u BiH koja bilježi oporavak a promet te industrije do kraja godine trebalo bi da premaši 70 miliona evra.

Većina fabrika koje su i u vrijeme bivše Jugoslavije proizvodile oružje, municiju i vojnu opremu, smještena je upravo na području ovog entiteta i danas je jedna od rijetkih koja bilježi oporavak, pokazuju podaci Ministarstva energetike, rudarstva i industrije Federacije BiH.

Federalni ministar Erdal Trhulj kaže da bi njihov ukupni promet do kraja ove godine trebalo da dostigne iznos od 72 do 76 miliona evra.

Za 2015. godinu već su ugovoreni poslovi od oko 100 miliona evra, rekao je Trhulj za sarajevsko "Oslobođenje", a to je, kako je precizirao, pet puta više nego 2010. godine.

Pojasnio je da je do oporavka vojne industrije došlo zahvaljujući podsticajima iz fondova Razvojne banke FBiH.

Najznačajniji oporavak zabilježila je fabrika municije "Igman" iz Konjica, koja je 2010. godine imala 360 zaposlenih a sada ih tamo radi više od 1.000. Tamo se, kako prenosi sarajevski list, danas proizvodi ista količina municije "kao u Titovo doba".

Slično je i s fabrikom eksploziva "Gineks" iz Konjica, proizvodnja je obnovljena i u pogonima "Unis-Pretisa" iz Sarajeva, koji je osvojio tehnologiju izrade granata od 155 milimetara po NATO standardima, a prve pošiljke već su upućene na tržište Saudijske Arabije.

U funkciji su ponovo i pogoni fabrike BNT iz Novog Travnika, gdje su se u vrijeme bivše zajedničke države proizvodili tenkovi i oklopna vozila.

Stručnjaci te fabrike uspjeli su da razviju proizvodnju nove samohodne haubice s topom promjera 155 milimetara.

Najgore, za sada, stoje bivši giganti poput "Zraka" iz Sarajeva, nekadašnjeg vrhunskog proizvođača optičke opreme za vojsku, "Vitezita", u kojem se proizvodio eksploziv, kao i Tehničko-remontnog zavoda iz Hadžića.

U njihovim pogonima, devastiranim tokom rata, ni danas se ne proizvodi gotovo ništa, ali se najavljuju ulaganja i u njihovu modernizaciju kako bi se obnovila proizvodnja, piše list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana