Uzbuna zbog “njemačkih vinjeta”

Dojče vele
Uzbuna zbog “njemačkih vinjeta”

U Evropi je zavladao strah zbog mogućeg uvođenje putarina za strana vozila na njemačkim autoputevima, piše Dojče vele.

Nakon što su se u Berlinu stranke dogovorile o formiranju koalicije, javnost susjednih zemalja jedva da je išta drugo zanimalo osim “zelenog svjetla” za uvođenje nemačkih putarina. Posebno zbog one odredbe: “za strance”.

Umjesto prenošenja izjava čelnika glavnih koalicijskih pregovarača Angele Merkel (CDU/CSU) ili Zigmara Gabrijela (SPD) o političkim rješenjima, holandski list De Telegraf idućeg jutra samo je prenio o - putarinama u Njemačkoj i upozorio kako je to “udarac za evropsko tržište bez granica”.

Piše da, nakon što su se eto “Nijemci usudili da uvedu putarine za strance (kada i u kom obliku, to će biti prepušteno naknadnim pregovorima), postoji velika opasnost da će se kroz Evropu proširiti talas putarina. Još više zemalja nakon Njemačke, neće moći da odoli iskušenju da izvuče koliko može od inostranih korisnika njihovih puteva.”

Nisu se samo uznemirile Holandija, Danska ili Belgija koje same (još uvijek?) nemaju nikakvih putarina za putnička vozila na njihovim putevima, nego je to izazvalo uzbunu i u Poljskoj, Češkoj i posebno u Austriji, zemljama koje i same naplaćuju putarine. Njemačka se nalazi u centru Evrope i vozači svih tih zemalja praktično moraju da prolaze kroz Nemačku na putu do konačne destinacije u EU.

Ono što i političare tih zemalja posebno brine jeste ta nejasna izjava njemačkih zvaničnika kako putarina “ne smije dodatno da opterećuje njemačke vozače”.

Zato i holandska ministarka za saobraćaj Melani Šulc “uopšte nije srećna” zbog onog što je čula o njemačkim planovima. Njena zemlja će insistirati da Evropska komisija pomno pazi šta Njemačka čini, te da li namjerava da prekrši načelo ravnopravnosti svih građana - ne pojedine nacije, nego Evropske unije.

Slično se čuje i iz Beča čija će se ministarka Doris Bures “odlučno boriti protiv svakog kršenja evropskog prava” i u toj borbi za prava austrijskih vozača će “iskoristiti sva sredstva” koja Beču stoje na raspolaganju.

Naplata putarine se ne isplati!?

Gotovo je apsurdno da i Hag i Beč u eventualnoj tužbi protiv Berlina mogu da računaju i na podršku najvećeg njemačkog auto-kluba ADAC. Naime, ne samo da taj klub smatra neizvodljivim da se samo “kažnjavaju” strani vozači, nego su stručnjaci tog kluba već odavno izračunali - takva njemačka putarina se ne isplati!

Naravno, u ADAC-u su pošli od pretpostavke koliko-toliko razumne cijene putarine. Jer kad bi, srazmerno ukupnoj dužini auto-puteva u Njemačkoj (gotovo 13 hiljada kilometara) uveli putarinu kolika je na primjer u Sloveniji (528,5 kilometara), onda bi na njemačkim autoputevima doslovno ostali samo šeici i ruski tajkuni. Ali i Nijemci zapravo griješe kada misle kako ima baš toliko stranih automobila na njihovim autoputevima - i u vremenima najveće “seobe naroda” za vreme godišnjih odmora, to je tek po koji procenat.

Drugim riječima, izračunali su u ADAC-u, sa takvom “razumnom” cijenom vinjete u državnu blagajnu će se sliti oko 265 miliona evra. Ali trošak - samih vinjeta, mjesta za prodaju i kontrole vozača - upravo zbog tako goleme mreže bi iznosio najmanje 300 miliona evra! Dakle, takvom putarinom se neće ništa zaraditi, nego će se čak i gubiti novac.

Glavobolja i prije prve vinjete

Zapravo, teško je vjerovati da i njemački političari uopšte znaju, šta učiniti i kako to sprovesti. U koalicionom sporazumu doslovno piše: “za dodatno finansiranje održavanja i proširenja naše mreže autoputeva ubiraćemo primjerenu naknadu od vlasnika vozila koja nisu registrovana u Njemačkoj (vinjeta).”

U prvim tumačenjima, ako se ne žele “još više opteretiti vlasnici vozila u Njemačkoj” (takođe citat sporazuma), a ipak se pridržavati evropskih pravila, to bi jedino moglo da znači kako će onda svi morati da imaju vinjetu, ali kako će onda za iznos godišnje vinjete biti smanjen porez na putnička vozila njemačkim vozačima.

Novac je i te kako neophodan za autoputeve. Ali bilo bi i više nego dovoljno kada bi se u puteve ulagao dodatak koji vozači u Njemačkoj već plaćaju zajedno s gorivom.

Ali i tu bi moglo doći do nesuglasica u Njemačkoj. Naime, neki vlasnici jedva da uopšte plaćaju porez na vozila, jer je on povezan i s ekološkim opterećenjem. Što vozilo manje zagađuje životnu sredinu, to je porez manji. Znači li to da će se vlasnicima “debelih” BMW-a i Mercedesa onda iznos vinjete odbijati od poreza, a da će vlasnici malih hibridnih ili električnih automobila još morati da doplate da bi se vozili po autoputevima?

A ako se pak neko “mudro” seti pa njih izuzme od obaveze vinjete, hoće li će se onda izuzeti i vlasnici hibridnih automobila drugih zemalja Evropske unije? I ko će onda gledati “pod haubu” svakog automobila, šta je tamo i da li treba da ima vinjetu?

Sve u svemu, koalicioni sporazum zapravo još nije prihvaćen: njega treba da potvrde i članovi njemačkih socijaldemokrata. Ali čak i prije konačnog formiranja nove vlade, čini se kako su sami sebi zadali prilične glavobolje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana