Uvoz mesa deset puta veći od izvoza

Marijana Miljić
Uvoz mesa deset puta veći od izvoza

Banjaluka - Za sedam mjeseci ove godine u BiH je uvezeno meso vrijedno oko 80 miliona maraka, a u istom periodu iz BiH je izvezeno mesa za svega osam miliona KM, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Kada je u pitanju količina, u BiH su za sedam mjeseci uvezene 22.093 tone, dok su u istom periodu iz BiH izvezene 2.582 tone mesa i jestivih klaoničkih proizvoda.

- Najviše su se uvozile govedina, junetina i piletina i to iz Hrvatske, Austrije, Holandije, Njemačke, Slovenije, Srbije i Makedonije - kazali su u UIO BiH.

Kada je u pitanju izvoz iz BiH, uglavnom je riječ o mesu peradi, a najviše se izvozilo u zemlje regiona.

Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić rekao je da se trend povećanja uvoza mesa nastavlja, te da to uništava domaću proizvodnju.

- Zbog prevelikog uvoza, smanjuje se i stočni fond - kazao je Maljčić i dodao da niko u BiH ne čini ništa da zaštiti domaću proizvodnju.

Da bi se zaustavio ogroman uvoz mesa, naglasio je on, trebalo bi pooštriti kontrole na graničnim prelazima, kao i unutrašnju kontrolu mesa.

- Potrebno je obaviti i kontrolu mesa na proteine, odnosno utvrditi koliko meso ima animalnih proteina, da bi bilo uvoženo samo ono koje je standardizovano za zemlje EU - istakao je Maljčić i dodao da se u BiH uvozi četvrta i peta kategorija mesa pod drugom i da tome treba što prije stati u kraj.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara RS Vladimir Usorac naglasio je da je vrijednost uvezenog mesa u BiH znatno veća, jer se često prilikom uvoza smanjuju količine i cijene mesa koje završava u BiH.

- Zbog toga treba kontrolisati kvalitet mesa i pojačati kontrole prilikom uvoza iz drugih zemalja u BiH - kazao je Usorac i dodao da se u BiH dešava da se meso uvozi po cijeni od marku ili dvije, te dodao da je to nemoguće propustiti na granicama.

Usorac je naglasio da ilegalan uvoz mesa ugrožava domaću proizvodnju sa svih aspekata, ali i zdravlje ljudi.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH sprovodi akciju "Meso", u kojoj su službenici UIO otkrili nekoliko desetina firmi sa područja BiH koje su nezakonito uvozile i prodavale meso u BiH.

Meso se najčešće uvozilo radi unutrašnje obrade i ponovnog izvoza van BiH, ali je i prodavano na teritoriji BiH, prilikom čijeg prometa su utajene dažbine.

UIO BiH, znajući za postojanje velikog broja privrednika koji u BiH imaju radnje - mesnice i obavljaju maloprodaju mesa, a da mnogi od njih nisu u sistemu PDV-a, zatražila je i podatke o poljoprivrednim podsticajima od entitetskih resornih ministarstava, kao i sa kantonalnog nivoa.

Suša

Maljčić je naglasio da će poljoprivrednici ove godine imati velike gubitke i zbog suše.

- Visoke temperature uništile su usjeve u najskupljoj sjetvenoj godini. Osim toga, niske su cijene pšenice, a biće i kukuruza, što će dotući ratare - kazao je Maljčić.

Šverc

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je da se, zbog šverca stoke iz Srbije preko Drine, šteta u budžetima BiH i RS mjeri u milionima maraka.

- Prekodrinskog šverca stoke, kao i nekih ratarskih kultura, ima i biće ga sigurno i ubuduće, samo je pitanje u kojem obimu. I dalje je prisutna pojava da se stoka prebacuje noću preko Drine, u čamcima, a isto jutro završava i biva prva prodata na pijacama u Semberiji i Podrinju - rekao je Mirjanić novosadskom "Dnevniku" i napomenuo da je to pitanje u nadležnosti Državne granične službe BiH.

 

Uvoz mesa u BiH od 2009. do 2012. godine

Godina

Količina

Vrijednost

2012.

41.255 tona

154 miliona KM

2011.

35.722 tone

130 miliona KM

2010.

34.284 tone

110 miliona KM

2009.

36.602 tone

122 miliona KM

 

Izvoz mesa iz BiH od 2009. do 2012. godine

Godina

Količina

Vrijednost

2012.

5.486 tona

19 miliona KM

2011.

5.039 tona

17 miliona KM

2010.

3.942 tone

13 miliona KM

2009.

1.769 tona

9 miliona KM


 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana