Ušteđeno više od tri miliona maraka

Marina Čigoja
Ušteđeno više od tri miliona maraka

BANjA LUKA - Ekonomskom analizom projekta "Giljotina propisa", koja je u saradnji sa Svjetskom bankom nedavno sprovedena u RS, utvrđeno je da su ostvarene uštede od 3.270.233 maraka na godišnjem nivou.

Ovaj proces, kažu u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, rezultirao je smanjenjem troškova, uklanjanjem administrativnih prepreka za poslovanje i smanjenjem mogućih izvora korupcije.

Pojednostavljene procedure obuhvatale su smanjenje potrebne dokumentacije koja se prilaže uz zahtjeve, skraćenje rokova za postupanje nadležnog organa, smanjenje naknade i slično.

- Tako su, na primjer, pojednostavljene procedure za prevoz lica i stvari u unutrašnjem saobraćaju, gdje je ostvarena ušteda od 56 KM po privrednom subjektu, za odobrenje posla posredovanja u spoljnotrgovinskom prometu koje je potpuno ukinuto i donijelo je uštedu od 100 KM po privrednom subjektu i drugo - istakla je portparol Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Danijela Pejić.

Dodala je da je "Giljotina propisa" u RS bila prva na Balkanu, a jedina koja je, pored formalnosti, obuhvatila i inspekcijske postupke i predmete kontrole.

- Utvrđeno je postojanje 351 formalnosti, od čega 331 na nivou RS. Okončanjem analize zadržano je 186 formalnosti, 75 je izmijenjeno, a 70 ukinuto - kazala je Pejićeva.

Nakon analize stanja u vezi sa inspekcijskim postupcima i predmetima kontrole kojih je, prema inicijalnom spisku, ukupno 2.474, ovaj broj je sveden na 1.040, što u procentima iznosi 60 odsto ukinutih kao nepotrebnih predmeta kontrole.

Ekonomska analiza obuhvatila je i promjene na taksama, naknadama i dokumentaciji. Promjene na dokumentaciji, kako je istakla, ujedno su dovele do smanjenja vremena potrebnog da se prikupe, kopiraju i ovjere dokumenta, te vremena čekanja u redu prilikom podnošenja zahtjeva.

 - Vlada RS će u toku 2009. godine uspostaviti mehanizam pregleda i kontrole novih propisa, dok su još u proceduri donošenja, kako bi se mogle na vrijeme identifikovati formalnosti čije eventualno uvođenje predstavlja nepotrebno opterećenje za poslovnu zajednicu, a u skladu sa unaprijed definisanim kriterijumima - naglasila je Pejićeva.

Procjena

U toku je uvođenje metodologije Procjene uticaja propisa (RIA-Regulatory Impact Assessment) koja bi, u dogledno vrijeme, posebno pratila izradu nacrta sistemskih zakona i time na vrijeme omogućila ublažavanje uticaja novih zakona na privredne subjekte. U RS je prošle godine urađen prvi pilot projekat RIA-e u BiH (na Nacrtu zakona o banjama), a trenutno je u saradnji sa Svjetskom bankom u toku pilot projekat RIA na Nacrtu zakona o turističkoj naknadi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana