Ugovaranje proizvodnje i otkupa pšenice

M. MILjUŠ
Ugovaranje proizvodnje i otkupa pšenice

Zadrugari nisu uspjeli da ozimom pšenicom zasiju sve planirane površine, zbog loših vremenskih uslova, pa je to osnovni razlog zbog kojeg planirani posao dolazi u pitanje

ZEMLjORADNIČKE zadruge koje su posredstvom Zadružnog saveza i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske predviđale da za potrebe republičkih robnih rezervi ugovore proizvodnju i isporuku oko 7,5 hiljada tona pšenice roda 2008. godine, po svemu sudeći, neće moći to da ostvare.

Ovo je našem listu izjavio predsjednik Zadružnog saveza Republike Srpske Ljubo Rakić, koji je kao jedan od glavnih razloga naveo nepovoljne vremenske uslove, usljed kojih zadruge i zadrugari nisu uspjeli da ozimom pšenicom zasiju sve planirane površine. Kao drugi važan razlog, Rakić je istakao da proizvođači nisu raspolagali sa dovoljno obrtnih sredstava za nabavku osnovnog repromaterijala i za osnovnu obradu zemljišta.

- Ova poljoprivredna godina je bila veoma loša za proizvođače, kako u pogledu prinosa i kvaliteta gotovo svih ratarskih i drugih kultura, tako i po dosta višim cijenama repromaterijala i goriva, tako da većina njih nije uspjela da pokrije ni osnovne troškove proizvodnje, a kamoli da ostvari bilo kakvu zaradu, koja bi im omogućila da jesenju sjetvenu sezonu dočekaju što spremnije. Ipak, na osnovu informacija iz pojedinih zemljoradničkih zadruga, realno je očekivati da će one, zajedno sa svojim kooperantima, moći da za potrebe robnih rezervi naredne godine isporuče do 3,5 hiljada tona pšenice - rekao je Rakić.

Podsjetimo da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pokrenulo aktivnost ugovaranja proizvodnje i otkupa od domaćih proizvođača od 20 hiljada do 25 hiljada tona pšenice roda 2008. godine za potrebe robnih rezervi. U dogovoru sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja i Zadružnog saveza utvrđena je garantovana cijena od 35 feninga za kilogram isporučenog žita. U slučaju da cijena pšenice na berzi u vrijeme otkupa bude veća od pomenute, predviđeno je da se razlika nadoknadi putem regresa ili na drugi način.

Bez obzira na to što zadruge neće moći iz objektivnih razloga da ispune prvobitno predviđeni obim isporuke pšenice robnim rezervama, već upola manje, u Zadružnom savezu ocjenjuju potez Ministarstva poljoprivrede veoma pozitivnim i ohrabrujućim, ne samo za zadruge i zadrugare, već za poljoprivredu Republike Srpske u cjelini. - Ugovaranje proizvodnje za unaprijed poznatog kupca i po poznatoj otkupnoj cijeni predstavlja pravi način da se poveća i unaprijedi poljoprivredna proizvodnja, kao i iskorišćenost velikog dijela neobrađenog zemljišta.

Smatramo da bi bilo dobro da se na ovakav način organizuje i proizvodnja povrća, voća i još nekih osnovnih poljoprivrednih kultura - kazao je Rakić i dodao da je to upravo ono što poljoprivrednicima uliva povjerenje i želju da se ozbiljnije i u većem obimu nego do sada bave savremenom robnom proizvodnjom.

S druge strane, ugovaranje proizvodnje i otkupa osnovnih poljoprivrednih proizvoda za potrebe robnih rezervi, poput pšenice, doprinijeće da se sa tim količinama interveniše na tržištu u vrijeme nestašice ili znatnijeg poremećaja cijena i tako doprinese njihovoj stabilizaciji ili smanjenju.

PROGNOZA

Prema najnovijoj procjeni Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu - FAO, problemi u proizvodnji i niske zalihe uticaće na to da se i u 2008. godini cijene žitarica zadrže na visokom nivou, što će biti osnov za poskupljenje hljeba, tjestenine, mesa i mlijeka u mnogim regionima svijeta.

Ova svjetska organizacija, ujedno, upozorava da će u zemljama koje će morati više da izdvajaju za uvoz žitarica doći do daljeg rasta cijene stočne hrane i osnovnih namirnica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana