U Srpskoj se ispunjavaju uslovi za uvođenje evra

Nada Vranković
U Srpskoj se ispunjavaju uslovi za uvođenje evra

BANjA LUKA - Republika Srpska vodi politiku približavanja Evropskoj uniji, ali i politiku koja za rezultat ima ispunjenje uslova za uvođenje evra kao domaće valute, saopšteno je juče iz Ministarstva finansija RS.

- Sporazum iz Mastrihta koji su prihvatile zemlje EU se prevashodno odnosi na formiranje Evropske monetarne unije u kojoj je evro jedinstvena valuta za njene članice - navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija RS.

Uslovi koji su definisani ovim sporazumom odnose se na to da buyetski deficit ne smije da bude veći od tri odsto bruto društvenog proizvoda, a ako je to tako, deficit bi trebalo kontinuirano da se smanjuje i približava datoj stopi dok bi odstupanja od te stope morala da budu mala, izuzetna i privremena.

- RS već treću godinu zaredom ostvaruje buyetski suficit, tako da je kumulativni deficit iz ranijih godina smanjen na nivo ispod tri odsto bruto društvenog proizvoda - piše u saopštenju.

U istom periodu smanjena je i zaduženost tako pa je tako javni dug RS sa 64,3 odsto BDP u 2004. godini smanjen ispod 45 odsto u 2008. godini.

- Prema sporazumu, javni dug ne bi trebalo da premaši 60 odsto bruto društvenog proizvoda, a ako je dug veći on bi trebalo da se značajnije smanji kako bi došao na referentnu stopu odgovarajućim tempom - istaknuto je u saopštenju.

U saopštenju je dodato da su među uslovima i prihvatanje režima deviznog kursa evrozone, te da dvije godine prije ulaska EMU nije vršena devalvacija valute.

Osim toga, stopa inflacije ne smije da za više od 1,5 odsto bude veća od prosjeka tri najniže stope inflacije zemalja članica, dok dugoročna kamatna stopa ne treba da bude za više od dva odsto veća od prosjeka koji je zabilježen u tri države sa najmanjom inflacijom.

- U režimu monetarnog odbora koji sprovodi Centralna banka BiH, kurs konvertibilne marke je fiksan od njenog uvođenja kao zakonskog sredstva plaćanja, što je održavalo inflaciju na niskom nivou bez obzira na dešavanja na svjetskom tržištu koja nepovoljno utiču na inflaciju u RS - precizirano je u saopštenju.

Smanjenje nezaposlenosti

Svojom ekonomskom politikom RS pokušava da utiče na dalje smanjenje dugoročnih kamatnih stopa dok novi investicioni ciklus koji počeo u Srpskoj ima za cilj smanjenje nezaposlenosti i spoljnotrgovinskog deficita.

- RS bi odgovaralo kada bi i drugi dio BiH ozbiljnije pristupio ispunjenju navedenih uslova - piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana