U projekte uključiti domaće firme

Agencije
U projekte uključiti domaće firme

Banjaluka - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da Srpska ima ugovorene projekte za realizaciju u oblasti putne infrastrukture, energetike i zdravstva vrijedne oko 2,8 milijardi evra, a to su dugogodišnji i perspektivni projekti, javile su agencije.

Dodik je rekao da dinamika ispunjavanja formalnih i drugih uslova za obezbjeđivanje tih investicija mora biti ubrzana, a ključno pitanje je kako obezbijediti da domaći realni sektor bude uključen u te investicije.

Predsjednik Srpske je, uz konstataciju da se značajan broj tih investicija izvodi na bazi stranih kredita ili od samih investitora, naglasio da je stanovište svih koji su u politici Srpske da se domaće firme uključe u realizaciju tih projekata.

- Spremni smo da podržimo naša preduzeća i izvođače gdje god je to moguće da budu uključeni, ako ne mogu da pobjeđuju na međunarodnim tenderima, onda da učinimo da bude u nekom drugom obliku angažmana - rekao je Dodik tokom prijema za predstavnike privrednika Srpske upriličenog povodom 9. januara, Dana i krsne slave Srpske – Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana.

On je istakao da je Srpska zbog niza razloga dovedena u situaciju da se bori za očuvanje nulte stope razvoja.

Dodik je rekao da je u prošlom tromjesječju registrovan i određeni pad bruto domaćeg prozvoda /BDP/ koji je u najvećoj mjeri uzrokovan padom u oblasti poljoprivrede i građevinarstva, što su vrlo značajane stavke u strukturi BDP-a.
- Mi želimo kao vlast da zajedno radimo sa vama na poboljšanju svih neophodnih uslova za poslovanje i da poboljšavamo to promjenom određenih zakona s ciljem stvaranja što boljeg poslovnog okruženja - rekao je Dodik na prijemu za privrednike.
Prema njegovim riječima, ključno pitanje je kako zadržati ovo što se ima sada i kako obezbijediti dalji razvoj.

Dodik je rekao da je potrebno da se sa poslovnom zajednicom zajedno sagleda šta to vlast treba da učini da se održi nivo aktivnosti u privrednim subjektima koji rade u Srpskoj.

- Nesumnjivo u tom pogledu moramo da razvijemo nove kapacitete Investiciono-razvojne banke /IRB/, koja bi to i podržala. Mislimo da za to postoji prostor i da je moguće obezbijediti da IRB, iz nekih plasmana koji bi bili obezbijeđeni iz inostranstva, izvrši replasman tih sredstava prema privredi - naveo je Dodik.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da za privredu i ekonomiju predstoji još jedna neizvjesna i teška poslovna godina, koja je, kako je naveo, osim standardnih ekonomskih problema, opterećena i efektima svjetske krize.

- Bez obzira na to, ne smijemo dati prostora pesimizmu, već se moramo zajednički boriti i rad institucija Srpske usmjeravati i na ekonomska pitanja, osim bitnih političkih - naglasio je Kovačević.

Prema njegovim riječima, Vlada Srpske će, s tim u vezi, kroz koncept ekonomske politike nastaviti sa privlačenjem investicija, povećanjem broja zaposlenih, podsticanja domaće proizvodnje i izvoza.

Kovačević je naveo da su, uprokos teškoćama, proteklu godinu obilježili značajni investicioni ciklusi, posebno u elektroenegetskom sektoru, gdje je počela realizacija niza energetskih projekata.

Predsjednik Privredne komore Srpske Borko Đurić rekao je da su bitni krupni infrastrukturni projekti i da imaju svoju težinu, ali da se mora imati u vidu neophodnost razvoja prerađivačkih kapaciteta i razvijati proizvodnja, bez koje nema ni značajnog zapošljavanja.

- Sigurno da nam je želja da nam bude bolje i da možemo mnogo više, ali stoji i da ćemo morati nešto i promijeniti da bismo imali to što je bolje i više - istakao je Đurić.

On je u ime poslovne zajednice uputio Dodiku molbu da se uskoro zakaže radni sastanak na kojem će privrednici iznijeti prijedloge i reći šta bi htjeli da ostvare.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana